Spoločenská hra vám doma pomôže prežiť

Učíte sa s deťmi tak, ako osnovy domáceho štúdia kážu. Snažíte sa plnohodnotne vyplniť každú minútu doma stráveného dňa a napriek tomu máte pocit, že deň má viac ako len 24 hodín. Hľadáte niečo, čím zabavíte seba a celú rodinu. Má to podmienku. Musíte zostať doma. Pomôžeme vám vybrať spoločenskú hru, pri ktorej pojem o čase určite stratíte. 

Existuje spoločenská hra, ku ktorej máte vytvorený citový vzťah z detstva? V mojom prípade sú to Dostihy a Sázky. Keď nám ich v jeden pekný decembrový večer priniesol Ježiško, vydržali sme pri nej sedieť do rána. Chceli sme kúpiť najdrahšie kone a vyhrať. Ja som sa do detstva vrátila. Dostihy a Sázky už mám doma. Zorientovať sa v spoločenských hrách je dosť náročné. Je ich veľa. Vybrala som 10, toho času najpopulárnejších

Scrabble originál

Spojte príjemné s užitočným. So Scrabble sa zabavíte a veľa sa naučíte. Precvičíte gramatiku a rozšírite slovnú zásobu. Zložte slovíčko z písmen, ktoré ste si z vrecúška vybrali. Možnosti sú obmedzené. Ste si istí, že slovíčko, ktoré ste práve zložili existuje? Overte si to v Príručke slovenského pravopisu. Víťaz musí nazbierať najviac bodov. Viete čo to znamená? Že skladá najdlhšie a najkomplikovanejšie slová. 

Spoločenská hra pre 2–4 hráčov, vhodné od 10 rokov

scrabble

Spoločenská hra Scrabble Original (zdroj: alza.sk)

Monopoly

Vyjednávanie máš v krvi, rád obchoduješ a uzatváraš zmluvy? Kúp najlukratívnejšie nehnuteľnosti skôr, ako tvoj protihráč a predávaj ich v takej cene a za takých podmienok, ako si určíš ty sám. Pravidlá máš vo svojich rukách. Cieľom hry je priviesť spoluhráčov k bankrotu a vyhrať. Podarí sa ti to? Snaž sa. Kráľom Monopoly sa chce stať každý. Vyber si figúrku, ktorá sa ti najviac páči. Nová verzia nemá len klasický obal, ale aj nové figúrky. Klasiku v podobe klobúka, psa, lode, mačky a auta doplnil tučniak, kačička, tyranosurus a mačka. S ktorou figúrkou sa do cieľa dostaneš ako prvý? 

Spoločenská hra pre 2–6 hráčov, vhodné od 8 rokov

 

obal spoločenskej hry monopoly

Spoločenská hra Monopoly (zdroj: alza.sk)

Jenga

Chcete vedieť, ako ste na tom s trpezlivosťou a šikovnosťou? Jenga je určená práve vám. Z 54 kvádrov, ktoré nájdete v balení postavte vežu. Vyťahujte kvádre tak, aby veža nespadla. Jeden kváder vy, druhý váš protihráč. Opatrne. Pri hre používate len jednu ruku. Vytiahnutý kváder položte na vrch veže. Pekne postupne. Na ďalšie poschodie sa pustite, až keď bude prvé hotové. Prehráva ten, komu veža spadne. Jenga má tú výhodu, že ju môže hrať každý sám. Vytvorte čo najväčšiu vežu a nezabudnite sa pochváliť svojim blízkym. Čo myslíte, kto vás prekoná?

Spoločenská hra pre 1 a viac hráčov, vhodné už od 6 rokov

jenga kvádre

Jenga. Hra, ktorú si môže zahrať každý sám (zdroj: alza.sk)

Dostihy a Sázky

Viem. Sázky nie je slovenský výraz, ale takto si to pamätám. Máte radi kone? Investujte peniaze, kúpte tie najlepšie kone, stavajte stajne a vyhrajte. Každá stajňa potrebuje získať čo najviac výhier. Najviac zarobí ten, na koho políčka – stajne, protihráči stupia najčastejšie. Vyhráte len v tom prípade, že nezbankrotujete a v hre sa udržíte najdlhšie. Stratégia je dôležitá. Peniaze treba dobre rozdeliť už na začiatku. 

