Jarné slnko a jeho zradné lúče

Jar. Tešili ste sa na ňu tak, ako ja? Škoda len, že tá radosť rýchlo prejde. Najskôr sa prihlási alergia. Tú už dokážem skrotiť, ale chcelo to roky praxe. Potom prvé jarné slnko. Vytiahne ma na bicykel a dá mi zabrať. Slnečné lúče sa na mojej pokožke menia na červenú, ale silu slnka si uvedomím, až keď sa vrátim z prvej jazdy a páli ma celá tvár. Tento rok sa pridali aj chrbty rúk. Jarné slnko je silné a treba sa pred ním chrániť. Chcete vedieť ako? 

Prečo som hneď červený/á? 

Pokožka je na jar citlivejšia. Celú zimu ju skrývame a na jar čakáme, že sa jej prvé jarné lúče nedotknú. Omyl. Pokožka si na slnko musí zvyknúť. Je lepšie jej ho servírovať pekne postupne. Dlho ho nevidela. Teplo z radiátorov a hrubé oblečenie jej na kráse tiež nepridajú. Vysušujú. Pokožka potrebuje dostatočnú hydratáciu, ktorú zabezpečí kvalitný hydratačný krém a dostatočný pitný režim, aby sme pokožku na zmenu ročného obdobia dobre pripravili. 

jarné slnko a opálená tvár ženy

Jarné slnko je zradné. Vyfarbí sa až na druhý deň (zdroj: pixabay)

Aj pokožka podlieha módnym trendom

Boli časy, keď sa „biela“ pokožka nosila. Bola znakom vznešenosti a „vyššej“ spoločenskej triedy. Postupne sa od tohto trendu upúšťalo a do popredia sa dostala krásne opálená hnedá pokožka. Stala sa znakom športového ducha a atraktívnosti. Kultu hnedej pokožky výrazne pomohol rozvoj turistiky do prímorských destinácií.

Pokožku treba chrániť. Hneď!

Koža sa pred UV žiareniami chráni aj sama, ale len do určitej miery. Ovplyvňuje to jej hrúbka, pigmentácia, UV absorbenty, antioxidanty a schopnosť regenerácie. Na ochranu pokožky pred slnkom si pripravte krémy s ochranným faktorom. Neodkladajte ich na leto. Dobrý základ letné slnko zvýrazní a pokožka sa už nebude tak trápiť. 

Typ pleti a ochranný faktor spolu súvisia

Silu ochranného faktora zvoľte podľa toho, aký typ pleti máte. Pri svetlej pleti so sklonom k začervenaniu treba na jar zvoliť krém so silnejším ochranným faktorom (SPF minimálne 30). Tmavší typ znesie viac slnka, ale to neznamená, že sa pred ním nemá chrániť. SPF15 je pre tento typ pleti dostatočnou ochranou.

Fototyp pokožky určuje rozloženie melanínu v koži. Ten určuje, či pokožka po stretnutí so slnečnými lúčmi sčervenie alebo zhnedne. Podľa toho rozdeľujeme 6 fototypov:

 1. vždy sa spáli, nepigmentuje (môj fototyp). Na spálenie jej stačí 10 minút
 2. väčšinou sčervenie, často sa spáli a pigmentuje, ale veľmi málo. Spálenie sa bez ochranného krému dostaví za 10 až 20 minút
 3. sčervenie a spáli sa, ale len zriedka, má dobrú pigmentáciu. Čas do spálenia je v tomto prípade 20 – 30 minút
 4. nikdy nezačervená a pigmentuje vždy silno, napriek tomu sa dokáže spáliť, aj keď jej to trvá dlhšie. Príznaky spálenia sa prejavia po 45 minútach
 5. Arabi, Mexičania
 6. Černosi

Zrelšia pokožka na UV žiarenia tiež reaguje citlivejšie. O pokožku sa treba starať lepšie a vyžaduje kvalitnú kozmetiku, ktorá sa prispôsobí potrebám pleti. Opálenie po nanesení ochranného krému nebude také výrazné, ale pokožka bude chránená a postupné opaľovanie vydrží dlhšie. Pri prudkom opálení sa pokožka olúpe a vráti sa späť k svojej pôvodnej farbe. Bielej. Bielokožci vedia o čom hovorím. Spálená pokožka bolí.

