Brida (recenzia)

Ďalšia zaujímavá kniha z pera brazílskeho spisovateľa Paula Coelha. Brida je plná prekvapení. Nemusíte s ňou súhlasiť, nemusí sa vám páčiť. Isté je, že sa pri jej čítaní minimálne raz hlboko zamyslíte. Možno si poviete, že to je riadna hlúposť. A možno z nej budete nadšení rovnako ako ja.

Brida nie je pre každého

Paulo Coelho po druhé. Už s ním dám na chvíľu pokoj. Sľubujem. O tom, že si Bridu prečítam som sa rozhodla už pri čítaní Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala. Tam sa len tak mihla. Čarodejnica. Bola som zvedavá, čo to je tá Brida vlastne zač. Recenzie o knihe som dopredu nečítala a dobre som urobila. Pár som ich prečítala až teraz. Predpokladala som, že ma trošku nakopnú. Márne. Nečakala som toľko negatívnych reakcií. Kniha bez myšlienky. Dej o ničom. Paulo Coelho napísal knihu už aj lepšie. Pristihla som sa pri myšlienke, či som si istá, že som čítala rovnakú knihu od rovnakého spisovateľa. A viete čo? Áno. A som z nej nadšená a nevylučujem, že si ju prečítam ešte raz. Minimálne.

Bude vás zaujímať: Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala

Čarodejníctvo a mágia. Je to naozaj niečo zlé?

Presvedčila som sa, že knihy Paula Coelha sa nedajú čítať len tak. Človek na ne musí byť v zvláštnom rozpoložení, aby mu mali čo povedať. Treba sa v nich nájsť. Inak je ich čítanie naozaj márne. Nehovorím, že sa stotožňujem so všetkým, čo v knihách píše, ale často sa mi stáva, že mi hovorí z duše. Brida mi toho o mne tiež čo to poprezrádzala.

kniha brida a prazdna šálka od kávy
Brida prečítaná, káva vypitá, recenzia dokončená. Ideálny stav 😀

O čom čarodejníctvo vlastne je?

Čarodejníctvu sa venovať nechystám. Zatiaľ. Páči sa mi, že aj tu Coelho nabúral taký ten všeobecne platný úzus, že čarodejníctvo ide proti kresťanstvu, že je to hriech. Coelho čarodejníctvom oslavuje Boha, anjelov a pomáha. Čo ak to bolo naozaj tak? Čo ak sa ich snažila vrchnosť odstrániť len preto, že prišli s pokrokovejšími, pre ľudstvo možno lepšími myšlienkami? Tiež mám čarodejnice skôr za negatívne bytosti. Pri Bride na ne mením názor. Existujú čarodejnice aj dnes? Čo myslíte?

Brida a jej svet

Brida hľadala samú seba. S mnohými vecami nesúhlasila, mnoho vecí robila len preto, že to od nej vyžadovali, lebo boli súčasťou cesty, na ktorú sa vydala. Čo sa jej nepáčilo, ohundrala. Mnohé veci chcela urýchliť, mnohé preskočiť. Riskovala. Ako každé mladé dievča. Coelho ju neodtrhol od prostredia a neurobil z nej niečo výnimočné. Zaujala ma jej prirodzenosť a prepojenie s magickým svetom. Chcela vedieť viac. Stačilo len vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

Aj hľadanie druhej časti sa mi páči. Nemusí to byť niekto, koho by sme brali všetkými desiatimi a neznamená to, že keď ju nájdeme, budeme s ňou až na veky vekov. Dôležitá je cesta. Nie cieľ.

Láska je súčasťou každej Coelhovej knihy. Bez nej by to nebolo ono. Ale nie je to také to prvoplánové vzplanutie a šťastný koniec vám nie je jasný už od prvej strany. V bežnom živote to tiež nejde tak ľahko. Normálne ma pre porovnanie láka siahnuť po knihe Danielle Steelovej. Neviem, ako sa mu to podarilo, aj jej Modrooký chlapec mi tu ostal ešte z kníhkupectva. Dočítam Stále vládne mráz a zjemním si ľadový severský svet americkou romantikou. To bude niečo!

Dajte si niečo sladké a porozmýšľajte o tom, čo ste práve prečítali. Banánová torta s chrumkavou posýpkou vám bude určite chutiť 🙂

Nečítajte ju. Nestojí to za to

Bridu nečítajte len preto, že vám ju niekto odporučil. Nečítajte ju ani preto, že sa páči mne. Prečítajte ju, keď na to bude vhodný čas. Ona sa sama prihlási. Keď vám bude mať čo povedať. Možno sa neprihlási vôbec, lebo ju nepotrebujete. Kto vie. Brida je z kategórie kníh, ktoré si neprečítate len tak, lebo najradšej oddychujete s knihou v ruke.

obálka knihy brida
Brida (zdroj: pantarhei.sk)

Počet strán: 224
Väzba: tvrdá
EAN: 9788055119304
Jazyk: slovenský
Pôvodný názov: Brida
Dátum vydania: 1. januára 2009
Vydavateľstvo: IKAR
Hmotnosť: 0,29 kg

Anotácia: Rozprávanie o mladej Írke Bride a jej túžbe po poznaní. Na svojej ceste stretne Brida múdreho muža a ten ju naučí, ako treba prekonať strach, a ženu, ktorá ju naučí tancovať na skrytú hudbu sveta. V Bride vidia dar, ale ona sama musí prejsť cestou objavenia. Na ceste za osudom sa Brida snaží nájsť rovnováhu medzi svojimi vzťahmi a svojou túžbou zmeniť sa. 

Skutočný príbeh jednej z najmladších učiteliek čarodejníckej tradície je vyrozprávaný rovnakým rozprávačským štýlom, ktorému dielo Paula Coelha vďačí za široký ohlas na celom svete. Rozpráva o prvých krokoch vtedy dvadsaťjedenročného dievčaťa, ktoré sa jedného dňa rozhodlo, že svoj osud spojí s tajomstvami mágie. 
Príbeh o láske, tajomstve a odvahe. 
Príbeh o duchovnej stránke lásky a erotickej stránke duchovna.

Práve cez lásku sa od počiatku vekov všetci pokúšame pochopiť tajomstvá vesmíru.

Ktorý žáner máte najradšej? Inšpirujte sa recenziami v kategórii knihy.