Prvosienka jarná. Všetko, čo o nej neviete

Jemný žltý kvietok, ktorý sa na jar ukazuje medzi prvými. Poznáte ju? Hovorí vám niečo peterkľúč, primulka, či kaška? Ako sa prvosienke ľudovo hovorí u vás? Legendy hovoria, že že prvosienka jarná rastie všade tam, kde sv. Peter odložil svoje kľúče. Chcete mať z prvosienky jarnej úžitok po celý rok? Prezradíme vám, ako na to.

Kde prvosienku jarnú hľadať?

O tom, že prvosienka jarná víta jar hovorí aj jej latinský názov Primula veris. Primus znamená prvý a ver je jar. Patrí do čeľade prvosienkovitých a nenachádza sa len na slovenských lúkach a stráňach. Radosť robí ľuďom v celej Európe a Prednej a Strednej Ázii. Mnohé krajiny ju zaradili medzi chránené rastliny.

Prvosienka jarná v plnej kráse

Na zelenej lúke ju určite neprehliadnete

Prvosienka rastie na vlhkých, polotienistých trávnatých lúkach, na brehoch potokov, ale nájdete ju aj v listnatých lesoch. Určite ju neprehliadnete. Zláka vás svojim jemným zjavom, žltými, jemne pootvorenými kvetmi a sladkastou vôňou. Jej vajcovité až podlhovasté prízemné listy vyrastajú z hnedého valcovitého podzemka a majú vrúbkovaný okraj. Z listov na dlhej stonke vychádza vysoký stvol, ktorý zdobí ružica drobných žltých kvetov.

Kedy je jej správny čas?

Oficiálne príručky uvádzajú, že kvitne v marci a apríli, ale určite sa s ňou stretnete aj v máji. Ja sa na jeden zber prvosienok ešte chystám. Láka ma tinktúra a prvosienkové víno. Zbierať môžete kvet, najlepšie s kúskom stonky, hneď po otvorení, lístky, ktorými ochutíte jarný šalát a koreň. Koreň sa u nás nezbiera. Prvosienka je trvalka. Keď odstránime koreň, na ďalší rok už nevyrastie.

Čo v sebe prvosienka jarná skrýva?

Obsahuje saponín, látku, ktorá zrieďuje hlieny v prieduškách a pľúcach a tým uľahčuje vykašliavanie a pôsobí protizápalovo. Je bohatá na flavonoidy, kyselinu askorbovú, horčičnú a kremičitú, glykosidy, silicu, sacharidy a éterický olej. Listy a kvety obsahujú antioxidanty, betakarotén, vitamín B, vápnik, draslík a množstvo iných, imunitu podporujúcich látok.

Liečivé účinky prvosienky jarnej sa najčastejšie spájajú so zápalom priedušiek. V ľudovom liečiteľstve má svoje pevné miesto medzi bylinkami, ktoré zabezpečujú ochranu a plodnosť.

Prvosienky upokojujú dvakrát. Keď sa na ne na lúke pozriete a keď si zalejete čaj a pomaličky, po dúškoch si ho vychutnáte. Pridáva sa do čajov proti stresu, nespavosti, migréne a neuróze. Prvosienka jarná zmierňuje bolesť, čistí krv a má antibakteriálne, antimykotické, protizápalové a močopudné účinky.

Má aj nežiaduce účinky. Ak to s ňou preženiete

Konzumácia prvosienky jarnej vo väčšom množstve môže vyvolať nevoľnosť a zvracanie. Alergici pozor. Kýchanie, zvýšená sekrécia slizníce nosa a začervenanie a slzenie očí. Alergické reakcie, ktoré vás ani pri prvosienke neobídu. Pri jej zbere si dávajte pozor.

3 tipy, ako prvosienku jarnú použiť  

Najviac sa rozpráva o prvosienkovom čaji. Prvosienka má oveľa širšie využitie. Vyskúšajte ju aj ako prísadu do inhalačných zmesí a bylinkových kúpeľov. Prvosienkovú tinktúru a víno ste už vyskúšali? Tak poďme na to.

1; Čaj z prvosienky jarnej

krásny žltý čaj z prvosienky jarnej v šálke

Svieži čajík z čerstvej prvosienky jarnej

Pripravíte ho z čerstvých alebo sušených kvetov. V sušenom stave prvosienku kúpite samostatne, ale častejšie je súčasťou čajových zmesí. Výluh z čistej prvosienky nie je chuťovo veľmi zaujímavý. Kombinácia s inými bylinkami je chutnejšia.

