Vôňa papierovej knihy je neodolateľná. Prevrátiť stránku je po jej prečítaní hotovým zážitkom. Pri klasickej knihe zapojíte do čítania všetky zmysli. Čítačka elektronických kníh to nedokáže, ale určite má svoje výhody. Čo vám poviem. Ja som čítačku kníh dostala ako darček. Ideálny stav. Keď nemáte toľko šťastia ako ja a čítačku si chcete kúpiť, v nasledujúcom článku sa o nej dozviete viac. Verím, že vám to pri výbere pomôže.
(Skoro) všetko, čo o čítačke elektronických kníh treba vedieť
Veľkosť čítačky elektronických kníh určuje uhlopriečka displeja. Najčastejšie sa stretnete s čítačkou s uhlopriečkou 6 a 8 palcov. Palec ako jednotka dĺžky sa pohybuje od 2,3 do 3 cm. Ako mierka sa najčastejšie používa v USA a Veľkej Británii. Anglický palec má podľa wikipédie 2,54 cm, rakúsky 2,63 cm. Vyberte si. Symbolom palce je ″. Menej palcové čítačky sú ľahšie a v taške zaberú menej miesta. Väčšie čítačky majú podobný formát ako tlačená kniha. Hmotnosť čítačiek sa pohybuje od 150 do 200 gramov. Jej výška od 15 do 20 cm a šírka 10 – 15 cm.
Ako to vlastne funguje?
Čítačky využívajú technológiu na báze tzv. elektronického papiera. Je to technológia e-ink (elektronický atrament), ktorá text knihy vykresľuje. Nie je podsvietený a spotrebuje menej energie. Pri jej čítaní máte mať pocit, že čítate zo skutočného papiera. Taký pocit som ešte nandobudla. Text je zobrazený kontrastne a je čitateľný zo všetkých uhlov. Najlepšie čítačky majú rozlíšenie displeja HD (1 024 x 758 px). Čím vyššie je rozlíšenie, tým lepšia je čítačka.
Keď sa vás budú snažiť ukecať na farebný displej, nie je to čítačka. Je to tablet. Výraz „čítačka elektronických kníh s LCD displejom“ ani google nenašiel, ale možno som zle hľadala.
Za čítačku s podsvietením viac zaplatíte, ale môžete ju čítať aj v noci. Nikoho tým nebudete rušiť. Vypnutie a zapnutie si viete nastaviť. Pri vyspelejších modeloch môžete regulovať jas a teplotu displeja.
Dotykové alebo mechanické ovládanie
Dotykové ovládanie je intuitívne a oveľa jednoduchšie, ale musíte dávať pozor, ako čítačku chytíte, aby ste si niečo nechtiac neposunuli, či nevymazali. S čítačkou s mechanickým ovládaním som sa osobne nestretla. Predstavujem si ju s tlačidlami ako má klasický tlačidlový telefón. Šípkami sa dostanete zo strany na stranu, ale možno sa mýlim. Keď takouto čítačkou disponujete, pošlite mi foto. Zvedavá som. Moja elektronická čítačka má len jedno mechanické tlačidlo, ktorým ju zapnem a vypnem. Alebo sa vypne sama. Keď pri nej zaspím.
Čítačka elektronických kníh s poriadnou pamäťou
Veľkosť vnútorného úložiska je v prípade elektronických kníh veľmi dôležitá. Knihy do nej budete sťahovať roky. Elektronické knihy patria medzi tie menšie súbory. Aj do čítačky elektronických kníh so základnou kapacitou 4 GB ich stiahnete naozaj veľa. Nebojte sa. Zapamätá si ich. Všetky. Keď nechcete čítačku len na sťahovanie a čítanie kníh, ale aj na počúvanie audiokníh a hudby, vyberte si čítačku s väčšou pamäťou alebo so slotom na pamäťovú kartu, ktorá vám pamäť čítačky pomôže rozšíriť.
Formáty, ktoré do čítačky zaručene dostanete
U nás sa najčastejšie sťahujú formáty PDF, EPUB a MOBI. Formát PDF vzhľadom kopíruje tlačenú knihu. Je určený na čítanie na počítačoch a väčších tabletoch, ale môžete ho stiahnuť a čítať na všetkých zariadeniach. Pre čítačky nie je veľmi pohodlný. Nemôžete si ho prispôsobovať. Čítate ho presne tak, ako ho stiahnete.
Prečítajte si aj: Stále vládne mráz
EPUB je štandardný formát pre väčšinu aplikácií a zariadení. Umožňuje zväčšovať a zmenšovať písmo a formátovať text podľa vlastných potrieb. Vždy sa prispôsobí veľkosti obrazovky.
MOBI je určený špeciálne pre čítačky Kindle. Čo sa vzhľadu a funkcií týka, ponúka presne to isté, čo formát EPUB.
