Striehne kliešť obyčajný aj vo Vysokých Tatrách?

Kliešť obyčajný. Boli časy, keď sa v nadmorskej výške nad 800 m nevyskytoval.  Dnes je vďaka klimatickým zmenám všetko inak. Prekročil nadmorskú hranicu 1000 m a áno, striehne na nás aj vo Vysokých Tatrách. Minimálne od Tatranskej Kotliny až po Vyšné Hágy sa s ním stretnúť môžete. Prezradíme vám, ako sa kliešťom vyhnúť a čo sa môže stať, keď sa vám to nepodarí. 

Vysoké Tatry a kameňolom, zelená tráva

Vysoké Tatry svojou krásou nelákajú len turistov, ale aj kliešte. Pozor na ne

Kliešť obyčajný a jeho výskyt

Najlepšie sa im darí v tráve vysokej 20 až 100 cm. Ideálnym útočiskom sú pre ne dubovo-hrabové lesy a teplé a vlhké počasie a 7 – 8 °C sa im páči najviac. Pri vysokých horúčavách (nad 30°C) sa skryjú do zeme a radšej nevyliezajú. Aby nevyschli. 

Z korún stromov na vás kliešť obyčajný nespadne. Lezie od zeme smerom hore. Výskyt kliešťov je sezónny a trvá cca od apríla do októbra

Viete sa pred kliešťom chrániť? 

Malé čierne zvieratko, ktoré parazituje na vašej krvi, môže napáchať veľa škody. V 4 bodoch sme zhrnuli, ako sa pred kliešťom chrániť. Tu sú: 

  • vyhýbajte sa miestam, kde je ich predpokladaný zvýšený výskyt (vysoká tráva, krovie, kraj lesa)
  • oblečte sa tak, vám ostalo čo najmenej voľnej, nechránenej pokožky. Kvalitné oblečenie vám s ochranou pomôže
  • nezabúdajte na repelent
  • po každej návšteve prírody a lesa sa poriadne skontrolujte. Zvýšenú pozornosť venujte slabinám a podpazušiu, ušiam, podkolennej jamke, intímnym partiám a vlasatej časti hlavy. V týchto partiách je pokožka najjemnejšia, kliešť sa do nej zavŕta ľahšie
kliešť obyčajný

Kliešť obyčajný. Suvenír, ktorý si z Tatier priniesť nechcete

Kliešť obyčajný. Ako ho vybrať? 

Dodržali ste všetky vyššie spomenuté body, ale kliešťa to neodradilo? Teórii, ako kliešťa vybrať je niekoľko. Nájdite si vlastný spôsob. Najlepšie ho vyberiete pinzetou. Pritlačte ju ku koži čo najtesnejšie a drobnými kývavými pohybmi ho pomaly vyberte. Chyťte kliešťa pinzetou a točte ho proti smeru hodinových ručičiek, kým ho nevyberiete. Opatrne. Musíte ho vybrať celého. Keď sa vám to nepodarí, vyhľadajte lekársku pomoc. Miesto, z ktorého ste kliešťa vybrali poriadne vydezinfikujte. 

Olejom kliešťa neduste. Tento spôsob prináša rôzne riziká, aj keď bol v minulosti veľmi populárny. Kliešť sa bráni a do tela vypúšťa oveľa viac slín, ako obyčajne. Riziko ochorenia je preto väčšie. 

lekár s dokumentáciou

Ochorenia, ktoré kliešť obyčajný prenáša, nepodceňujte

Kliešť a choroby, ktoré prenáša

O výskyte kliešťov aj vo Vysokých Tatrách nehovoríme len tak. Turistov z roka na rok pribúda. Kliešťov tiež. Pripraveným šťastie praje. Kliešte vo vyšších nadmorských polohách nepodceňujte. Viete, ktoré ochorenia spôsobuje najčastejšie? 

Lymská borelióza

Toto ochorenie spôsobujú baktérie borélie. Jeho inkubačná doba je rôzna. Môže sa prejaviť v priebehu niekoľkých dní, ale aj o niekoľko rokov. Žiadne očkovanie vás pred ňou neochráni. Keď ju neodhalíte a neliečite včas, môže privodiť problémy so srdcom, kĺbmi a nervovým systémom. Lieči sa dlhodobým užívaním antibiotík.

Príznaky a priebeh ochorenia 

  • koža okolo vpichu je červená a pomaly sa šíri ďalej. Centrum vniku kliešťa postupne bledne
  • zvýšená teplota, únava, bolesti svalov a kĺbov
  • po niekoľkých týždňoch až mesiacoch dochádza k postihnutiam kože, nervového systému, srdca a bolestiam svalov a kĺbov
  • v poslednom štádiu je postihnutý centrálny nervový systém a dochádza k častým zápalom kĺbov a očnej rohovky

Kliešťová encefalitída

Ide o vírusový zápal mozgu, ktorý prenáša infikovaný kliešť, ale do organizmu sa dostane aj v tepelne nedostatočne spracovanom mlieku. S prenosom vírusu z človeka na človeka sa nestretnete. Inkubačný čas ochorenia trvá 7 až 14 dní. Očkovanie, ktoré vás pred kliešťovou encefalitídou ochráni neexistuje. 

Prvá fáza ochorenia pripomína chrípku. Sprevádza ho horúčka, nevoľnosť, nechutenstvo, a bolesť hlavy a svalov. Potom nastupuje bezpríznaková fáza. 1 až 20 dní máte pocit, že ste úplne v poriadku. 

V druhej fáze nastupujú príznaky postihnutia centrálnej nervovej sústavy. Stále narastajúca bolesť hlavy, zvracanie, poruchy vedomia, dezorientácia, závraty, nervové obrny. Vírusového zápalu mozgu bez pomoci lekárov nevyliečite. 

Spomenuté ochorenia prenáša každý piaty kliešť. Borelióza sa u nás vyskytuje častejšie. 

Leto je pred nami. Kam sa na turistiku vyberiete? Kliknite na kategóriu Turistika. Len tak. Pre inšpiráciu.