Chudnutie a káva. Dá sa to?

Chudnutie s kávou. Pre mnohých z nás splnený sen. Nesnívajte. S kávou sa chudnúť naozaj dá. Treba len vedieť ako na to. Čím viac kávy vypiješ, tým viac schudneš tu neplatí. Prezradíme vám, prečo si kávu dopriať aj počas chudnutia.

chudnutie a káva v šálke
Chudnutie, ktoré vám bude chutiť

Chcete schudnúť. Neodvodňujete

Káva patrí medzi diuretiká. Sťahuje vodu. Odvodnený organizmus je na pohľad štíhlejší. O sťahovanie vody pri chudnutí nejde. Dehydratácia nie je nič príjemné a organizmu môže spôsobiť rôzne nepríjemnosti. Všimli ste si, že v každej kaviarni ku káve dostanete pohár vody? Čo káva zoberie, to treba organizmu vrátiť. Všetko má svoj dôvod. Dehydratácia znižuje výkon a energetický výdaj. O zrýchlenom metabolizme tu môžete len snívať. Dehydratácia ho poriadne spomalí. Voda je základ.

Chudnete vďaka kofeínu

Hlavnou zložkou kávy je kofeín. Zrýchľuje metabolizmus a brzdí chuť do jedla. Pomôže vám znížiť príjem, zlepší sa vám metabolizmus a kilá pôjdu dole ľahšie. Káva je bohatá na antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom, spomaľujú starnutie a bránia vzniku nádorov. Obsahuje ich až 3 krát viac ako zelený čaj. Ale nesmiete ju filtrovať cez papierový filter. Najviac ich zachováte v klasickej zalievanej káve a espresse.

Kofeín a tabletky na chudnutie

Kofeín obsahuje aj množstvo výživových doplnkov určených na chudnutie. Na čo sa napchávať tabletkami. Lacnejším a rovnako efektívnym variantom je káva a zelený čaj. A ešte si na nich aj pochutíte. Lepšiu náladu a pocit pohody vám žiadna tabletka neprinesie. Kofeín zlepšuje športový výkon. Spojte príjemné s užitočným.

Mohlo by vás zaujímať: Spánok a káva. Že nie?

Čistú čiernu kávu bez cukru, prosím

Pijete kávu, ale na vašej váhe to nevidieť? S cukrom, smotanou a poriadnou dávkou šľahačky si ju nedokážete ani len predstaviť? Takto pripravená káva vám prinesie viac kalórií, ako vďaka kofeínu spálite. Káva sa má vychutnávať. Najkrajšie vonia a najlahodnejšie chutí čistá čierna, bez akýchkoľvek prísad. Mlieko ešte prežijeme. Kalóriu – dve do organizmu prinesie, ale metabolizmus negatívne neovplyvní. Môže ho dokonca ešte o niečo zvýšiť. Mlieko kávu neutralizuje a zjemňuje vplyv kávy na tráviace ústrojenstvo, najmä keď to s jej silou preženiete.

Pite s mierou. Aj kávu

S množstvom kávy denne to nepreháňajte. Áno, zrýchľuje metabolizmus a je plná antioxidantov, ktoré spomaľujú starnutie, ale pri veľkom množstve má aj negatívne účinky, ktoré sa prejavujú zrýchlením pulzu, hrozí vám riziko dehydratácie, spôsobuje nespavosť a úzkosť, zvyšuje cholesterol, ale môže sa negatívne podpísať aj na vašej rovnováhe a stabilite a pri odhade vzdialenosti, či hĺbky vám môže narobiť nemalé problémy. To sú príznaky, ktoré nevidíme, ale môžu zdravotný stav celkovo zhoršiť. Je to psychotropná látka. Jej nedostatok sa prejaví aj na zmene vašej nálady (vašich nálad). Hnedasté zafarbenie zubov si na prvý pohľad všimne každý a je náročné sa ho zbaviť.

Metabolizmus vám pomôžu zrýchliť už dve šálky denne.

Veľké množstvo kofeínu má opačný efekt a metabolický syndróm môže zhoršiť.

Metabolizmus je po vypití kávy rýchlejší ešte nasledujúce tri hodiny. Káva v primeranom množstve zvýši energetický výdaj aj o 150 kilokalórií. To sa už oplatí, čo poviete? Káva podporuje vylučovanie žalúdočných a žlčových štiav a ich prítomnosť podporuje trávenie.

Mohlo by vás zaujímať: Tehotenstvo a káva. Piť, či nepiť?

Nie je to len o káve

Čierna káva zrýchľuje metabolizmus a podporuje premenu energie viazanej v tukoch. Pri vhodnom jedálničku a pohybovom režime urýchľuje chudnutie. Ak sa nehýbete a pcháte do seba všetko, čo vám príde pod ruku, káva vám s chudnutím veru nepomôže.

chudnutie a káva k vypracovanému brušku
Nie je to len o chudnutí. Káva toho dokáže oveľa viac

Chudnutie a ešte oveľa viac

Pitie kávy v primeranom množstve prináša veľa pozitívnych účinkov. Ak to s jej množstvom preženiete, účinok sa stratí a nastúpia zdravotné problémy. Dobre si rozmyslite, koľko kávy do seba počas dňa nalejete. Je životabudič, ktorý nám chutí, ale oddych a spánok kávou nenahrádzajte. 4 šálky kávy denne sú v norme. Jedna normálna porcia kávy obsahuje cca 85 mg kofeínu. Do extrémov nechoďte, aby ste si nezapríčinili tráviace problémy.

