Beautiful boy (recenzia)

V sobotu som zablúdila do kina Lumiere na film s názvom
Beautiful boy… Tak neplánovane. Novoročné predsavzatie znie, jedna návšteva kina mesačne. Kamarátka ma pozvala a to sa neodmieta. Vraj skvelý film podľa skutočnej udalosti. Znelo to až príliš dobre na to, aby som povedala, že nejdem. A viete čo? Neľutujem. Skvelý film, ktorý si rada pozriem zas. Aj keď ma pár krát dvihol zo stoličky.

Otec a syn kráčajúci po ceste ako z filmu beautiful boy
Otec & syn

Posledný film, ktorý som si minulý rok v kine pozrela bol Úsmevy smutných mužov. Dostala som sa k nemu vďaka spevákovi Davidovi Stypkovi, ktorý k nemu nahral pieseň Kríž. Nevedela som o čom ten film je. Niekedy naozaj stačí pieseň. Čo narobím 😀 Beautiful boy som zaradila medzi filmy, ktoré sa oplatí vidieť. Závislosť na alkohole je zlá a ľudia by o tom mali vedieť. Zle sa na to pozeralo a presvedčila som samú seba, že o závislosti, jej príznakoch a liečení už viem všetko. Jasné, vďaka jednému filmu. Naivka.

Brautiful boy. Film, ktorý núti rozmýšľať

Prišiel Beautiful boy a pristihla som sa pri tom, že na plátno pozerám s otvorenými ústami a nechápavo krútim hlavou. Prečo to robí? Veď mu ten otec dal všetko! Prečo??? Veď už vydržal tak dlho. Prečo? Od soboty hľadám odpoveď. Neviem, či sa mi ju niekedy podarí nájsť.

Mohlo by vás zaujímať: Utiekol som z Osvienčimu (recenzia)

Skutočná udalosť a jej hviezdne obsadenie

Skutočná udalosť asi vždy priláka najviac divákov. Tento film bola ale spracovaný tak, že som mala pocit, že nepozerám na film, ale na skutočnosť. Naozaj. Toto sa tvorcom a hercom podarilo. Nie som filmový kritik. Píšem o tom, čo vidím a nehľadám žiadny skrytý význam. Im som to uverila. Ocovi, aj synovi. Zahrali to skvele. Steven Carell patrí medzi najznámejších hercov americkej komédie. Do smiechu mi pri jeho hereckom výkone nebolo. Uverila som mu to celé. Každé slovo, každý pohyb, každú snahu, každú beznádej.

Timothée Chalameta som doteraz nepoznala. Jeden film mesačne zase nie je až tak veľa. Pri pohľade na neho som si povedala, že Beautiful boy celkom sedí. Sladký chlapček. No čo vám poviem. Keby ste sa ma ne neho opýtali na konci filmu, poviem, že nemám slov. Sladký chlapček to dal na 1*. Drogovo závislého chlapca zahral tak, že som miestami pochybovala o tom, že pozerám len na film.

Prečo Beautiful boy nie je až tak beautiful?

U mňa vyhral otec a jeho druhá manželka. Jedno veľké plus majú za to, že ho neodsúdili, ale snažili sa pochopiť, prečo robí to, čo robí. Raz, dva krát, tri krát… šancí dostal veľa. Prestala som ich počítať. Otec zisťoval informácie, aby zistil čo robí, prečo to robí a kam ho to až môže priviesť. Dal synovi všetko, čo mohol a napriek tomu mal pocit, že to nezvládol.

Mohlo by vás zaujímať: Prokrastinácia. Trápi aj vás?

Závislosť sa nedá vyliečiť, kým o tom nie je presvedčený ten dotyčný. Nejde to inak. Sľuby neplatia. Urobím to pre teba tiež nie. Otec žil len pre svojho drogovo závislého syna a drobné radosti menších detí mu unikali. Prišiel na to o 5 minút 12. Niekedy je pomoc zbytočná, aj keď to s ňou myslíte skutočne dobre. Nečudovala som sa, že sa rozhodol tak, ako sa rozhodol. A už vôbec som sa nečudovala jeho druhej manželke. Má môj obdiv. Bod, v ktorom si uvedomila, že má svoje deti a rodinu nastať musel. A našťastie si to uvedomil aj jej manžel.

Nic sa spamätal, až keď ušiel hrobárovi z lopaty. A to predtým vydržal viac ako 400 dní bez drog. Ako je možné, že si za ten čas neuvedomil, o čo ho tá droga pripravila? Mladší súrodenci sa z neho tešili, viedol usporiadaný život, pracoval. Až kým sám seba nepresvedčil o tom, že to nie je on. Nic, ktorého poznal bol závislý na drogách. Vtedy sa cítil byť sám sebou. Ak o sebe vôbec vedel.

Film si určite pozrite. Neoľutujete. Z kina sa mi odchádzalo ťažko. Je to film, na ktorý pohľad očí nestačí. Dôležité je srdce. Až ono odhalí, o čom to vlastne je. Čítala som mnoho negatívnych reakcií, ktorým nerozumiem, ale je to vec vkusu. Príbeh v tomto prípade nie je to najdôležitejšie, čo by vás malo do kina pritiahnuť. Sú to ľudia. Nie tí, ktorí v ňom hrajú. Tí, ktorých na ulici stretávame denne. My. Všetci, čo bojujeme s ľudskými slabosťami. Nikdy nevieme, kam až nás dokážu stiahnuť.

Som rada, že to Nic nakoniec zvládol, aj keď bez milujúceho otca, ktorý mu dovolil padnúť na samé dno by to nebolo ono. Niekedy to inak nejde. Ale pomocná ruka je tu vždy. Len ju musíme vidieť.


Uspávanka, ktorá vám nedovolí zaspať

Vo filme ma zaujala uspávanka, ktorú otec spieval synovi. Beuatiful boy. Povedala som si, že hneď ako vyjdem z kine si ju vyhľadám. Chcela som ju počuť celú a vedieť o čom sa v nej spieva. Naspieval ju John Lennon. Nejak ma to neprekvapilo. Robí mi spoločnosť počas celého písania. Upokojuje a povzbudzuje zároveň. Všetko sa dá zvládnuť. Keď sa chce.

Filmový klub si zakladá na nekomerčných filmoch, ktoré sa oplatí vidieť. Bohemian Rhapsody je výnimkou, ktorá potvrdzuje, že aj komerčný film môže stáť za to. Pozrite si ho. 😉

https://www.youtube.com/watch?v=ElCxZ6dhMds
Beautiful boy… film, ktorý sa oplatí vidieť
beautiful boy oficiálny plagát
Beautiful boy

Drama / Životopisný

USA

2018

120 min

Réžia: Felix Van Groeningen

Predloha: David Sheff (kniha), Nic Sheff (kniha)

Scénar: Luke Davies, Felix Van Groeningen

Kamera: Ruben Impens

Hrajú: Steve Carell, Timothée Chalamet, Maura Tierney, Kaitlyn Dever, Amy Ryan, Christian Convery, Oakley Bull, Stefanie Scott, Jack Dylan Grazer, Amy Forsyth, Andre Royo, Timothy Hutton, Carlton Wilborn, Tom Choi, Sam Dillon, Rodney J. Hobbs, Seann Gallagher, Tom Beyer, David Mendenhall, Julian Works, Kue Lawrence Producenti: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Brad Pitt

Strih: Stephen Mirrione

Scénografia: Ethan Tobman

Kostýmy: Emma Potter

zdroj: https://www.csfd.cz