Mrkvové muffiny s tvarohom

Dnes vám naservírujem mrkvové muffiny s tvarohom. Marek má rád mrkvové koláče. Snažím sa ich trošku odmieňať, aby neboli vždy rovnaké. S tvarohom som ich ešte nekombinovala. Sú zdravé a chutné. Čo viac môžete od koláča chcieť? Pečte s láskou. Budú ešte chutnejšie. Stavte sa!

Nie, nie je môj vlastný

Obdivujem všetky cukrárky, ktoré dokážu kombinovať chute a vymyslieť vlastný recept. Ja som aspoň vedela čo hľadám. Mrkvové muffiny. Google pomohol. Vyhodil mi muffiny zo stránky www.tinkinerecepty.sk. Po iných som už nepátrala. Tinkine recepty mám rada. Zatiaľ som vyskúšala až dva. Štedrú vianočku a teraz mrkvové muffiny. Nesmejte sa. Pečeniu sa nevenujem dlho.

Pripravení? Mrkvové muffiny čakajú

Ingrediencie skontrolované, všetko okrem mrkvy a tvarohu doma máme. Obchod nemáme ďaleko. Našťastie. Musím zdvojnásobiť dávku. 12 kusov nám stačiť nebude. Je nás veľa. Zdvojnásobiť dávku nie je až také náročné. Sčítanie našťastie zvládam. Násobenie dvomi tiež celkom ujde. Keby nie, kalkulačka v mobile pomôže. Recept nechávam v pôvodnom znení. Pripravte si papierové košíčky na 12 muffinov. Začíname.

mrkvové muffiny a ingrediencie, ktoré na ne potrebujete - mrkva, tvaroh, špaldová múka, ovsené vločky, maslo, vajcia, citrón, med, ovsené vločky, sóda bikarbóna. kypriaci prášok

Viete, čo na prípravu mrkvových muffinov potrebujete? Toto! 🙂

Cesto

 • 2 vajcia
 • 4 PL trstinového cukru
 • 1 PL medu
 • 100 g rozpusteného masla
 • 100 g špaldovej múky T630
 • 80 ovsených vločiek (podrvených na múku. Mlynček na kávu si s tým fakt rýchlo poradí)
 • 1 ½ lyžičky prášku do pečiva (bezfosfátový som ešte nikdy nepoužila. Ani teraz sa mi to nepodarilo)
 • ½ lyžičky sódy bikarbóny (teraz by som jej dala menej. Neviem, či je v sóde bikarbóne nejaký rozdiel, ale tú, ktorú som použila bolo v muffinoch cítiť. Len trošku, ale predsa)
 • 160 g mrky (nastrúhajte ju na jemnom strúhadle)

Plnka

 • 200 g jemného tvarohu
 • 2 PL trstinového cukru
 • šťava z ½ citróna

*PL je polievková lyžica. V začiatkoch svojej cukrárskej kariéry mi trochu trvalo, kým som túto skratku správne identifikovala. Uprednostňovala som hrnčekové koláče

Postup

Do misy na šľahanie som dala 2 vajcia, 4 PL trstinového cukru a 1 PL medu. Med mal ísť neskôr, ale kuchynský robot má svoje pevné miesto v pivnici. Kto by za ním toľko chodil? Zapla som kuchynský robot a išla chystať ďalšie prísady. Rozpustila som maslo, postrúhala mrkvu, odvážila špaldovú múku, pridala prášok do pečiva, na múku premenené ovsené vločky. V mlynčeku na kávu som naposledy drvila vlašské orechy. Nejaká ich stopa sa v ceste určite objavila. Jednoducho povedané, pridajte všetko, čo cesto na mrkvové muffiny potrebuje.

mrkvové muffiny krok za krokom

Mrkvové muffiny plnené tvarohom a ich cesta od jednotlivých ingrediencií k hotovým kúskom 🙂

Áno, vajíčka, cukor a med sa stále šľahajú. Šľahali sa dlho. Nie vždy sa to oplatí. Mrkvovým muffinom to neprospelo. Do nadýchanej peny som pridala maslo a vareškou som postupne vmiešala všetko ostatné. Cesto bolo pekne nadýchané, ale ťažko sa s ním pracovalo. Mierne tekuté by sa ľahšie lialo do košíčkov, tvaroh by sa do cesta trošku ponoril a aj by sa lepšie zakrýval. Keby…

Pripraviť plnku nie je náročné

Do misky dajte tvaroh, trstinový cukor (2PL) a šťavu z citróna. Poriadne to premiešajte. Cukor som na práškový nepremenila. Poriadne som ho s tvarohom a citrónom vymiešala. Nikto si nič nevšimol. Tvarohová plnka je skvelá. Nie je presladená a citrón v nej tiež urobí svoje. Plnku, ktorá sa zvýšila som zjedla. Nedalo sa jej odolať.

Muffiny v rúre? Využite krásnych 20 minút len pre seba. Prečítajte si kapitolu z práve rozčítanej knihy. Alebo vyskúšajte niečo nové. Čo tak detektívka Stále vládne mráz?

Mierka je presná

Papierové košíčky na muffiny som rozložila na plech na muffiny. Neviem, či to niekto tak dobre vypočítal, ale vojde ich tam presne 12. Na dno košíčkov dajte 1 polievkovú lyžicu cesta a 1 čajovú lyžičku tvarohovej plnky. Pridajte toľko cesta, aby plnku dobre prekrylo.

Takto pripravené mrkvové muffiny vložte do vopred vyhriatej rúry a pečte cca 20 minút pri teplote 180 °C. Upečené muffiny nadobudnú zlatkastú farbu a budú nádherne voňať. Ako by moja mama povedala, prstom vyskúšajte, či sa cesto vráti naspäť. Ak áno, muffin je hotový.

upečené mrkvové muffiny

Nech sa páči. Upečené vyzerajú asi takto. Škoda, že nemôžete ochutnať 😉

Mrkvové muffiny s tvarohom sú jemné, krásne nadýchané a chutia výborne. Mrkva sa dá prijímať aj v takomto stave. Dajte si!

Dobrú chuť 🙂

Čo nás pečenie mrkvových muffinov naučilo?

1; Všetkého veľa škodí. Miešania cukru a vajec tiež. Keby niekto nevymyslel kuchynský robot, ktorý mieša sám, nikdy by som im toľko času nedopriala

2; Zdravá mrkva v zdravom špaldovom koláči. Ideálna kombinácia

Ostali vám banány a sú také prezreté, že máte 100 chutí ich vyhodiť?

Nerobte to! Vyskúšajte banánový chlebík a banánov sa zbavte sofistikovanejšie 😉