Kráľova hoľa (Nízke Tatry)

Na kráľovu hoľu som si robila zálusk už skôr. Skúsení turisti ma odhovárali, stál im v ceste ľad, sneh, vietor a moje turistické začiatky. A mňa to lákalo o to viac. Pôvodný plán vyšliapať na Kráľovu hoľu stroskotal, hľadala som iné možnosti. Facebook a jedna z množstva turistických skupín nesklamal. Riskovať sa oplatí. Môj prvý výstup na Kráľovu hoľu stál za to!

Turistika spája. Kráľova hoľa tiež

Pripojila som sa k skupinke ľudí, ktorých som nepoznala. Túžba vystúpiť na Kráľovu hoľu bola silnejšia. Pôvodne sme sa prihlásili 8 – 9, ostali sme 4. Aj tak dobre. Hlavne, že som sa prekonala. Nedeľa, 7:45 Tesco Poprad. Budem tam.

Aj by som bola, keby mi 7:05 neprišla správa, že skupinka, ku ktorej sa mám pripojiť je už v Poprade. Ešteže som si všetko nachystala večer. To by bola naháňačka. Nestihla som akurát raňajky a kávu, ale to sa dá prežiť. Dve lekvárové šišky domáceho charakteru som zožula na ceste ku Tescu. Počítala som s tým, že pre mňa prídu skôr. Ale že to bude tak skoro, som nečakala. Chlapci na mňa počkali. Čo iné im ostávalo. Zoznámili sme sa a hor sa smer Rožňava.

Zo Šumiaca už len vyššie

Kráľová hoľa po modrej značke
Na Kráľovú hoľu po modrej značke

Cesta bola príjemná, ostré zákruty sme v pohode zvládli. Na Šumiac sme dorazili o pol hodiny skôr. Odprevadili sme niekoľko spriaznených duší a počkali na organizátorku „zájazdu“. Dobre vyzbrojení a príjemne naladení sme sa po modrej značke vydali na cestu. Ľad nás zabrzdil. Jeden krok tam a tri späť by nás do cieľa nepriviedol.

Mohlo by vás zaujímať: Jánošíkove diery a Malý Rozsutec

Bez protišmykových retiazok ani na krok

Nastal čas vyskúšať nové protišmykové retiazky. Narodeninový darček od brata. Malinové makronky si zaslúžil. 😀 Kráčalo sa v nich úžasne! Ľad ma predsa nezastaví. Chlapci to dali aj bez nich a majú môj veľký obdiv. Keď patríte medzi takých skúsených turistov ako ja, tak to bez nich radšej neskúšajte. Do hôr idete na vlastné riziko. S retiazkami je každý krok na ľade istejší.

Kráľová hoľa a pohľad na každú svetovú stranu
Pohľad z Kráľovej holi na všetky svetové strany

Poznáte tie kopce? Ja nie

Počasie nám prialo, slniečko krásne svietilo, vietor výlet nekoplikoval. Aspoň zatiaľ. Výstup bol veľmi príjemný a výhľad z kroka na krok krajší. Ísť s niekym, kto presne vie, kde sa čo nachádza a ako sa ktorý kopec volá, na nezaplatenie. Kopce naokolo nie sú len kopce. Majú svoje meno a aj na ne sa viete dostať. Keď chcete. Raz sa tam vrátim. Moja pamäť je na ne krátka. Dnes už aj tak neviem, ktorý je ktorý.

Mohlo by vás zaujímať: Bicykel na jar? No jasné!

Na Kráľovej holi vietor? Kde?

Na Kráľovej holi je vraj veľmi veterno. Asi sme prišli zle. Vietor nikde. Vysielač tak blízko a zároveň tak ďaleko. Kráčali sme ďalej. Chlapci si na ľade trochu zatancovali, ani pádu sa nevyhli. Cesta bola krásna a veselá. Tešili sme sa, aký krásny výhľad na nás hore čaká. Úsmev na tvári nám zamrzol (doslova), keď sa dvihol vietor a naraz sa ochladilo. Svet okolo nás sa zmenil na mesačnú krajinu (dramatizujem kvôli príbehu). Dookola bielo (sneh a ľad. Pod nohy sme si videli. A ešte oveľa viac). Nebo zatiahnuté (z jednej strany). Výhľad na Tatry žiadny. Nevadí. Pocit na duši príjemný a o to na turistike predsa ide.