S inými formátmi som sa pri e-knihách ešte nestretla, ale to neznamená, že ich viac neexistuje. Veľa čítačiek podporuje až 19 formátov. Môj Kindle sa kamaráti len s formátom MOBI. Viac som ich doteraz nepotrebovala. Keď sa vám podarí stiahnuť e-knihu vo formáte, ktorý vaša čítačka nepodporuje, prekonvertujte ho do formátu, ktorý potrebujete. Na internete nájdete nástroje, ktoré vám s premenou pomôžu.
Najviac formátov na čítanie podporujú čítačky značky PocketBook. Amazon Kindle podporuje len svoj vlastný MOBI formát. Nebojte sa. Nájdete ho pri všetkých dobrých e-knihách. Mne sa raz podarilo stiahnuť formát PDF. Moja chyba. Nerozmýšľala som čo robím. Chcela som tú knihu hneď! Čítam ju na počítači. Nie je to ono.
Ako často treba čítačku elektronických kníh nabiť?
Výdrž batérie je pre čítačku e-kníh veľmi dôležitá. Keby vám zhasla pri každej 10 strane, asi by ste sa veľmi nepotešili. Dočítala som sa, že čítačka vám bez nabíjania musí vydržať mesiac. Mne drží už skoro dva mesiace a ešte stále je nabitá na 37 %. Spotreba batérie závisí od toho, koľko pozornosti čítačke venujete. Elektronický papier potrebuje energiu len vtedy, keď prechádzate na ďalšiu stránku a dochádza k prekresľovaniu papiera. Ja som práve prišla na to, že musím čítať viac. Výdrž batérie sa uvádza v týždňoch alebo počte otočených strán. Na jedno nabitie by mala vydržať minimálne 2 týždne alebo 5 000 strán. Čítačku nabijete pomocou microUSB kábla, ktorý je súčasťou balenia. Adaptér použite ten, ktorý ste dostali k mobilu.
Čítačka e-kníh, ktorá neslúži len na čítanie
Čítačky elektronických kníh môžu mať funkcií oveľa viac. Predčítanie a prehrávanie audiokníh a hudby, prezeranie obrázkových súborov a fotografií, ale len v čiernobielom prevedení. Čítačka podporuje len MP3 formát a spárujete ju len s bluetooth slúchadlami. Pripojíte sa s ňou aj na internet, ale nebude to luxus, na ktorý ste bežne zvyknutí. Berte to len ako núdzovú záležitosť. Minimálne na sťahovanie novej e-knihy ho určite využijete. Na svoj e-mail sa v prípade, že všetky ostatné zariadenia zlyhajú tiež dostanete.
Bude vás zaujímať: Neobyčajná ruža damascénska
Starajte sa o ňu. Vydrží vám dlhšie
Existujú aj vode odolné čítačky kníh. Odolá sladkej vode a v hĺbke dva metre vydrží aj 60 minút. Nie žeby som tomu neverila, ale do vody by som čítačku, ani vode odolnú neponorila. Pre istotu. Ochranné puzdro nikdy nie je na škodu. Poškodeniu displeja a čítačky sa chce predsa vyhnúť každý. Vyberte si príťažlivý obal a po elektronickej čítačke siahnete častejšie ako doteraz.
Poradíte si aj s angličtinou?
Niektoré čítačky neobsahujú slovenské ani české rozhranie. Napríklad novinky od Kindle. Bez znalosti anglického jazyka vám ich ovládanie môže robiť problém. Zavčasu si overte, či má čítačka, ktorú ste si vybrali aj menu v slovenskom, či v českom jazyku.
Výhody, ktoré čítačka e-kníh prináša
E-knihy sú lacnejšie. Niekedy viac, inokedy menej. Klasické papierové knihy zaberú veľa miesta. Dostanete sa aj ku knihám v pôvodnom jazyku. Dokonca aj k tým, ktoré sa na slovenský a český knižný trh nedostanú. Dobrá elektronická čítačka vám pomôže aj s prekladom slov, ktoré nepoznáte. Jedna elektronická čítačka vám nahradí celú knižnicu.
Na dovolenke e-knihu určite oceníte. V batožine zaberie oveľa menej miesta ako klasická papierová kniha a keď ju dočítate, bez problémov si stiahnete ďalšiu. S čítačkou kníh budete mať dobrú knihu stále po ruke. Nemusíte preratávať koľko strán denne môžete prečítať, aby vám kniha vydržala až do konca.
Čítačka e-kníh je super, ale…
Sú knihy, ktoré v papierovej podobe mať jednoducho chcem. Naposledy som uprednostnila klasickú knihu v prípade Milana Lasicu a jeho denníka pod názvom V krátkosti a objednala som si všetkých 8 kníh o Anne zo Zeleného domu. Stále na ne čakám. Anna v Summerside je objednaná u distribútora. Som náročná. V klasickej papierovej podobe ich chcem všetky.