Po Vianociach opäť fit. Ako na to?

Vianoce a Nový rok máme úspešne za sebou. Celý rok sa na ne tešíme a tak rýchlo je po nich. Našťastie. Vianočné sviatky sa podpíšu na výrazne nižšom stave finančných účtov a výrazne väčšie číslo sa nám ukáže, keď po Vianociach nájdeme odvahu postaviť sa na váhu. S úpravou finančného účtu vám nepomôžem. Sama mám málo. S úpravou vyššieho čísla na váhe som už začala. Aj sa sa chcem po Vianociach dostať do formy čo najrýchlejšie. Prezradím vám pár tipov, s ktorými sa v spolupráci s pevnou vôľou k predvianočným kilám dostanete. V lepšom prípade sa ich zbavíte ešte viac. 

vianočne prestretý stôl

Konečne nebudem celý deň jesť

Pre mnohých jediný dôvod, pre ktorý sa ľudia prvý pracovný deň tešia do práce. Sviatky radosti a pokoja sú aj o tom, že si doprajete viac, ako bežne v roku. Slovenské tradície sú bohaté na kalórie. S tým nič nenarobíme. Zemiakový šalát s majonézou, rezne a milión zákuskov. Môžete pol dňa odolávať, nakoniec im aj tak podľahnete. Veď mamka, manželka, babka, či svokra jedlo pripravovali s takou láskou. Výčitky svedomia vám už teraz nepomôžu. Stravovanie do starých koľají vrátite hneď, keď nastúpite do práce. Chuťové poháriky zažijú mierny šok. Jedlo z jedálne nikdy nebude chutiť tak, ako od mamičky, ale ani toľko kalórií neprinesie. Ďalšou výhodou je, že na celodenné zobkanie v práci nie je čas. 

Vianočné zásoby míňajte postupne

Na Vianoce varíme vo veľkom, ale žalúdok máme stále len jeden. Zjeme viac ako obyčajne, napriek tomu je jedla stále veľa. Dojedať budete do polovice januára. Jedlo sa predsa nevyhadzuje. Aj obľúbený rezeň po troch dňoch začne prekážať a zatúžite po zmene. Myslite na to skôr, ako sa do varenia vo veľkom pustíte. Keď vám po sviatkoch ostane veľa jedla, rozdeľte si ho. V chladničke a mrazničke čo to ešte vydrží. Nejedzte ho len preto, aby ste sa ho zbavili. Jedlo si treba vychutnať.

Kalorické bomby vymeňte za niečo ľahšie 

Vianoce sa vo väčšine prípadov nesú aj v znamení jedla a zníženia pohybovej aktivity. Česť výnimkám. Tráviaci systém dostal počas sviatkov poriadne zabrať. Zlenivel. Treba mu pomôcť sa trochu rozbehnúť. Do formy ho po Vianociach dostanete, keď obmedzte príjem vysokokalorického jedla. Nehraďte ho niečím ľahším. Na zeleninu a ovocie ste počas Vianoc trochu pozabudli. Teraz si ho doprajte vo vyššej miere. Obsahujú vlákninu, vitamíny a minerálne látky. Keď sa vám nedarí dostať ich do tela v prirodzenej forme, siahnite po kvalitných výživových doplnkoch. Na sladené a alkoholické nápoje rýchlo zabudnite. Organizmus treba prečistiť. Zvýšte príjem čistej vody a čajov. Na raňajky si pripravte granolu. Semienka, ovsené vločky a rôzne orechy trávenie urýchlia. Zbavte telo nazbieraných toxínov.

vianočná výzdoba mesta Poprad

Kto vás teraz rozhýbe? 

Počas vianočných sviatkov vás na prechádzku zlákala krásna vianočná výzdoba. Prešli ste celú dedinu, aby ste zhodnotili, ktorá je tento rok najkrajšia. V mestách si na vianočnej výzdobe dajú obzvlášť záležať a pri prechádzke na námestí okresných miest je veru čo pozerať. Milovníci prírody tiež určite vyšli načerpať síl do najbližšieho lesa. Keď ste celé Vianoce strávili v horizontálnej polohe, rozhýbať sa bude trochu problém, ale do Vianociach sa do formy určite dostanete. Hýbali ste sa pred Vianocami, hýbať sa budete aj po nich. Intenzitu a dĺžku cvičenia postupne zvyšujte. Šport, ktorému sa venujete vás musí predovšetkým baviť. Ostatné už príde samo. 

Cvičenie vám pomôže dostať sa po Vianociach do formy

Najviac predsavzatí si ľudia dávajú na Nový rok. Pravidelný pohyb patrí medzi najčastejšie. Odhodlanie im vydrží dva týždne. Nevidia výsledky a prestáva ich to baviť. Chyba je v tom, že chcú všetko naraz. Vytvorte si tréningový plán a záťaž a dĺžku cvičenia zvyšujte postupne. Pri cvičení sa vyplavujú hormóny šťastia. Na to, aby cvičenie prinieslo požadované výsledky, musí vás baviť a musíte sa naň tešiť. Nájdite si čas na seba a oddýchnete si aj psychicky. Keď pri cvičení potrebujete spoločnosť, zamerajte sa na skupinové cvičenia. Rezervujte si miesto, aby ste sa na cvičenie dostali. Telocvične a posilňovne v novom roku praskajú vo švíkoch. Keď im to opatrenia dovolia.

Prečítajte si: BODY MISSION (Krok za krokom k vysnívanej postave

Individuálni športovci ako ja to majú oveľa jednoduchšie. Obujú si tenisky, oblečenie prispôsobia vonkajším teplotám a rozbehnú sa do sveta. Bežeckých plánov nájdete na internete milión. Tiež som s takým jedným šesťtýždňovým začínala. Minulý rok sa mi osvedčila kniha Beh (Analyzujte svoju techniku, predchádzajte úrazom, skvalitňujte tréning) od Chrisa Napiera. Sú tam bežecké plány pre začiatočníkov, mierne pokročilých a pokročilých bežcov. Kniha je veľmi pekne spracovaná, prehľadná, s ilustráciami, ktoré dotvoria celkovú predstavu o tom, ako svaly počas behu pracujú. Mne sa nepodarilo plán dodržiavať do bodky. Musela by som mať niekoho vedľa seba, kto by mi povedal, kedy mám zmeniť tempo a ako mám behať. Niekedy som si behy spájala, ale beh do kopca, šprint a zmeny tempa som sa snažila dodržiavať podľa rozpisu. Mne táto kniha v tréningu veľmi pomohla. Behala som len preto, aby som behala. V spolupráci s knihou mali moje individuálne tréningy viac energie. A ja tiež.  

Inšpirácia na turistiku: Na Tri krále Slovenský raj a ešte dále 

Rozmýšľajte o tom čo a koľko do žalúdka pošlete 

Pohyb je dôležitý, ale bez úpravy jedálnička sa po Vianociach do formy nedostanete. Ja zastávam tvrdenie, že behať chodím preto, aby som sa mohla dobre najesť. V skutočnosti ma to baví a páčia sa mi reakcie ľudí na toto tvrdenie. Nie som zástancom žiadnych diét. Musela by som si ich pripravovať sama a na to som príliš lenivá. Zjem všetko, čo mi niekto navarí, ale s mierou. Keď viem, že idem behať, naložím si menej. Keď si menej nenaložím, viac na tanieri nechám. Behať s plným bruchom je hotové utrpenie. Dá sa to prežiť, ale môže vás to od pravidelného tréningu odradiť. Počúvajte svoje telo. Prezradí vám, čo mu chýba a čoho už má naozaj dosť. 

zdroje: pixabay