Prokrastinácia. Trápi aj vás?

Ešte si zalejem kávu a idem na to! Už len jednu pesničku, aby ma dobre naladila a píšem jak drak. Jedna kapitola z motivačnej knihy na dobrý štart a teraz už naozaj. Poznáte to? Prokrastinujete a ani o tom neviete. Na to, aby sme nepriateľa v podobe prokrastinácie prekonali, musíme ho lepšie spoznať. Poďme sa s ňou zoznámiť.

Prokrastinácia či lenivosť?

Čo to tu trepem o prokrastinácii. Je to čistá lenivosť! Stavím sa, že ste si práve niečo také zahundrali. Aký je v nich rozdiel? Pri lenivosti sa človeku nechce ani prstom pohnúť. Pri prokrastinácii nesedíte a nečumíte do blba. Robíte všetko možné, len to, čo treba nie.

Máte čas. Nemusíte to urobiť hneď. Otázne je, či sa k tomu, čo potrebujete pri záplave neužitočných činností aj dostanete. Ja pečiem. Moja prokrastinácia prináša výsledky (kilogramy navyše tým nemyslím), ale nie tam, kde treba. Čo to tá prokrastinácia vlastne je? Dokážete sa jej zbaviť, či ste stratený prípad?

Odkladáš a presúvaš? Prokrastinuješ!

Poznáte príslovie „Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra?“ Keby sa ho človek držal, prokrastinácia by nás netrápila ani najmenej. Nikto by po nej nepátral. Ale zvedavosť nám nedovolí a chceme vedieť, že ide o slovo latinského pôvodu (pro crastinus – na zajtrajšok) a znamená odkladanie a presúvanie úloh na neskôr, na zajtra a ešte oveľa viac. Nie len tých nepríjemných. Často odsúvame aj tie príjemné. Vždy máme niečo „dôležitejšie“ na práci.

Mohlo by vás zaujímať: Zdravie, hojnosť a zákon príťažlivosti

Nároky na ľudí a ich výsledky sú vysoké

Všetci chcú pozitívne výsledky. Najlepšie hneď. Dali ste to? Super! Posunieme latku vyššie. Dá sa ešte viac? Tak poďme na to. Nikdy nám nie je nič dobré. Chceme rásť a využívať všetko, čo moderná doba ponúka. Možností je toľko, že nevieme čo skôr. Nakoniec si vyberieme to, čo nepotrebujeme, lebo zabíjať pri tom čas je oveľa príjemnejšie.

Ako prokrastinujete vy?

Kedy skontrolujem všetky sociálne siete, keď nie teraz? Neoplatí sa mi začať, keď o 10 zvykneme piť kávu. Ešte pozriem emaily. Po káve to dobehnem. Potrebujem oživiť blog novým článkom. Ešte jedna kapitola z knihy Egypťan Sinuhe. Aj to treba.

Vonku je tak krásne. Dám 10 000 krokov, kým svieti slnko, večer ho napíšem. Pohyb potrebujem. To už je toľko hodín? To sa mi už neoplatí začínať. Dokončím ten žltý sveter, aby ma nezdržiaval a potom sa budem venovať už len práci. Aj tak mi to ide najlepšie v časovej tiesni. Aj vy to máte takto?

Mohlo by vás zaujímať: Bicykel na jar? No jasné!

Ako prekonať prokrastináciu?

Prestať prokrastinovať je náročné, ale ide to. Treba si to len správne uložiť. Pár tipov, ako na to. Nech sa páči:

Jeden cieľ stačí

Určite si jeden cieľ. Čím viac cieľov máte, tým horšie. Ani na jeden sa nesústredíte tak, ako treba. Neviete, čo skôr. Skáčete z cieľa na cieľ, možno aj máte pocit, že ste za ten deň niečou robili, ale výsledok nie je žiadny a syndróm vyhorenia je na ceste.

Cieľ je síce veľký, ale nemusíte ho dosiahnuť naraz. Dostanete sa k nemu krok po krôčiku. Dôležité je začať. Nikdy sa na jeho dosiahnutie lepšie nepripravíte, ani ho bez činnosti lepšie nepremyslíte. Zajtra môže byť neskoro. Neodkladajte to. Dôvody, prečo to nepôjde, zbierať nepotrebujete. Všetko sa dá, keď sa chce. Vypnite telefón a začnite makať. Teraz!