žena a muž sediaci v mori

Biela pokožka je citlivá. Treba sa o ňu dobre starať (zdroj: pixabay)

Neskrývajte sa. Slnko k životu potrebujete 

Pred slnkom sa neskrývajte. Vitamín D inak do tela v potrebnom množstve nedostanete. Na to, aby ste ho nazbierali toľko, koľko telo reálne spotrebuje stačí, keď sa slnečným lúčom vystavíte na hodinu týždenne. Dobre viete, že keď zasvieti prvé jarné slnko, viac sa usmievate, ste šťastnejší a pocit celkovej psychickej pohody je blízko. Môžu za to endorfíny, ktorým jarné slnko prospieva. Pôsobí proti depresii, urýchľuje hojenie rán a pomáha pri tvorbe bielych aj červených krviniek. Kto by sa ho bál? 

Žiarenie, pred ktorým sa treba chrániť 

Chcete predísť predčasnému starnutiu pleti? Chráňte ju už na jar. UVB pri vyšších dávkach spôsobuje opálenie (solárna dermatitída) tak, ako ho poznáme. Červená pokožka, v horšom prípade opuch a pľuzgiere. Je to „len“ kozmetický problém. Červená v tomto prípade neznamená STOP! Musíte predvídať. Bolestivé začervenianie sa dostaví až po niekoľkých hodinách.

UVA nepáli, ale kožu zasiahne oveľa hlbšie. Narúša 2. vrstvu pokožky (dermis). Pokožka stráca pružnosť a urýchľuje starnutie. Ido o tzv. aktinické starnutie, pri ktorom dochádza ku zmene štruktúry a povrchu kože, môže dôjsť k zhrubnutiu reliéfu, stenčeniu pokožky, vráskam, solárnej elastóze, zníženiu kolagénu v derme, zhlukovaniu pigmentu, či podkožnému krvácaniu. Viem. Veľa odborných slov. Snažila som sa to preložiť do zrozumiteľnejšieho jazyka a vôbec nikoho tým nechcem strašiť. Pri primeranom opaľovaní a používaní kvalitných ochranných krémov sa tomu dá zabrániť.

Následky na seba nechajú čakať 

Kožu neoklamete. To, koľko UV žiarenia sa jej dostalo, si dobre pamätá. Neprezradí to hneď. Následky bezhlavého opaľovania sa môžu objaviť aj po desaťročiach. Pre pokožku je najhoršie nárazové spálenie kože, ktorého následkom je najmä starnutie pokožky. Ako sa na slnku správať, aby ste sa o vitamín D nepripravili, ale aby si vaša pokožka mladistvý vzhľad udržala čo najdlhšie?

 • vyhľadávajte tieň
 • chráňte sa vhodne zvoleným oblečením (dlhý rukáv, pokrývka hlavy)
 • používajte ochranné krémy s dostatočným SPF
 • neopaľujte sa medzi 11. – 15. hodinou
 • prvý krát sa natrite cca 15 – 30 min. pred opaľovaním, druhú o 15 – 30 minút neskôr a potom každé 2 – 3 hodiny. Podľa toho, čo na slnku robíte. Účinok krému znižuje voda, potenie a mechanický oter

Ako viete, že máte dočinenia s kvalitným ochranným krémom?

Kvalitný krém na opaľovanie obsahuje chemické ochranné faktory, ktoré pohlcujú UVA a UVB žiarenie a fyzikálne faktory, ktoré ich nepohlcujú, ale odrážajú. Ich účinnosť ani čas nezastaví. Na rozdiel od tých chemických, sa nerozkladajú.