  • znižuje riziko vzniku cukrovky 2. tipu
  • znižuje akumuláciu telesného tuku a krvného tlaku
  • zvyšuje citlivosť na inzulín
  • znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení
  • zvyšuje vnímavosť, pozornosť a bdelosť
  • zmierňuje únavu, povzbudzuje mozog
  • prevencia vzniku žlčových kameňov
  • chráni pečeň (najmä u obéznych a u ľudí, ktorí majú radi alkohol. Život bez kávy si nedokážete predstaviť? Skvelé. Rakovina pečene sa vám na 50 % vyhne)

Končím s kávou. Teraz už naozaj

Odhodlalo sa ich veľa. Uspelo málo. Bez kávy to jednoducho nejde. Bolesť hlavy, útlm, pocit slabosti a ospalosť. Ťažkosti, s ktorými sa stretnete, keď sa s kávou nadobro rozlúčite. Prihlásia sa už po 12 hodinách a kým ustúpia, prejde aj niekoľko dní. Na káve sme jednoducho závislí. Netrápte sa! Ku káve sa aj tak vrátite. Už pre ten pocit. Prenikavá vôňa, lahodná chuť a chvíľka len a len pre seba. Ranní kávičkári majú pravidelnú stolicu, žiadne zápchy ich netrápia. Okrem iného. Pokojne si kávu zalejte. O koláčiku reč nebola. Pozor na to. Chudnete!

Prázdny žalúdok ráno kávou netrápte. Káva pre neho nie je práve najlepší budíček. Najskôr ľahké raňajky, aby sa žalúdok počas dňa zbytočne netrápil a trávenie mu išlo ako po masle.

chudnutia a káva, kávové zrná
Všade samá káva. Kávová diéta čaká

Kávová diéta

O kávovej diéte ste už počuli? Ani ja nie. Kávu pijem najmä preto, že príjemne vonia. Základnou zložkou tejto diéty je káva. To ste nečakali, čo? Ide o kvalitnú čiernu kávu bez dochucovadiel. Cukor z ďaleka obíďte. Káva s cukrom neprospeje žiadnej diéte. Kvalitná káva obsahuje len 9 kalórií na 100 ml, kofeín v zrýchľovaní metabolizmu nič nebrzdí a telo spaľuje kalórie bez toho, aby ste pohli prstom. História kávy o jej účinkoch na chudnutie nehovorí. Vtedy sa chudnutím do takej miery nikto nezaoberal.

Ako na to?

Počas diéty treba denne vypiť 5 šálok (jedna šálka má 200 ml) nesladenej čiernej kávy. Káva odvodňuje. O tom sme už hovorili. Nezabudnite dodržiavať pitný režim. Čistá voda a bylinkové čaje vám s tým pomôžu. Fľašu vody alebo pohár s čajom majte stále po ruke.

5 šálok kávy nemáte vypiť naraz. To nech vám ani nenapadne! Veľké množstvo kávy v tele spôsobí búšenie srdca, nevoľnosť a mnoho iných nepríjemností. Dodržiavajte časové odstupy a každý hlt kávy si vychutnajte. Pripomeňte jej, že ju pijete preto, aby vám pomohla schudnúť.

Kávová diéta nie je dlhodobou záležitosťou. Pomôže vám naštartovať metabolizmus, ale nič netrvá večne. Ak sa chcete kilogramov naozaj zbaviť, zaraďte do svojho denného režimu športovú aktivitu a pravidelne ju vykonávajte. Kilogramy pôjdu dole rýchlejšie. Pijete kávu, cvičíte a kilogramy stále neodchádzajú? Ako to vyzerá s vašou stravou? Zjete všetko, čo nezje vás? Aj tak sa dá. Ale nečudujte sa, že to s kilogramami ani nehne. Káva nerobí zázraky na počkanie. Upravte jedálniček a znížte príjem. Uvidíte, že to pôjde.

Kedy sa kávovej diéte radšej vyhnúť?

Pre vysoký krvný tlak, žalúdočné vredy a ochorenia žalúdka kávová diéta nie je vhodná. Veľké množstvo kávy môže tieto ochorenia zhoršiť. Tehotné a dojčiace ženy na chudnutie pravdepodobne ani nepomyslia, ale kávu by mali tiež obmedziť, aby negatívne neovplyvnili vývoj svojho dieťaťa.

Dva týždne a dosť!

Diétu nedržte dlhšie ako dva týždne a dávku kávy znižujte postupne, aby ste sa vyhli blestiam hlavy a únave, ktoré spôsobuje nedostatok kofeínu. Ak sa počas diéty objaví nespavosť a nevoľnosť, uvážte, či má zmysel v diéte pokračovať.

Čo tak zimná turistika v Malých Karpatoch? Vysoká pre inšpiráciu. Čo poviete?