Presne viete, čo kedy urobíte

Urobte si harmonogram projektu a snažte sa ho držať. Určte si limit. Článok o prokrastinácii napíšem za 3 hodiny a na sociálnu sieť a emaily ani nepozriem. Telefón môže pokojne blikať aj v druhej miestnosti.

prokrastinácia a štart cesty
Začnite! To je najdôležitejšie

Urobte to, čoho sa bojíte

Raz dávno som čítala knihu Najprv zjedzte žabu od Bryana Tracyho. Ako prvé treba robiť veci, z ktorých máme najväčší strach a najväčšie obavy a deň bude hneď krajší. Trochu zľahčujem. Knihu opäť prečítam a podelím sa s recenziou. Sama som zvedavá, čo si z nej po rokoch odnesiem. Kniha mi v čase, keď som po nej siahla, naozaj pomohla. Ráno som sa zamerala na veci, s ktorými som mala problém, vyriešila som ich a deň bol hneď krajší.

Zvyk je železná košeľa. Na budovanie nových návykov vraj stačí 21 dní. Nie je to až taká dlhá doba, čo poviete? Stojí za to to vyskúšať. Viete, čo treba robiť. Už sa do toho len pustiť!

Stres z vás maximum (ne)dostane

Na to, aby ste zo seba niečo vydali potrebujete poriadnu dávku stresu, preto všetko robíte na poslednú chvíľu? Nevyhovárajte sa. Dobre viete, že keď na niečom pracujete dlhodobejšie, je to prepracovanejšie a s výsledkom ste spokojnejší. Harmonogram si zaveste na dobre viditeľné miesto, aby vám pri každom pohľade pripomenul, čo dnes máte skutočne na pláne.

Sny musíte plniť vy! Samé to neurobia

Sny nestačí snívať. Treba si ich plniť. Na to, aby sa kniha, na ktorú sa už roky chystáte, ale nemáte na ňu čas, dostala na pulty kníhkupectiev pred Vianocami stačí napísať 3 vety denne. V septembri ju odovzdáte a kniha začne žiť svoj vlastný život. Nezabúdajte! 3 vety denne. Popri bezcieľnom surfovaní na sociálnych sieťach to niekde vsuniete, čo poviete?

Začiatky sú ťažké

Viete čo chcete, ale rovnako dobre viete aj to, že to ešte neviete robiť. Potrebujete sa to naučiť. To je problém. Na čo, keď môžete robiť toľko príjemnejších vecí a o podnikaní cez internet len snívať. Bavilo by vás to. Doslova sa v tom vidíte, ale dokopať sa k činnosti je také náročné. Ani to, že robíte na svojom vás nepresvedčí? Teória je náročná a možností ako zabiť čas je tak veľa!

Priznajte si, že prokrastinujete

Prvým krokom k úspechu je priznať si, že prokrastinujete. Teraz robíte čo? Ale pravdu! Seba neoklamete. Vy viete, prečo ste dnes k počítaču sadli a či ste niečo z toho, čo ste si naplánovali aj urobili. Zastavte sa a začnite robiť to, čo treba. Ušetrí vám to veľa času a stresu. Prichytiť sa pri prokrastinácii a vrátiť sa na správnu cestu na začiatok úplne postačí.

prokrastinácia a budík na drevenej podlahe
Prokrastinácia žerie čas. Zabráňte jej v tom

Ujasnite si, čo vám zabíja najviac času

Ako počas dňa trávite najviac času? Ovládajú vás sociálne siete? Upratujete, lebo čistota pol života? Pečiete, lebo domáci chlieb je lepší? Nachádzala sa niektorá z týchto činností vo vašom dennom pláne? Tak prečo sa tomu venujete? Viete o tom, že to nie je ono. Zastavte to! Treba začať. Postupne sa rozbehnete.

Bojujte. Je to na vás

Chce to zmenu. Pevná vôľa a vidina úspechu je to, čo potrebujete. Robte to, z čoho máte radosť. Viem, nie vždy je to možné. Čím skôr urobíte to, čo potrebujete, tým skôr sa môžete venovať tomu, čo vás baví a o to lepšie si to vychutnáte. Skúste to. Pri čítaní budete rozmýšľať o tom, čo čítate, myšlienky na to, čo všetko ešte potrebujete urobiť vás viac vyrušovať nebudú.

Pripraviť sa, pozor, teraz už naozaj!

Ja sama som si už najmenej 100 krát vravela, že najskôr urobím to, čo treba, aj keď termín ešte netlačí. Viete, ako to dopadlo? Začala som o 5 minút 12. Dávam si záväzok, zase raz, že sa budem správať disciplinovane. Najskôr práca, potom zábava. Teraz už naozaj vážne! Pridáte sa? Spolu sa nám bude prokrastinácia prekonávať ľahšie. 🙂 Ako vám to ide? Podeľte sa v komentároch so svojimi skúsenosťami.

Jedným z výsledkov mojej prokrastinácie boli malinové makronky. Boli výborné! Pečte, keď potrebujete 😉