Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala

Recenziu tejto knihy som dlho odkladala. Paulo Coelho je spisovateľ, ktorý hovorí z duše. Touto knihou prehovoril aj z tej mojej. Naposledy som od neho čítala knihu Záhir, asi pred 10 rokmi. Hneď keď vyšla. Nedávno som na youtube natrafila na nahovorenú knihu Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala. Nespavosť má svoje čaro. Zaujala ma natoľko, že som si na MDŽ urobila radosť. A tu je výsledok.

O čom Na brehu Rio Piedra je?

Kniha je písaná formou denníka, ktorý tvorí celých sedem dní. Keby som chcela byť veľmi múdra, prirovnalo by som to k stvoreniu sveta. Nechcem, aj keď sa to na ten „papier“ priam pýta. Na zmenu návyku vraj potrebujete 21 dní. Na zmenu života sedem! To je čo?

Na brehu Rio Piedra som prečítala za tri dni. Aj plnku na Mandľovú (IKEA) tortu som miešala s knihou v ruke. Nešlo to inak. Predsavzatie napísať recenziu hneď, ako knihu dočítam, zlyhalo. Nevedela som sa pohnúť. Vlastne to neviem ani teraz. Je to kniha o pocitoch. Možno preto je ťažké na ňu reagovať.

Môže vás zaujímať: Zdravie, hojnosť a zákon príťažlivosti (recenzia)

Kto chce vidieť príbeh, vidí romantický príbeh medzi mužom a ženou, ktorých cesty sa po rokoch opäť stretli. Kto v príbehu nachádza sám seba, potrebuje s ňou stráviť viac času. Jedno prečítanie nestačí. Množstvo myšlienok, ktorými je kniha pretkaná od prvej stránky po poslednú, nútia človeka dať si pauzu a na chvíľu sa zamyslieť.

Príbeh je nábožensky ladený, mierne (mierne povedané) konzervatívny. Paulo Coelho sa vo svojich knihách opiera o Boha. Tu vystupuje ženské božstvo. Trochu mi trvalo sa s tým vyrovnať, ale podarilo sa. Možno preto, že striktne nepopiera to, v čo veríme (ak, patríte medzi veriacich), ale prináša nový a musím povedať, že celkom logický pohľad na náboženské záležitosti. Logika tam, kde by mala stačiť viera.

Sú v nej myšlienky, s ktorými sa stotožniť nemusíte. Ja som mala pocit, že si ma tie myšlienky našli samé. Nechajte doznieť všetko, čo ste si prečítali a prečítajte ju opäť. Kniha vám odkryje ďalší príbeh. Váš vlastný. Zoberte si z nej presne to, čo potrebujete. To je na knihách Paula Coelha skvelé. Nečítame v nich všetci rovnako.

tri drevené srdcia
Láska má mnoho podôb (zdroj: pixabay)

Láska nesebecká a čistá. Láska, ktorá kráča svojou vlastnou cestou. Ak jej to človek dovolí. Kto vie, ako by to dopadlo, keby sme sa nechali viesť srdcom a mozog s pochybnosťami nechali na tretej koľaji.

Písala som článok o čítaní s porozumením. Snažím sa dodržať všetky kroky, ktoré sa pri takomto čítaní odporúčajú. Nejde mi to. Keď chcem prerozprávať tento príbeh vlastnými slovami alebo vyjadriť hlavnú myšlienku diela, vznikne mi v hlave zhluk myšlienok, ktoré sa nedajú vyjadriť tak jednoducho, ako by som chcela. Tiež sa vám to stáva? Viem prečo som Coelhove knihy prestala čítať. Ukazovali príliš veľa. Teraz viem, prečo ma opäť zlákali. Chcem, aby mi niečo prezradili.

Spríjemnite si čítanie sladkou pochúťkou: Mrkvový koláč

Mám obdobia, keď čítam všetky knihy jedného spisovateľa. Raz to bol Bohumil Hrabal, potom Rudolf Slobod, teraz to vyzerá na Paula Coelha. V tejto knihe sa spomínalo mladé dievča Brida. Vedela som, že existuje kniha s rovnomenným názvom, tak som po nej pátrala. Spolu s ňou sa mi v košíku objavili knihy Jedenásť minút a Veronika sa rozhodla zomrieť (aj tú som našla na youtube a prišla som na to, že bola aj sfilmovaná). Kto ich napísal vám hovoriť nemusím. Viac sa dozviete, keď ich dočítam. A ja tiež.

Počet strán: 200
Väzba: tvrdá
EAN: 9788055123769
Jazyk: slovenský
Pôvodný názov: Na margem do rio Piedra eu sen
Dátum vydania: 1. februára 2011
Vydavateľstvo: IKAR
Hmotnosť: 0,26 kg

Anotácia: Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala je príbeh o láske a múdrosti. Pilar a jej partner sa poznali už v detstve, ale v období dospievania sa ich cesty rozišli, aby sa o jedenásť rokov opäť stretli. Z nej sa stala silná žena, ktorú život naučil neprejavovať city. On je muž schopný robiť zázraky a riešenie svojich konfliktov hľadá predovšetkým v náboženstve. Oboch spojí túžba po zmene a túžba ísť za svojimi snami. Aby to dosiahli, musia prekonať mnoho vnútorných prekážok. Šťastie býva niekedy požehnaním, ale najčastejšie oň treba bojovať.

Coelho vykresľuje opätovné stretnutie muža a ženy, ktorí sa pohrúžili do tajomstiev ženskej tváre Boha. Cesta, ktorou prešla Pilar a jej partner, je otvorená pre každého, kto chápe, aká dôležitá je láska, čo všetko môže pretvoriť a prečo je najlepším sprievodcom na ceste k duchovnému splynutiu.

Každý deň nám Boh dáva spolu so slnkom okamih, v ktorom môžeme zmeniť všetko, čo nás robí nešťastnými. Každý deň sa tvárime, že ten okamih nevieme rozoznať, že neexistuje, že dnešok je podobný včerajšku a taký istý bude aj zajtrajšok. Tí, čo venujú pozornosť všedným dňom, objavia v nich magické okamihy. Môžu sa skrývať v okamihu, keď ráno strkáme kľúč do zámky, vo chvíli ticha po večeri, v tisíc a jednej maličkosti, čo sa nám zdajú všedné a stále rovnaké. Takéto okamihy existujú: sú to okamihy, keď nami prechádza všetka sila hviezd a umožňuje nám konať zázraky.

Šťastie býva niekedy požehnaním, ale najčastejšie oň treba bojovať. A práve magický okamih všedného dňa nám pomáha zmeniť sa, vydať sa na cestu za splnením snov. Budeme pri tom trpieť, zápasiť s mnohými ťažkosťami, čeliť sklamaniam. To všetko je však iba prechodné a nepoznačí nás. A v budúcnosti sa budeme môcť hrdo a s vierou obzrieť dozadu. Paulo Coelho

Inšpirujte sa kategóriou KNIHY a čítajte to, čo vám robí radosť 🙂