Jeho súčasťou sú antioxidanty (vitamín E, C a A alebo mucinózne polysacharidy, ktoré obsahuje gél aloe) a chráni pokožku a jadrá bunky pred škodlivými voľnými radikálmi. Poškodené bunky obnovuje a uzdravuje. LR Aloe Via ochrana proti slnku ponúka presne to, čo kvalitný ochranný krém musí mať. Viac info v tabuľke. 

SOLÁRNA KOZMETIKA LR

Aloe Vera Anti-Aging

opaľovací krém SPF 20

Anti-Aging opaľovací krém

[su_list icon=“icon: thumbs-o-up“ icon_color=“#12ad22″]

 • podiel Aloe Vera 40 %
 • 50 ml
 • určený na citlivú pokožku tváre, krku a dekoltu
 • anti-aging účinky na ochranu pred predčasným starnutí
 • vhodný pre mierne opálenú pokožku
  [/su_list]
chcem vedieť viac

Aloe Vera

Opaľovací krémový gél SPF 20

Opaľovací krémový gél

[su_list icon=“icon: thumbs-o-up“ icon_color=“#12ad22″]

 • podiel Aloe Vera 40 %
 • 100 ml
 • vodeodolný 
 • mierne chladivý
 • vhodný pre mierne opálenú pokožku a pleť citlivú na slnko [/su_list]
chcem vedieť viac

Aloe Vera

Opaľovacie mlieko 30

Opaľovacie mlieko

[su_list icon=“icon: thumbs-o-up“ icon_color=“#12ad22″]

 • podiel Aloe Vera 40 %
 • 100 ml
 • vodeodolný
 • nelepivý
 • na svetlú a jemne zhnednutú pokožku
  [/su_list]
chcem vedieť viac

Aloe Vera

Opaľovací sprej Active SPF 30

Opaľovací spray active

[su_list icon=“icon: thumbs-o-up“ icon_color=“#12ad22″]

 • podiel Aloe Vera 30 %
 • 125 ml
 • vodeodolný 
 • chladivý účinok
 • rýchle a jednoduché použitie
 • vhodný
 • pre každý typ pokožky
  [/su_list]
chcem vedieť viac

Aloe Vera

opaľovací krém SPF 50

Opaľovací krém

[su_list icon=“icon: thumbs-o-up“ icon_color=“#12ad22″]

 • podiel Aloe Vera 40 %
 • 75 ml
 • vodeodolný 
 • ideálny pre deti
 • výdatná starostlivosť s najvyššou ochranou
 • pre veľmi svetlý a citlivý typ pokožky
  [/su_list]
chcem vedieť viac

Natreli ste sa a účinok žiadny!

Použili ste kvalitný krém s dostatočným ochranným faktorom a večer nemôžete zaspať, lebo pokožka neuveriteľne páli. K farbe sa radšej nevyjadrujete. Jarné slnko ukázalo svoju moc. Za krém ste vysolili nekresťanské prachy a takto to dopadlo. Ste si istý, že ste sa natreli poriadne? Na to, aby bol účinok krému dostačujúci, potrebujete natrieť 2 mg krému na 2 cm2 pokožky. Koľko ste ho použili? Priznajte sa.

opalovaci krem na rukach

Prudké jarné slnko vám dalo zabrať? Dobre sa o pokožku postarajte (zdroj: pixabay)

Čo je to SPF vlastne zač?

So skratkou SPF ste sa na kréme a make-upe už stretli. Viete, že krém, na ktorom sa nachádza, vás chráni pred slnkom. Nič viac. Som na tom podobne. Viac pozornosti sa jej z mojej strany nikdy nedostalo. Teraz viem, že SPF (sun protective factor) informuje o tom, o koľko dlhšie môžeme na slnku ostať oproti tomu, keď pokožku ochranným krémom nenatrieme. V praxi to vyzerá asi takto: keď sa ja, bielokožec, natriem krémom s ochranným faktorom SPF 10, môžem na slnku ostať 10 krát dlhšie, ako keď sa krémom s ochranným filtrom nenatriem. Bez krému sa môžem slnku vystaviť na celých 10 minút, s krémom SPF 10 až 100 minút. To už je rozdiel, čo poviete? Nezabúdajte, že tento vzorec platí len vtedy, keď sa natriete dostatočným množstvom krému.

