Avengers: Endgame (recenzia)

Sú filmy, ktoré by som si v televízore nepozrela. Akčné, fantasy, sci-fi filmy nie sú celkom moja parketa. Avengers: Endgame by som v televíznom programe určite prehliadla. Bez atmosféry, ktorú mu kino dodáva to jednoducho nejde. Nehovorím len o pukancoch a kole. A áno, aj The Avangers z roku 2012 som videla. Thor v ňom bol rozhodne krajší. Tony Stark (Iron Man) si moje sympatie v druhom kole udržal. Na tom sa nič nezmenilo. Keď neviete, čo s dlhým zimným májovým večerom, choďte do kina. Neoľutujete.

Necháte sa prekvapiť?

Nemám napozerané filmy všetkých akčných hrdinov. Očakávala som film plný akčných scén, ktoré majú v kine iný rozmer a dočkala som sa filmu s príbehom, ktorý sa mi páčil. Nebojte sa, nie je to nič komplikované. O hlboké myšlienky v týchto filmoch nejde, ale aj tie sa tam pár krát mihli. Keď ste Avengers: Endgame ešte nevideli, ďalej nečítajte. Nechajte sa prekvapiť. Niektoré okamihy za to naozaj stoja.

Film sa odohráva 5 rokov po Thanosovom vyhubení polovice všetkých bytostí. Superhrdinovia sa správali, ako keby od Nekonečnej vojny neprešli ani tri týždne. Je ťažké posúdiť, ako by to fungovalo v reálnom svete, ale každodenné starosti by nás do bežného života dostali asi o niečo rýchlejšie. Ostali by 5 rokov po tragédii schátrané domy a pred nimi zaparkované autá?

avangers: endgame iron man

Ako to s Avengers dopadne? Bude to Endgame alebo nie?

Prečo to tomu Thorovi urobili?

Jedným z najväčších prekvapení tohto filmu je pre mňa Thor. Pupkatý, na pive závislý hrdina. OK, možno si nejeden chlap v kine pomyslel, že sa na superhrdinu konečne aspoň trochu podobá, ale aj tak. Veď to je Thor!

Superhrdinovia cestujú v čase. Ako to dopadne?

Cestovanie v čase bolo už skoro v každom filme. Nič prevratné. Beriem, ku kameňom, ktoré sa dostali do rúk Thanosa sa nejako dostať treba. Superhrdinovia riskujú svoj hromadný zánik, ale veria, že to dokážu. Medzi bytosťami, ktoré pre 5 rokmi zmizli z povrchu zemského každý niekoho stratil. Zaslúžia si návrat a druhú šancu.

Keby sa nevrátili do minulosti, prišli by sme o bitku Capitana America s Capitánom Amerika a nepripomenul by si city k láske z mladosti. Iron Man by sa so svojim otcom nestretol a Hulk by si nepripomenul, aký bol drsný. Hulk je tiež sympoš. Ku kameňu, ktorý hľadal, sa mu podarilo dostať zo všetkých najrýchlejšie. Niekedy je hrubá sila zbytočná. Hulk o tom vie svoje.

Nataši a jej konca mi bolo úprimne ľúto. Chlapov hrdinov sa tam pohybovalo viac. Duša za dušu. Souls Stone niečo stojí. V akčných filmoch sa to stáva. Hlavne, keď je ich úlohou zachrániť svet. Power Stone, Reality Stone, Souls Stone, Time Stone, Space Stone a Mind stone treba vrátiť na miesto a obnoviť svet za každú cenu. Dobro v Avengers: Endgame musí zvíťaziť.

Avengers: Endgame sa vám bude páčiť

Príbeh nie je komplikovaný, ale je vystavaný tak dobre, že vás v napätí udrží od začiatku do konca. Mňa udržal. Celých 182 minút. Bez stretnutia Thora s matkou by film o nič neprišiel, ale dobre. Tvorcovia filmu na ich stretnutie asi mali nejaký dôvod. Dialógy superhrdinov pobavia a sú príjemným osviežením. Hrdinovia sa medzi sebou bavia ako starí dobrí kamaráti a to má stále svoje čaro.

Veľká bitka dobra so zlom plná rôznych efektov, ktoré dopĺňa hudba a ešte viac ich dramatizuje, nesmie chýbať. Kde ide by superhrdinovia ukázali svoju silu? Odkiaľ by som sa dozvedela, koľko pozitívnych hrdinov sa vo filmovom svete MARVEL vlastne nachádza? A že medzi ne patria aj ženy, ktoré sú v podstate nezničiteľné? Neverím, že sa ešte niekomu podarí dostať ich všetkých do jedného filmu.

Šťastný koniec máme niekedy na dosah ruky, ale bez obete sa k nemu nedostaneme. Iron Man si nasadil Infinity Gauntlet a zlo zmiatol z povrchu zemského lusknutím prsta. Stálo ho to život. Škoda ho! Svet zbavil zla, ktoré odišlo spolu s Thanosom a svojich priateľov, superhrdinov, zachránil. So superhrdinami ostala svetu nádej, že so zlom má stále kto bojovať.

Capitan America mal v závere filmu ešte jednu dôležitú úlohu. Vrátiť kamene tam, kde patria. Podarilo sa mu to a do súčasnosti sa nevrátil ako superhrdina, ktorého poznáme, ale ako človek, z mäsa a kostí. Láska mení aj superhrdinov. Zdá sa, že Capitan America svoje rozhodnutie neoľutoval. Svoj legendárny štít odovzdal ďalšej generácii. Uvidíme, ako si s ním poradí.

zdroj: youtube/TRAILER CITY

Dobrých filmov nikdy nie je dosť. Film Beautiful Boy medzi ne určite patrí.

Realita je niekedy oveľa horšia, ako hociktoré sci-fi. Pozrite si ho.

Akčný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi avengers: endgame plagat

USA

201

182 min

Réžia: Anthony Russo, Joe Russo

Predloha: Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Scénar: Christopher Markus, Stephen McFeely

Kamera: Trent Opaloch

Hudba: Alan Silvestri

Hrajú: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch, Chadwick Boseman, Brie Larson, Tom Holland, Karen Gillan, Zoe Saldana, Evangeline Lilly, Tessa Thompson, Rene Russo, Elizabeth Olsen, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Tom Hiddleston

Producenti: Kevin Feige

Strih: Jeffrey Ford, Matthew Schmidt

Scénografia: Charles Wood

Kostýmy: Judianna Makovsky

Záverečené dejstvo ságy Avengers od štúdia Marvel. Po zničujúcich udalostiach, opísaných vo filme Avengers: Nekonečná vojna, sa svet ocitol v troskách. Polovica všetkých bytostí bola vyhubená. Avengers sa so zvyškami svojich spojencov ešte raz dajú dohromady, aby zvrátili Thanosove zločiny a znovu nastolili poriadok vo vesmíre.

zdroj: https://www.csfd.cz