Nazbierali ste si vlastné?

Vysušte ich pri teplote do 40 °C, aby si zachovali žltú farbu. Dobre vysušené kvety skladujte v papierových vreckách na suchom a chladnom mieste. V zime vás prvosienkový čaj zahreje nielen na tele, ale aj na duši.

Ako na to? 5 g vysušených bylín vložte do hrnčeka, zalejte vriacou vodou a nechajte 5 – 10 minút luhovať. Čím dlhšie luhujete, tým je čaj silnejší. Po 10 minútach ho preceďte. Dlhšie neluhujte. Na chuti mu nepridá. Pri kratšom luhovaní si tie isté bylinky môžete zaliať aj viac krát. Čaj bude stále rovnako chutný a svieži.

Čaj sa odporúča piť medzi jedlami, maximálne 3 krát denne. Prvosienkový odvar zmierňuje akné a čistí zanesené póry a pomáha s liečbou ústnej dutiny. Odvar na bolestivé miesto aplikujte 2 – 3 krát denne.

2; Prvosienkové víno

prvosienka jarná zaliata bielym vínom v sklenenej fľaši

Na prvosienkové víno musíme 14 dní počkať

 

Už ste o ňom počuli? Ja som o ňom prvýkrát čítala, keď som hľadala informácie o prvosienkach. Spojitosť so srdcovými chorobami ma veru prekvapila. Neostáva mi nič iné, len to s tým prvosienkovým vínom skúsiť, aj keď ma srdce netrápi. Zvedavosť nepustí.

Prvosienky aj so stopkami dajte do cca 2 litrovej fľaše. Ja som takú doma nenašla, poslúžila mi stará dobrá 4 litrová klasika. Dala som do nej prvosienky. Presné množstvo vám ani na hrste nepoviem. Konkrétna mierka by aj mne vac vyhovovala, ale čo narobím. Zalejte ich bielym vínom tak, aby boli všetky kvietky ponorené. Fľašu zatvorte a nechajte 14 dní luhovať na slnečnom mieste.

Hlt vína sa užíva pri srdcových ťažkostiach, ak trpíte srdcovým ochorením, naordinujte si 3 polievkové lyžice denne. Účinky prvosienkového vína nie sú medicínsky overené. V prvom rade sa riaďte pokynmi svojho ošetrujúceho lekára. Liečba prvosienkovým vínom ho určite poteší.

3; Tinktúra z prvosienky

prvosienky so 70 % liehom čakajú. kým vznikne tinktúra

Z týchto prvosienok bude tinktúra.

Na tinktúru potrebujete 200 g čerstvých prvosienok. Zbierajte kvet spolu so stonkou. Dajte ich do fľaše. Ja som použila klasický zaváraninový pohár. Predtým v ňom bol med. Žiadna uhorková pachuť nehrozí. Prvosienky zalejte 0,4 litrom 70 % liehu a fľašu zatvorte. (Podarilo sa mi zohnať len 60 % špiritus. Dúfam, že tých 10 % nič nepokazí. 😀 )Prvosienky nechajte v liehovom kúpeli 2 týždne. Občas ich pretrepte, aby sa alkohol s prvosienkami poriadne skamarátil. Po dvoch týždňoch tinktúru preceďte. Ak sa vám zdá silná, zmiešajte ju so 135 ml destilovanej vody a 55 ml 70 % alkoholu. Prvosienková tinktúra vám pomôže s liečbou plesňových infekcií pokožky a zápalov.

Prvosienka a jej nežiadúce účinky

V prípade, že užívate lieky na riedenie krvi, radšej sa prvosienke vyhnite. Látky, ktoré v sebe prvosienka skrýva majú rovnaké účinky a účinok liekov môže zosilnieť. Ste alergickí na aspirín? Prvosienka obsahuje kyselinu salycilovú, hlavnú účinnú látku aspirínu. Neriskujte. Reakcia na prvosienku môže byť rovnaká.

Knihy z nášho výberu (1; Nové babkine bylinky 2; Bylinky – Liečivá sila prírody 3; Bylinky z babičkinej záhrady) vám prezradia všetko, čo o bylinkách potrebujete vedieť.

Navštívte Jánošíkové diery a pokochajte sa krásou práve kvitnúcich bylín.