Škody, ktoré slnko napáchalo treba eliminovať

Nenechajte pokožku zbytočne trpieť. Poškodené miesta natrite chladivými prostriedkami, ktoré ju zároveň ošetria. Kožu treba hydratovať, aby sa neolupovala. Mne sa to ešte nepodarilo. Olupujem sa stále.

Sprievodným znakom silného opálenia je často zvýšená teplota. V mojom prípade vždy. Telo sa snaží teplotu vyrovnať. Riešim to paracetmolom. Zaberá mi najlepšie.

[su_note note_color=“#ddf4fb“]

Rada LR odborníka

Spálenú pokožku opláchnite studenou vodou a Aloe Vera Jemnou mydlovou emulziou. Jemne sa osušte. Uterák k pokožke len prikladajte. Nešúchajte sa. Sušenie to neurýchli. Na spálené časti nastriekajte Aloe Vera sprej prvej pomoci. Nepríjemné opálenie príjemne schladí. Pred spaním použite Aloe Vera koncentrát. Tento postup opakujte každý deň, kým sčervenanie neprestane bolieť. Do liečby môžete zapojiť aj Aloe Vera krém s propolisom. Je bohatý na vitamíny a minerály. 

[/su_note]

Aloe Vera

Krémový gél po opaľovaní

Krémový gél po opaľovaní

[su_list icon=“icon: thumbs-o-up“ icon_color=“#12ad22″]

 • podiel Aloe Vera 70 %
 • 200 ml
 • regenerácia po opaľovaní
 • s obsahom bambuckého masla
 • hydratuje a ošetruje
 • chladí a upokojuje
 • pre každý typ pleti
 • na celé telo po opaľovaní

[/su_list]

chcem vedieť viac

Aloe Vera

Jemná mydlová emulzia

Jemná mydlová emulzia

[su_list icon=“icon: thumbs-o-up“ icon_color=“#12ad22″]

 • podiel Aloe Vera 38 %
 • 250 ml
 • výživné krémové mydlo (nielen) na ruky
 • bio výťažok z nechtíka
 • jemne čistí, hydratuje, vyživuje
 • pre každý typ pokožky

[/su_list]

chcem vedieť viac

Aloe Vera

Sprej prvej pomoci

Sprej prvej pomoci

[su_list icon=“icon: thumbs-o-up“ icon_color=“#12ad22″ ]

 • podiel Aloe Vera 83 %
 • 400 ml
 • k namáhanej pokožke priľne ako ochranný film
 • upokojuje a ochladzuje
 • regeneruje a pokožke vracia prirodzenú rovnováhu
 • pre namáhanú, poranenú a podráždenú pokožku
 • po holení a depilácii
 • pre unavenú pleť

[/su_list]

chcem vedieť viac

Aloe Vera

Hydratačný gélový koncentrát

Hydratačný gélový koncentrát

[su_list icon=“icon: thumbs-o-up“ icon_color=“#12ad22″]

 • podiel Aloe Vera 90 %
 • 100 ml
 • hydratuje a ochladzuje
 • zlepšuje pružnosť pokožky
 • rýchlo a intenzívne ošetruje
 • upokojuje podráždenie
 • prináša úľavu pre suchú pleť
 • vhodný ako podkladová báza
 • prináša úľavu po opaľovaní

[/su_list]

chcem vedieť viac

Aloe Vera

Ochranný krém s propolisom

Ochranný krém s propolisom

[su_list icon=“icon: thumbs-o-up“ icon_color=“#12ad22″]

 • podiel Aloe Vera 79 %
 • 100 ml
 • starostlivosť o suchú a namáhanú pokožku
 • hydratuje a vyživuje
 • posilňuje kožnú bariéru

[/su_list]

chcem vedieť viac

[su_note note_color=“#ddf4fb“]

Zverte svoju slnečnými lúčmi poznačenú pokožku aloe vera. Jej blahodárne účinky vás príjemne prekvapia.

[/su_note]