Čierny Váh (Prečerpávacia vodná elektráreň)

Mala to byť taká obyčajná lenivá nedeľa. Tradičné cyklistické koliesko by som urobila a to by bolo asi tak všetko. Zazvonil telefón a už bolo všetko inak. Ideš so mnou na Čierny Váh? Zaznela otázka, hneď, ako som dvihla. Máš na to dvadsať minút, inak idem sama. Riadne vydieranie, čo poviete? Jasné, že idem! Odpovedala som bez najmenšieho zaváhania. Počasie na prechádzku ideálne. Slnko svieti.

Čierny Váh – prechádzka plná prekvapení

Čierny Váh som ešte nenavštívila, aj keď je to blízko. Mala to byť taká trojhodinovka. Zobrala som si vodu, suché tričko pre každý prípad a spoliehala sa na to, že hlad sa ozve až doma. Trojhodinovka to nebola. Trochu sa nám prechádzka predĺžila, ale to vôbec nevadí. Chcete vedieť, čo nám skočilo do cesty?

Bude Vás zaujímať: Jánošíkove diery a Malý Rozsutec

Medveď! Nieee. Vtipkujem. To by som asi tak spokojne nepísala. Zo Svitu sme vyrazili okolo pol jedenástej. Mala som byť v kostole. Človek mieni, Čierny Váh mení. Smer Kráľova Lehota. Z auta vystúpili pred jedenástou. Začalo sa mierne zmrákať, ale vôbec nám to nevadilo. Keď nevystihneme pekný výhľad dnes, vrátime sa v lete. Na bicykloch. Plány máme. Už len toho leta sa dočkať.

Začať je ľahko. Kráčať po snehu miestami umenie

Kráčali sme po asfaltke. Cesta bola bez snehu, suchá. Čakali sme trochu snehu. Dobre, trochu viac. Nechýbal nám, ale predsa len. Marec, ešte sa niekde zabelieť mohlo. Tempo tak akurát, stihli sme aj rozprávať. Peších turistov sme nestretli, minuli nás asi tri automobily. Aj tak sa dá.

Čierny Váh a jeho výhľad
Kto mi prezradí, aké kopce má Čierny Váh v pozadí? 😉

Približne v polovici trasy sa objavil sneh. Málo ho veru nebolo. Trošku škodoradostné sme boli, že sa na tých autách veľa nezaviezli. Sneh bol mokrý a ťažký a bolo ho veľa. Nemám predstavu, koľko ho tam bolo v zime. Príjemná prechádzka sa zmenila na brodenie sa v snehu. Kráčali sme po vyšliapanej cestičke, pekne za sebou. Jeden krok mimo znamenal zaborenie sa minimálne po kolená.

Bude Vás zaujímať: Kráľova hoľa (Nízke Tatry)

Do cesty nám spadol veľký ihličnatý strom aj s koreňom. Nie teraz. Skôr. Ale preliezať sme ho museli. Prekážky sú na to, aby sa prekonávali. Túto sme hravo zvládli. Stretli sme štyroch chlapcov. Už išli od nádrže. V rukách si niesli kolieskové korčule. Vyzerali ako z iného sveta, ale dala som im šancu. Nevedela som, že okolo celej nádrže je asfaltový chodník. Chlapci majú môj obdiv. Museli byť veľmi odhodlaní, keď tie korčule niesli takú diaľku a hlavne v takom teréne. Verím, že si to korčuľovanie poriadne užili.

Prečerpávacia elektráreň Čierny Váh
Prečerpávacia elektráreň Čierny Váh. Nezachytila som ju celú. Nedalo sa 🙂

Sme v cieli

Podarilo sa. Snehu sme sa síce nezbavili, ale hore sme dorazili. Chodník okolo nádrže bol skoro čistý. Slnko príjemne hrialo. Urobili sme si kolečko okolo nádrže, posilnili sa Jankinymi zásobami, urobili pár fotiek a pomaly sa vrátili dole. Snehu za ten čas neubudlo. Slnko ho ešte viac uvoľnilo.

Kto povedal, že cesta dole je rýchla?

Asi po kilometri sme stretli troch cyklistov. Mali čo robiť. Vytlačiť bicykel v toľkom snehu dá poriadne zabrať. Mali toho dosť. Pýtali sa, či je toľko snehu až hore. Je. A možno aj viac. Ale keď tie bicykle dostali až tam, bola by škoda to vzdať. Nevzdali to. Okolo nádrže sa prevezú. Viem si predstaviť ten pocit.

Dole sa nám kráčalo ťažko, ale zvládli sme to o pol hodiny lepšie ako hore. Keď sme zo snežného terénu stúpili na asfalt, museli sme sa zmene povrchu prispôsobiť. Chýbala mi snežná mäkkosť, či ako to nazvať. Mala som pocit, že kolená mám na pružinách a čakala som, ktorá prvá praskne.

Pri zmene terénu sneh – asfat sa stretli tri autá a dve motorky. Podarilo sa im zablokovať cestu. Nemali sa kde vyhnúť. Motorke sme zo snehu pomohli. Nikdy by som nepovedala, že stroj na doch kolesách môže byť taký ťažký. Pán motorkár, ktorý bol zo svojej situácie mierne nervózny nám prezradil, že má viac ako 250 kg. Na Martinky na motorke v pohode vyšli. Sneh pod Tatrami ich prekvapil. Nie je kopec ako kopec. Niektoré kopce snehovú perinu nepustia tak ľahko.

Neplánované akcie zvyknú byť tie najlepšie. Neplánovaná prechádzka na Čierny Váh medzi ne rozhodne patrí. 🙂

Prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh je najväčšia vodná a prečerpávacia elektráreň na Slovensku. Tvorí ju horná a dolná nádrž. Prepájajú ich tri podzemné potrubia. Nachádza sa na území Národného parku Nízke Tatry, vo výške 1160 m. Aj s medveďom sa tu možno stretnete.

Aká turistika príde na rad tento víkend? Inšpirujte sa v kategórii turistika 😉