Fotodokumentácia musí byť

Urobili sme pár fotiek, aby nám okolitý svet veril, že sme boli až na vrchole. Rýchlo do „prezliekarne“ vo veľkej obslužnej budove, vymeniť mokré tričko za suché, občerstviť sa teplým čajom a nejakou dobrou sladkosťou a môžeme sa vrátiť. Malá miestnosť na toľko turistov. Vôbec to neprekáža. Vo väčšej by sme sa tak nezasmiali.

Kto povedal, že cesta na vrchol je ťažšia?

Na ceste naspäť som usúdila, že radšej budem šliapať hore, ako dole a asi som v tom nebola sama. Na niektoré úseky boli aj moje nové protišmykové retiazky krátke, ale ustála som to. Nespadla som. Ani raz. Fakt.

Posedenie v Horskej chate

logo piva predna hora
Malé pivko Predná hora za odmenu

Cestou dole sme sa zastavili v Horskej chate pod Kráľovou hoľou na polievku, aby sme doplnili chýbajúce palivo. Chata pekná, obsluha príjemná, polievka na môj vkus zimná. Smäd som uhasila malým pivkom Predná hora. Foto ako dôkaz nemám.

Kráľova hoľa stojí za to

Za mňa 5 hviezdičiek z možných 5. Verím tomu, že sa v podobnej zostave na turistike ešte stretneme. Príjemne strávená nedeľa so zaujímavými ľuďmi. Telo unavené, myseľ čistá. Všetko, ako má byť. Výstup na Kráľovu hoľu rozhodne stojí za to. V zime je to krása. Neostáva mi nič iné len porovnať, či to aj v lete stojí za to.

kráľova hoľa, križovatka ciest a moja maličkosť
Zvládla som to! Foto ako dôkaz 🙂

Na Kráľovej holi stojí strom zelený

Synovcom dopĺňam magnetky na chladničke. Aj tá z Kráľovej holi sa na nej už pekne vyníma. Michalko prečítal Kráľova hoľa a potichu sa ma opýtal, či tam je aj strom zelený. Zasmiala som sa, ako pekne si to prepojil. Dohodli sme sa, že keď bude starší, vyberieme sa tam spolu. Aby zistil, ako to s tým stromom na Kráľovej holi je. Dúfam, že mu to odhodlanie vydrží a raz si tam Na Kráľovej holi zaspievame spolu. 🙂

Turistike zdar!

Križovatka ciest na kráľovej holi, vysielač kráľova hoľa, pohľad z kráľovej holi
Pohľad z Kráľovej holi stojí za to 🙂

Kráľova hoľa

Nadmorská výška: 1946 m

Kráľova hoľa a križovatka ciest
Na Kráľovej holi aj takto 😉

Kráľova hoľa (najvyšší vrch Kráľovohoľských Tatier) patrí medzi najnavštevovanejšie vrchy Nízkych Tatier. Chystáte sa na hrebeňovku Nízkych Tatier? Je veľmi pravdepodobné, že tu začnete alebo skončíte. Raz sa tam možno stretneme. Výhľad na Spiš, Liptov, Horehronie a Vysoké Tatry rozhodne stojí za to. Od roku 1960 je na jej vrchole televízny a rozhlasový vysielač Kráľova hoľa.

Pramenia tu najväčšie slovenské rieky: Hnilec, Hornád, Hron a Čierny Váh.

PS: Foto z mobilnej aplikácie Endomondo nebude. Mobil to nezvládol. Pod vysielačom ho vyplo. Že tým Endomondo prerušilo svoju činnosť mi došlo až dole. 🙁 Nevadí. ďalší dôvod sa na Kráľovu hoľu vrátiť. Krokov som v ten deň urobila 21 735. Väčšina z nich smerovala na Kráľovu hoľu a späť. 😉

Aj Vysoká v Malých Karpatoch stojí za to! My sme ju zvládli, zvládnete ju tiež. 🙂