Článok o imunite? Áno. Tiež som ich za posledné dva týždne prečítala milión. Pri mnohých som mala pocit, že ich písal niekto z iného sveta. Nerozumela som ani mäkké F. Ďalej nečítajte! Tento článok píšem sebe. Potrebovala som “imunitu” preložiť do reči svojho kmeňa. Má jej posilňovanie vôbec zmysel?

Vírusy, vírusy, ach tie vírusy…
Prečo sa o nej toľko hovorí?
Chráni naše telo pred škodlivými látkami z vonkajšieho a vnútorného prostredia. Imunita je vrodená a získaná. Viete, aký je medzi nimi rozdiel? Prirodzená (vrodená) je daná geneticky a pomáha nám odolávať cudzorodým látkam už od narodenia.
Získanú imunitu budujeme pri kontakte so škodlivými látkami (vírusy, baktérie, plesne, prvoky a červy), ktorým sa cez prirodzenú imunitu podarilo preniknúť.
Do boja s vírusmi a baktériami v tomto prípade nastupujú špecifické látky – protilátky, ktoré nového nepriateľa identifikujú a zneškodňujú. Vďaka správne fungujúcemu imunitnému systému telo vie rozoznať, čo potrebuje a čo mu naopak, škodí. Nového nepriateľa si zapamätajú a keď sa s ním stretnú opäť, zneškodnia ho oveľa rýchlejšie.
Oslabená imunita a jej následky
Nedostatočná (zlá) imunita sa pred nechcenými návštevníkmi nedokáže brániť a problém v podobe rôznych ochorení je na svete. Medzi najčastejšie poruchy imunitného systému patria alergie rôzneho druhu. Alergie vznikajú, keď imunitný systém na niektoré (väčšinou neškodné) látky zareaguje príliš silno.
Imunitný systém oslabuje:
-
- chronický stres
- nedostatok pohybu
- málo spánku a celková vyčerpanosť
- fajčenie a alkohol
- nadmerné užívanie cukru
- nedostatočný príjem vitamínov a minerálov
- opakované ochorenia dýchacích ciest
- časté užívanie antibiotík

Nenechajte sa oklamať. Choroba nevyzerá takto príjemne (zdroj: pixabay)
Nedostatočná imunita sa prihlási opakovanými ochoreniami, zlým hojením rán, bolesťou kĺbov, ale aj neinfekčnými ochoreniami, ako cukrovka 1. typu, zlou funkciou štítnej žľazy, či reumatickými, zápalovými a kožnými ochoreniami. Máte pravdu. Pri oslabenom imunitnom systéme na nás nebezpečenstvo striehne z každej strany. Mohla by som ich spomenúť viac, ale kto by to čítal?
Niečo nieje v poriadku. Ako to viem?
Chýba vám energia? Ste unavení? Nechutí vám jesť? Je vám zima? Organizmus sa vám snaží pošepkať, že sa s ním niečo deje. Jasné, pokojne ho ignorujte. Nebude to prvýkrát. Imunologické vyšetrenie neoklamete. Vyšetrenie krvi zamerané na parametre imunitného systému presne ukáže, ako na tom ste a aký spôsob liečby je pre vás najvhodnejší.
Posilnite ho. Zmena je len na vás
Nemusíte to nechať zájsť až tak ďaleko. Zdravá strava, dostatok spánku, pravidelný pohyb, otužovanie, dostatočný pitný režim, veľa smiechu a okolo seba ľudí, s ktorými vám je dobre. Viem, na posledné dve odporúčania možno nie je ten najvhodnejší čas. Pracovné porady online beriete ako samozrejmosť. Vyskúšajte takto zorganizovať ľudí, s ktorými sa za bežných okolností stretávate. Možno budete prekvapení, koľko zábavy vám toto netradičné “stretnutie” prinesie.
Kde iné končí, dobrá imunita začína
Správne fungovanie imunitného systému v črevách začína. Dobrá črevná flóra je základ. Potrebujete jej pomôcť? Zverte ju probiotikám. Laktobacily, bifidobaktery pomôžu črevnej flóre dostať sa do formy a organizmus bude fungovať lepšie. V tráviacom trakte sa nachádza najviac mikroorganizmov a imunitných buniek zároveň (až 60 %). Ste to, čo jete nie je len prázdna fráza. Vyváženou stravou a celkovou zmenou životného štýlu dokážete ovplyvniť chod svojho organizmu. Imunitného systému tiež. Dlhodobo. Nielen vtedy, keď je zle.

