A čo káva? Škodí alebo pomáha?

Aj vy pokladáte deň bez kávy za stratený? Stačí, že zacítite jej lahodnú vôňu a hneď je deň krajší. Kava nie je len váš obľúbený nápoj. Poznáte jej pozitívne účinky a ste presvedčení, že ich je oveľa viac. Máte pravdu. Chcete vedieť, prečo by ste mali v pravidelnom pití kávy pokračovať?

Ako vás pitie kávy ovplyvňuje?

Káva patrí medzi najviac skúmané potraviny na svete. Jej účinky, pozitívne, či negatívne sa pozorujú stále. Jej odporcovia sa nás snažia presvedčiť, že škodí, milovníci, naopak, že pomáha. Jednoznačná pravda neexistuje. Každý ľudský organizmus reaguje inak. Niekoho z kávy bolí žalúdok, inému pomáha pri trávení. Je len na vás, či a ako si účinky kávy na sebe odsledujete.

Všetko, čo už o káve vieme

Štúdie, ktoré sú výsledkom skúmania účinkov kávy mnohých svetových odborníkov sa zhodujú v týchto bodoch:

  • kofeín obsiahnutý v káve zvyšuje pozornosť a znižuje ospalosť
  • zlepšuje sústredenie a spracovanie informácií (pamäť, žiaľ, nezlepšuje)
  • zhoršuje zaspávanie a skracuje dĺžku spánku (existujú výnimky, ktoré túto informáciu nepotvrdia)
  • ste na káve závislí? To je úplne v poriadku. Konzumácia kofeínu nie je zaradená medzi drogy, ktoré majú negatívny dopad na spoločnosť, ani na ľudský organizmus
  • nepijete kávu preto, že zvyšuje krvný tlak? Jej účinok na tlak je krátkodobí, rýchlo sa vráti do pôvodného stavu. Nemáte sa čoho báť. Šálku – dve kávy denne si pokojne vychutnajte
  • negatívne účinky kávy sa nepotvrdili ani pri tehotenstve a dojčení, ak ju pijete v primeranom množstve (1 – 2 šálky kávy denne)

Káva a antioxidanty

Poznáte potravinu, ktorá v sebe skrýva 200 látok s pozitívnymi účinkami na organizmus? Je dosť pravdepodobné, že ju pijete každý deň. Uhádli ste. Je to káva! Povedali by ste, že z nej prijmete viac antioxidantov, ako z ovocia a zeleniny? Tieto antioxidanty bojujú so stresom, chránia kardiovaskulárny systém, pôsobia preventívne pred niektorými nádorovými a civilizačnými ochoreniami a to ešte stále nie je všetko.

Arabica alebo Robusta?

Arabica nemá len intenzívnejšiu chuť a prenikavejšiu vôňu, ale aj silnejší antioxidačný potenciál. Robusta v tomto prípade trochu zaostáva, ale to neznamená, že sa jej nemáte ani dotknúť. Ideálne je, keď jednotlivé druhy kávy striedate. Zmesou arabica – robusta tiež nič nepokazíte. Každá káva je iná.

presso v šálke na tanieriku s peknou obrubou

Káva. Ste si istí, že viete, čo pijete?

