Fašiangy sú tu zas

Fašiangy Turice, Veľká noc príde… pesnička notoricky známa. Aj vy ste sa s ňou už určite stretli. Melódia, ktorej sa celý deň nedokážete zbaviť. Čo to tie fašiangy vlastne sú, ako dlho trvajú a ako by ste ich mali prežiť.

Odkedy fašiangy oslavujeme?

Fašiangy sa oslavovali už v časoch slovanských pohanských predkov, ale príchod kresťanstva im dalo nový rozmer. Vo Veľkej Morave sa od 9. storočia používal názov mjasopust a označoval obdobie bez mäsa, ktoré trvalo až do Veľkonočnej nedele. V Čechách sa tento názov používa dodnes, u nás ho nahradil termín fašiangy, ktorý našiel základ v nemčine a znamená posledný nápoj. Ide o obdobie od Troch kráľov po Popolcovú (škaredú) stredu. Po období zábavy nasleduje 40 dňový pôst, ktorý zaviedla kresťanská cirkev koncom 4. storočia. Trvá až do Veľkého piatku.

čerstvé šišky posypané cukrom

Fašiangy bez šišiek? Nikdy!

zdroj: pixabay

Fašiangy v minulosti

Po troch kráľoch sa pedlžuje deň, príroda sa v tomto období pomaly prebúdza a ožíva. Fašiangy boli a sú akousi oslavou príchodu jari, ktorá sa privolávala rôznymi magickými spôsobmi. Bol to čas bohatý na zabíjačky a jarmoky s mäsovými výrobkami a šiškami. Zábava vrcholila najmä v posledné fašiangové dni, ktoré sa niesli v duchu bujarej zábavy. Pred poslednou oslavou sa v maskách zbieralo jedlo. Aby z nej hlad nikoho nevyhnal a trvala čo najdlhšie. Najlepším úlovkom bola klobáska, slanina a údené mäso. Bol to čas hojnosti, počas ktorého si naši, inak striedmi, predkovia skutočne dopriali.

Hudba na obdobie pôstu zmĺkla. Pochovávanie basy je toho symbolom

zdroj: pixabay

Po polnoci sa pochovávala basa. Hudobné nástroje v pôste zmĺknu, zábava sa končí. Nastupujúci 40 dňový pôst nie je len o striedmosti. Ľudia sa v ňom viac venujú duchovným veciam a v tichosti sa pripravujú na príchod Veľkej noci.

Fašiangy nie sú stále rovnaké

Dĺžka fašiangového obdobia je rôzna. Rozlišujeme krátke a dlhé fašiangy. Určuje ich začiatok Veľkej noci. V minulosti bolo počas fašiangov najviac svadieb, aby sa nimi hospodári nezdržiavali v čase, keď je veľa roboty. Cez krátke fašiangy sa vraj vydali aj škaredé dievčatá, lebo chlapi nemali kedy preberať.

benátsky karneval masky s veľkými modrými klobúkmi

Najznámejší karneval v Benátkach hýri farbami

Ako sú na tom fašiangy dnes?

Dnes ich spájame najmä so zábavou, karnevalmi a dobrým jedlom. Bez šišiek a fánok to cez fašiangy nie je ono. V roku si ich bežne neurobíte. Na fašiangy chutia lepšie. Na ples v opere sa nechystáte, ale aj obyčajný karneval v maskách, či ples stojí za to. Skryjete sa za karnevalové masky a bude zábava, ako má byť. V maske na karneval na istý čas dostanete inú identitu a viac sa odviažete a lepšie sa zabavíte.

Masky mali pôvodne rituálny význam, najčastejšie boli zvieracie a mali pôsobiť čo najstrašidelnejšie. Ich úlohou bolo vyplašiť démonov a zlých duchov, aby dedinčanov počas roka neobťažovali.

V mnohých regiónoch udržiavajú tradície a fašiangy prežívajú vo folklórnom duchu. Na fašiangy má byť veselo. Harmonika, husle, či píšťalky sa z každého konca dediny ozývajú aj dnes.

Kedy sú fašiangy 2019

Aj tento rok fašiangy končia Popolcovou (škaredou) stredou, presne 06.03.2019. Týmto dňom začína 40 dňový pôst, počas ktorého môžete očistiť nie len svoje telo, ale aj svoju dušu. Ak vás zaujíma presný dátum trvania fašiangov v roku 2019, tu ho máte: 07.01.2019 až 05.03.2019.

Fašiangy sa u nás oslavujú aj takto. Inšpirujte sa:

zdroj: youtube/Televízia Prievidza

Fašiangy, Turíce… (celý text)

1. 
Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide,
kto nemá kožuška zima mu bude.
2. 
Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem,
dajte mi slaninky, nech sa popasiem.
3. 
Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy,
jedni pijú, druhí jedia za stolom klobásy.
4. 
Tuto nám nedali, tuto nám dajú,
tu koňa zabili, tu rebrá majú.
5. 
A my žiaci, neboráci, nemáme čo jesti,
musíme sa z domu, do domu po dedine pliesti.

zdroj: hudba.zoznam.sk

Príjemnú zábavu 🙂