Alexander a jeho naozaj veľmi zlý deň

Tak trochu neplánovaná recenzia. Pôvodne som chcela písať len o filmoch, ktoré si pozriem v kine. Novinky a tak. Veď viete. Prehodnotila som situáciu. Dostala som sa k filmu Alexander a jeho naozaj veľmi zlý deň. Je z roku 2014. Ešte som ho nevidela. Dnes prišiel ako na zavolanie.

Alexander a jeho naozaj veľmi zlý deň si ma našiel

Na stránke svetbohatych.com ho zaradili medzi 12 motivačných filmov, ktoré ťa nakopnú. Podarilo sa. Mám tendenciu presviedčať samú seba, že všetko je v poriadku. Ak niečo nie je v poriadku, platí pravidlo č. 1. Takže všetko je v poriadku. A to je chyba. Aj zlé dni musia byť. Netreba sa im brániť. Negatívnu emóciu treba vypustiť. Bežne to kompenzujem na bicykli. Tretí deň sneží, zima ako v ruskom filme. Bicykel má stopku. Čaká na lepšie počasie.

Bude vás zaujímať: Utiekol som z Osvienčimu (recenzia)

Keď sa vám lepí smola na päty

Hlavným hrdinom je 12 ročný Alexander. Jeho otec, nezamestnaná hlava rodiny, sa snaží rodinu udržať v pozitívnom naladení. Od rána do večera. Trom Alexandrovým súrodencom sa darí, vychádza im všetko, do čoho sa pustia. Alexander zbiera nepríjemnosti aj za nich. Má pocit, že si ho nikto nevšíma, nikomu na ňom nezáleží, nič sa mu nedarí. Poznáme to asi všetci. Najhoršie je, keď sa k vám tento pocit dostaví na 12 narodeniny a netúžite po ničom inom, len aby deň blbec, aký vy zažívate bežne, zažili aj ostatní. Nech vidia, čím všetkým prechádzate! So želaniami opatrne. Najmä, keď sú narodeninové. Môžu sa vyplniť.

Dobre si rozmysli, čo si želáš

Alexandrovi sa vyplnilo. Jeho deň D dal jeho rodičom a súrodencom poriadne zabrať. Mama ráno nenaštartovala auto, staršieho brata vyhodili so školy, sestra ochorela pred dôležitým vystúpením a najmladší brat prišiel o svoj najobľúbenejší cumlík s čmeliakom. Viete, kto mu ho zničil? Môže byť niečo ešte horšie? Môže. Mama prišla na to, že detská kniha, ktorú redigovala obsahuje chybu, ktorá nesmie uzrieť svetlo sveta. Slovo močiť (namiesto skočiť) jej dalo úplne iný rozmer. Otec išiel na pohovor s najmladším synom, ktorému sa podarilo ochutnať zo zvýrazňovača a ten sa nedal umyť. Druhú šancu dostal v reštaurácii, do ktorej prišiel v pirátskej košeli a podarilo sa mu ju zapáliť. Jeden prúser väčší ako druhý. Najstarší brat neurobil vodičák. Sestra sa na predstavení úplne strápnila.

Bude vás zaujímať: Prokrastinácia. Trápi aj vás?

Alexander sa priznal, že im ten deň preklial. Pekne im to vysvetlil. Neverili mu. Tiež by som mala pochybnosti. Teraz k veci. Viete, čo sa mi na tom filme páčilo najviac? Po všetkých neplechách, ktoré sa im v ten deň stali, sa otec vyzúril na popolniciach. Poriadne ich nakopal. Samého ho to prekvapilo, ale niekedy sa inak nedá. Na popolniciach si zlosť nakoniec vybila celá rodina. Skôr zo spolupatričnosti, ale predsa. Viete, čo mi z toho vychádza? Rodinu najviac spájajú zlé dni. Lebo potrebujú jeden druhého, aby ich zvládli. Americký happyend nesmie chýbať. Nakoniec sa všetko na dobré obrátilo. Párty na 12 narodeniny s austrálskym zoo sa vydarila, prišlo 50 detí. O knihu s chybou tlače je veľký záujem, otec novú prácu v počítačovej firme dostal aj preto, že s ním je veľká zábava a najstarší syn sa rozišiel s frajerkou, lebo prišiel na to, že rodina je dôležitejšia.

Na Oskara nie je, ale…

Určite si poviete, že ste videli už aj lepší film. Ja som si to povedala tiež, ale dnes mi padol vhod. Sme len ľudia. Aj zlý deň je deň. Pokojne sa naštvite a dajte mu to pocítiť Prečo nie. Viac si budete vážiť dni, v ktorých ide všetko ako po masle. Na to tie zlé dni možno sú. Viete čo je na nich najlepšie? Večer skončia.

Film z dielne Disney na zimný aprílový večer ako stvorený. Aj háčkovať sa pri ňom dá. 🙂

zdroj: youtube/Movieclips Trailers
alexander a jeho veľmi zlý deň
Alexander a jeho naozaj veľmi zlý deň

Komédia / Rodinný

USA

2014

81 min

Réžia: Miguel Arteta

Predloha: Judith Viorst (kniha)

Scénar: Lisa Cholodenko, Rob Lieber

Kamera: Terry Stacey

Hudba: Christophe Beck

Hrají: Steve Carell, Jennifer Garner, Ed Oxenbould, Dylan Minnette, Kerris Dorsey, Bella Thorne, Jennifer Coolidge, Burn Gorman, Megan Mullally, Mary Matilyn Mouser, Samantha Logan, Jean-Christophe Tremblay, Reese Hartwig, Toni Trucks, Dick Van Dyke, Eric Edelstein, Jonathan Slavin, Rizwan Manji, Jesse Garcia, Angelyna Martinez, Morgan Rysso, Sidney Fullmer, Liz Carey, Lincoln Melcher, Michael Blaiklock, Mekai Curtis

Producenti: Dan Levine

Strih: Pamela Martin

Scénografie: Michael Corenblith

Kostýmy: Nancy Steiner

Pozrite si film Beautiful boy o vzťahu otca a syna a o tom, že zlých dní je niekedy viac, ako by sme chceli 🙁

Zdroj: www.csfd.cz