Najlepšie vitamínu sú čerstvé. Dostanete do tela každý deň potrebnú dávku? Ja nie (zdroj: pixabay)
Vitamíny a stopové prvky. Ale ktoré?
Ja viem. Je ich veľa a je náročné sa v nich zorientovať. Keby sme mali do stravy pridať všetko, čo sa odporúča, jedli by sme stále. Toto sú vitamíny a spol., ktoré sa s posilňovaním imunity spájajú najčastejšie:
- beta glukán – zdvojuje väzbu imunitných buniek na baktérie, vírusy a plesne a tým zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Podporuje tvorbu kmeňových buniek v kostnej dreni a tým aj tvorbu červených a bielych krviniek
- vitamín B2 (riboflavín) – zlepšuje odolnosť najmä proti infekciám bakteriálneho pôvodu
- vitamín B6 – zvyšuje tvorbu hemoglobínu a lymfocitov
- vitamín B12 – podporuje tvorbu, rast a delenie červených krviniek
- vitamín C – bez neho to samozrejme nejde. Infekcie sa pred ním trasú. Zvyšuje vstrebávanie železa a prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu. Podporuje tvorbu kolagénu pre normálnu funkciu kostí, chrupaviek a pokožky.
- zdrojom vitamínu D3 sú predovšetkým lúče slnka. Na posilnenie imunitného systému si ho naordinujte najmä v zime
- selén – zúčastňuje sa pri tvorbe selenoproteínov a ten potláča chrípkový vírus
- zinok – zlepšuje hojenie rán, zmierňuje anémiu a posilňuje imunitný systém
- zázvor (u nás zvaný ďumbier) – patrí medzi prírodné antibiotiká, uvoľňuje cievy a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Ďumbier je veľmi zaujímavá rastlina. Určite sa naň pozrieme bližšie
Ako posilňujete imunitu vy?
Viem. Niet nad čerstvé ovocie a zeleninu, ale niekedy sa správne množstvo potrebných látok ustriehnuť nedá. Nájsť výživové doplnky na posilnenie imunitného systému, v ktorých sa stretnú všetky spomenuté prvky je náročné. Svoju imunitu som zverila do rúk Aloe Vera Drinking Gél Immune Plus. Vlastne nie len svoju. Testuje (skoro) celá rodina. Aloe vera obsahuje všetky spomenuté vitamíny a drink Immune Plus je obohatený o vitamín C, selén a zinok. Ani zázvor mu nechýba.
Aloe Vera na pitie sme mali v pivnici už dlhšie. Nikto ho nepotreboval. Prevencii sme nikdy nevenovali pozornosť. Teraz je všetko inak. Imunite môžeme pomôcť. Tak prečo to neskúsiť? Aj moji rodičia sa denne trikrát stretávajú pri poháriku. Keď som ich odhalila, dosť ma to pobavilo, ale som rada, že sa na to dali. A sami. Chcela som pridať foto, ako dôkaz. Nechceli. Strážia si súkromie.

Pohárik 3 krát denne. S aloe vera vám v tom nič nebráni (zdroj: niesomfotograf)
Nazdravie!
[su_note note_color=“#ddf4fb“]
Aloe vera je rastlina plná prekvapení. Posilnite imunitu kombináciou správnych prvkov. Za pokus to stojí. Čo poviete?
[/su_note]