Niečo k filmu Bohemian Rhapsody

Rok 2019 som začala s jedným z mnohých predsavzatí, ktorými chcem tento rok zmeniť svoj život. Tak, ako každý rok. Samozrejme. Rada chodím do kina, ale občas nie je s kým. Rozhodla som sa, že tam zájdem aj sama. Začnem filmom Bohemian Rhapsody. Na moje veľké prekvapenie, nebola som jediná. Osamelých bežcov tam bolo viac. Investovala som aj do kartičky filmového klubu. Kino tento rok navštívim častejšie.

Na film Bohemian Rhapsody som chcela ísť už v starom roku, ale nikoho som neukecala. Queen ako taký sa mi páči, ale to je asi tak všetko. V tomto prípade ma prepadla zvedavosť. Chcela som vedieť, ako to s tým Freddiem vlastne bolo, ale ešte viac, ako si s ním poradí herec, ktorý ho má stvárniť. Originál formátu Freddie Mercury, sa napodobňuje ťažko. Natiahnuť na seba to, čo on, tiež nemusí byť celkom jednoduché, aj keď je to do filmu.

zdroj: youtube/Queen Official

Rami Malek sa toho zhostil dokonale. Queen nemám naštudovaný a neviem, aký Freedie v skutočnosti bol. Nechcem pátrať po tom, či ho vystihol ako človeka. Či nemal niekde pridať alebo ubrať. Ako spevák ma dostal. Po návrate z kina som si pustila klipy pesničiek, ktoré vo filme odzneli a hľadala som sedem rozdielov. Odborníci na hudbu a obraz vzatí by ich určite našli. Mne, laikovi, sa to nepodarilo.

Výhodou Filmového klubu je aj to, že pred tým, ako film pustia vám k nemu niekto povie pár slov. Tento film mal byť pôvodne paródiou. Som rada, že sa tak nestalo. Skupina Queen si zaslúžila film, od ktorého sa vám nechce odísť. Keby mi to ľudia okolo dovolili, pozerala by som na plátno do posledného písmenka. Nevedela som sa rozhodnúť, či mám Freddieho ľutovať, či obdivovať, či čo. Podarilo sa im do filmu zapojiť toľko emócií, že bolo náročné si vybrať.

zdroj: youtube/Queen Official

Na začiatku filmu som bola sklamaná. OK, bol extravagantný, ale inak celkom v pohode. Kde je ten Freddie, o ktorom sa toľko hovorilo a písalo? Nadelili nám to pekne postupne. Aby sme sa lepšie spoznali. A bolo to fajn. Freddie ako ťažký frajer, ktorý si môže dovoliť urobiť a povedať všetko sa mi nepáčil, ale aj to asi k sláve patrí. Stal sa obeťou človeka, ktorému sa podarilo úspešne sa priživiť na jeho sláve.

Prišiel na to, že Queen nie je len skupina. Že to je rodina, bez ktorej to nepôjde. Queen naozaj nebola skupina jedného človeka. Všetci priložili ruku k dielu a každý v nej nechal kus seba. Hádali sa, nesúhlasili so sebou a každý sa snažil presadiť svoje. Možno preto im to spolu tak ladilo. Vedeli, že keď chcú niečo dokázať, musia byť odlišní. A oni boli. Všetci!

Ak ste Bohemian Rapsody ešte nevideli, choďte do kina. V telke to nebude ono. Chce to poriadny obraz aj zvuk. Film je skvelý. Viem, že som veľa vecí vynechala. Nie preto, že si ich nepamätám. Je náročné o niečom písať, keď máte taký pretlak emócií, že neviete, kde začať. Pozrite si ho!

zdroj: youtube/20th Century Fox

Životopisný / Dráma / HudobnýBohemian Rhapsody plagat

Veľká Británia / USA

2018

134 min

Réžia: Bryan Singer

Scénar: Anthony McCarten

Kamera: Newton Thomas Sigel

Hrajú: Rami Malek, Lucy Boynton, Gwilym Lee, Ben Hardy, Joseph Mazzello, Aidan Gillen, Allen Leech, Tom Hollander, Mike Myers, Jess Radomska, Aaron McCusker, Ace Bhatti, Jack Roth, Michelle Duncan, Max Bennett, Dermot Murphy, Tim Plester, Meneka Das, Priya Blackburn, Dickie Beau, Neil Fox-Roberts, Philip Andrew

Film Bohemian Rhapsody ovládol aj 76. ročník odovzdávania Zlatých glóbusov (Golden Globe Awards). Zlatý glóbus si odniesol v kategórii najlepší film a ušiel sa aj Rami Malekovi za najlepšieho herca. Ja si myslím, že oprávnene.