Vedeli ste, že…

  • káva má vysoký obsah draslíka a horčíka
  • filtrovaná káva má menej antioxidantov, ako espresso a zalievaná káva
  • obsah antioxidantov ovplyvňuje druh a spôsob úpravy kávových zŕn
  • polyfenoly (druh antioxidantov) chránia bunkovú bielkovinu a DNA
  • pri pražení kávy sa uvoľňujú tzv. hnedé melanoidy s významnými antioxidačnými účinkami
  • obsahuje adenozín a ten pôsobí preventívne pred Parkinsonovou chorobou, ale bojuje aj s Alzheimerom. Mali by ju piť aj ľudia vo vyššom veku
  • chráni hrubé črevo pred vznikom rakoviny
  • výskyt polyfenolových antioxidantov, lignany a horčíka znižuje riziko vzniku cukrovky 2. tipu. Jej pravidelné pitie zlepšuje toleranciu glukózy
  • znižuje riziko vzniku cirhózy a rakoviny pečene
  • zabraňuje vzniku zubného kazu
  • stimuluje centrálny nervový systém
  • uvoľňuje endorfíny a zlepšuje náladu. Pravidelné pitie kávy znižuje riziko vzniku depresií až o 20 %. Nie nadarmo sa hovorí, že káva robí deň
  • účinky kávy ovplyvňuje váš vek, zdravotný stav, ale aj váha
  • kofeín prispieva k zlepšeniu fyzickej výkonnosti a má zlepšuje chudnutie. Dajte si šálku kávy pol hodiny pred cvičením a spaľujte tuk rýchlejšie

Kombinácia káva a pohár vody

Do pitného režimu kávu nezahŕňajte. Viete prečo vám v kaviarni ku káve stále prinesú aj pohár vody? Káva ju viaže a má močopudné účinky. Vodu, ktorú vďaka káve stratíte treba hneď doplniť. Inak hrozí dehydratácia. Najmä v lete.

zrnková káva a starý ručný mlynček na kávu

Čerstvo pomletá káva má tú najlepšiu vôňu a chuť.

Na množstve vypitej kávy za deň záleží

Vždy ste hovorili, že kávu sa piť oplatí. Teraz to máte pekne čierne na bielom. Je toho dosť, čo poviete? Každá minca má ale dve strany. Káva tiež. Pozitívne účinky sa prejavia len vtedy, keď pijete primerané množstvo. Ak to s kávou preženiete, môžete si ublížiť.

Koľko kávy môžete vypiť bez výčitiek?

Spomínali sme, že pitie kávy v optimálnom množstve má pozitívne účinky a nemôže vám uškodiť. Ale aké je to optimálne množstvo? Zdravému človeku sa neodporúča vypiť viac ako štyri šálky kávy denne. Nie je šálka ako šálka. Na upresnenie uvedieme, že odporúčané množstvo kávy na deň sa pohybuje v rozmedzí 200 – 400 mg, čo je cca 60 – 75 mg kofeínu na jednu šálku. Viete, koľko mg obsahuje tá vaša? Skúste si to premerať.

Všetkého veľa škodí. Kávy tiež!

Doteraz sme sa venovali pozitívnym účinkom kávy a je ich naozaj dosť. Ak chcete, aby káva pracovala vo váš prospech, nemali by ste to s jej množstvom preháňať. Pitie jej veľkého množstva môže byť pre váš organizmus nebezpečné. Nadmerné množstvo kávy sa prejaví hypertenziou, búšením srdca, pálením záhy, či stratou tekutín, následkom čoho môžu byť rôzne ďalšie komplikácie.

Káva s mliekom. Áno alebo nie?

Pravý kávičkár by vám túto kombináciu radikálne zakázal. Káva sa pije čistá, aby ste dokonale precítili jej vôňu a chuť. Nenechajte sa zastrašiť. Keď vám chutí s mliekom, tak si ju spokojne dajte. Mlieko účinok kávy, ani množstvo antioxidantov neznižuje. Práve naopak. Zlepšuje fyziologickú toleranciu kávy, mierni účinok kofeínu na sliznicu žalúdka a spomaľuje vstrebávanie účinných látok z kávy.

dievča s veľkou bielou šálkou, ktoré vdychuje vôňu kávy

Vnímajte kávu všetkými zmyslami.

Nie je to len o jej pití

Vytvorte si z pitia kávy svoj vlastný rituál a vychutnajte si ju všetkými zmyslami. Zrnková káva bude vždy čerstvá, keď si ju sami aj pomelite. Čuch, chuť, sluch, ale aj hmat si pri príprave kávy príde na svoje. Pitie kávy sa tak každý deň stane nezabudnuteľným zážitkom.