Modrooký chlapec (recenzia)

Siahla som po knihe jednej z najznámejších romantických spisovateliek sveta, Danielle Steelovej. Prvý krát. Padol mi do oka Modrooký chlapec. Odolajte takému názvu. Zahodila som predsudky a pustila sa do čítania. Chcete vedieť, či ma kniha presvedčila a či sa k tejto americkej autorke ešte vrátim? Čítajte 🙂

kniha modrooký chlapec a káva

Nájdite si čas pre seba. Kniha a káva. To je kombinácia! 🙂

Mladá úspešná reportérka Ginny príde o manžela a dieťa a začne sa venovať humanitárnej práci, aby dala svojmu životu zmysel. Náročná situácia. Beriem. Je to záslužná práca a ľudia, ktorí sa na to dajú, majú môj obdiv, ale prečo to opakovať na každej strane? Na prvých 50 stranách je to spomenuté tak často, že to pôsobí rušivo. Aspoň pre mňa.

Príbeh sa mierne zvrtol, keď sa Ginny rozhodla skoncovať so životom a do cesty jej vstúpil mladý, asi 13 ročný, chlapec Blue s peknými modrými očami. Býval v nejakej búde v New Yorku. Rodičov nemal a pri tete, ktorá sa stala jeho poručníčkou nemal miesta. Ginny ho pozvala na večeru, zobrala ho k sebe na noc. Svojmu životu dala zmysel a jemu šancu na lepší život.  Je to kniha. Nejdem sa ani len zamýšľať nad tým, či by sa to stalo aj v reálnom svete.

Keď Ginny odišla na misie, Blue ostal v útulku pre mladistvých, ale nevydržal tam dlho. Škola ho nebavila a zvykol si na iný spôsob života. Keď sa Ginny po troch mesiacoch vrátila, išla prednášať na mierový kongres. Blue spolu s ďalšími deťmi prespával v tuneli na železnici a tam ho našla. Mala šťastie a na Bluovi jej záležalo.

Blue sa vrátil a Ginny sa k celej situácii postavila inak. Zariadila mu detskú izbu a zútulnila celý byt. Už tam nechodila len prespávať. Aj ona sa konečne potrebovala  cítiť ako doma. Ginnynenj sestre Becky, sa jej životný štýl nepáči a dáva jej to jasne najavo. Ich otec má Alzheimera. Ginny ho od tragickej nehody svojich najbližších nevidela, preto Becky nalieha, aby ho prišla pozrieť, kým je ešte aspoň nejaká šanca, že ju spozná.

Ginny na cestu za otcom zoberie aj Blua. Rodina s tým nesúhlasí, ale Blue sa ukáže ako múdry a dobre vychovaný mladý muž s hudobným talentom, ktorý sa len tak nevidí. Na klavíri sa naučil hrať sám a ide mu to skvele. Návšteva otca v Ginny rozjatrí staré rany, ale prítomnosť Blua jej ich pomáha prekonávať. Ginny je pri pohľade na otca jasné, že ho vidí naposledy.

Blue sa Ginny zveril, že ho zneužíval kňaz. Nikdy o tom nehovoril. Povedal to len svojej tete, ale ona na kňaza Teddyho nedala dopustiť. Bol to šarmantný, dobre vyzerajúci kňaz, ktorý to s ľuďmi vedel. Ginny zobrala spravodlivosť do vlastných rúk a rozhodla sa to riešiť. Zavolala kamarátovi z redakcie, aby jej pomohol a zistil, ako na to. Dal jej číslo na právnika Andrewa, bývalého kňaza, ktorý sa venuje špeciálne týmto záležitostiam.

Becky sa nepáči, do čoho sa jej sestra pustila a nerozumie, prečo sa tak stará o neznámeho chlapca. Pohádajú sa tak, že Blue sa rozhodne od Ginny odísť… Chcete vedieť, ako to dopadne? Prečítajte si knihu Modrooký chlapec od Danielle Steel.

Bude vás zaujímať: Stále som to ja (recenzia)

Modrooký chlapec podľa mňa

Niektoré recenzie sa píšu ľahko, iné dajú poriadne zabrať. Ako táto. Prišla som na to, že tento žáner sa ľahko číta, ale napísať niečo, aby to neskĺzlo do prerozprávaného príbehu, ako sa to podarilo mne, je veľmi náročné. Je to kniha, pri ktorej si oddýchnete. Netreba premýšľať, sledovať rôzne dejové línie, pamätať si mená, ale nemáte sa čoho chytiť. Žiadna hlboká myšlienka, či posolstvo skryté medzi riadkami.

Začiatok knihy bol veľmi rozťahaný. Keby bol o polovicu kratší, vôbec by to knihe neuškodilo. O mierových misiách, ktoré Ginny absolvovala, veľa nevieme, ale to je OK. Základný príbeh sa odohráva niekde inde.

Ústrednou témou sa nakoniec stal prípad pedofilného farára Teddyho. Autorka ho vyskladala celkom zaujímavo. Keď sa zdalo, že konečne prišlo k nejakému zauzleniu a miernému napätiu, prišlo nečakané vyriešenie. Škoda, že ten koniec autorka tak odsekla. Začiatok zdĺhavý, v strede mierny rozbeh a na konci sek. Ale riadny. Už sa mi nechce písať, tak to rýchlo uzavrieme. Na čo to zbytočne komplikovať. Danielle Steel si mala trochu inak rozložiť sily. Stavila na tému, ktorá ľudí zaujíma, ale nevyužila ju.

Viete, ako romantické knihy väčšinou končia? Myslíte si, že to takto dopadne aj v prípade Modrookého chlapca? Neostáva vám nič iné, len si knihu prečítať. Ja vám to neprezradím 🙂

Prečítajte si aj novšie knihy vašej obľúbenej spisovateľky

1; Milenka, 2; Napriek všetkým nástrahám, 3; Vojvodkyňa

 

Počet strán: 288

Väzba: pevná s prebalom

EAN: 9788055152820

Jazyk: slovenský

ISBN: 978-80-551-5282-0

Dátum vydania: 7. marca 2017

Vydavateľstvo: IKAR

Hmotnosť: 0,35 kg

Anotácia: Tento román je azda to najlepšie, čo Danielle Steel vytvorila. Je to pútavý príbeh o temnom tajomstve, o druhej šanci a sile lásky a odvahy, ktorú každý z nás potrebuje na prekonanie najväčších životných problémov.
Ginny Carterová bola vychádzajúcou hviezdou televízneho spravodajstva. S manželom, populárnym moderátorom, a trojročným synom viedla spokojný život v Beverly Hills. Až do chvíle, keď ju osud dva dni pred Vianocami pripravil o všetko. Veľmi túži po tom, aby dala úlomky svojho života opäť dohromady a zmysel hľadá v humanitárnej práci v najchudobnejších častiach sveta.
Na výročie osudnej nehody, keď sama zápasí s myšlienkou na smrť, stretne opusteného chlapca, ktorý sa jej dostane pod kožu. Z jeho modrých očí vyžaruje ohromná sila ducha a neodolateľná zmes nevinnosti a múdrosti. Ginny mu inštinktívne chce podať pomocnú ruku. Rozvíja sa medzi nimi zvláštne puto, obidvaja túžia po tom, aby si navzájom poskytli rodinu, ktorú každý z nich stratil. On však nikomu neverí a každého podozrieva, stále od Ginny uteká. A navyše, niečo pred ňou tají.

Život máte romantický, v knihe potrebujete niečo drsnejšie? Zimomriavky sa pri knihe Stále vládne mráz určite dostavia.