Vedeli ste, že kone, ktorých mená sa na jednotlivých políčkach nachádzajú sú reálne? Vygooglite si ich mená a Napoli, Lady Ann, či Furrioso dostanú aj reálnu podobu. 

Spoločenská hra pre 2–6 hráčov, vhodné od 10 rokov

spoločenská hra dostihy a sazky

Spoločenská hra Dostihy a Stávky (zdroj: alza.sk)

Človeče, nehnevaj sa

Stará dobrá klasika. Hra, ktorú hral každý. Vy tiež. Kt dostane do domčeka všetky 4 figúrky ako prvý? Koho najčastejšie vyhodia? Kto sa bude na tú nespravodlivosť najviac hnevať? Sledujte striedanie emócií svojich spoluhráčov. Radosť a vzápätí hnev. Ako sa darí udržať ich pod kontrolou vám? 

Spoločenská hra pre 2–6 hráčov, vhodné od 6 rokov

človeče nehnevaj sa spoločenská hra

Spoločenská hra Člověče nezlob se (zdroj: pantarhei.sk)

Logik

Aj pri tejto hre si pocestujete v čase. Obal sa nezmenil. Drží si svoje RETRO. Túto logickú hru môžu hrať len 1 hráč. Jej cieľom je odhaliť, koľko, aké farby, a na ktoré miesto protihráč umiestnil hrací kolík pod pod krycou strieškou a to všetko len s pomocou indícií protihráča. Logik trénuje logické myslenie, predstavivosť a schopnosť kombinovať. Vytvoriť správnu kombináciu nie je jednoduché. Zvládnete to? 

Spoločenská hra pre 2 hráčov, vhodné od 3 rokov

logik farebné hracie kolíky

Hra Logik (zdroj: alza.sk)

Dobble

Nájdite dve okrúhle karty s rovnakými symbolmi rýchlejšie ako vaši spoluhráči. Musíte mať postreh a byť rýchly. Zapojte sa do hry viacerí a Dobble bude ešte napínavejšie a dynamickejšie. Rozhoduje postreh a schopnosť svižne reagovať. Jedna krabička, 54 kariet, a 5 variánt hry. Pekelná veža; Studňa; Horúci zemiak; Chyť ich všetky a Otrávený darček. Vystriedajte ich všetky. Ktorý sa vám páči najviac?

Dobble nájdete vo viacerých prevedeniach. Momentálne najviac letí Dobble Harry Potter. Zaujímavé obrázky nájdete aj v Dobble Kids, Dobble ZOO, Dobble 360°, Dobble 1-2-3

Spoločenská hra pre 2–8 hráčov, vhodné od 6 rokov

detská hra dobble v okrúhlej krabičke

Detská hra Dobble (zdroj: martinus.sk)

Activity Original Legend 

Zahrajte si hru, ktorá rozvíja myslenie, výrečnosť a predstavivosť zábavnou formou. Hra plná úskalí využíva aj neverbálnu komunikáciu. Je len na vás, ako sa z danej situácie dostanete. Jednotlivé pojmy vysvetlíte pomocou niekoľkých zábavných disciplín (kreslenie, slovný opis, pantomíma). Vrhnite sa do víru zábavy a zasmejte sa s priateľmi alebo rodinou.

Hra Activity Original Legend získala prestížne ocenenie Hračka roka 2011

Spoločenská hra pre 3–16 hráčov, vhodné od 12 rokov

activity

Spoločenská hra Activity Original Legend (zdroj: alza.sk)

Mariáš dvojhlavý

Klasické dvojhlavé hracie karty patria do výbavy každého vášnivého hráča. Vyberte si karty z odolného papiera s trvanlivými farbami. Raz si ich zahráte a nebudete ich chcieť pustiť z ruky. Nehrajte len Mariáš. Karty ponúkajú širokú škálu iných, rovnako zaujímavých hier. U nás vedie Faraón. Ako ste na tom vy? 

Balenie obsahuje 32 listov

Základná hra vhodné pre dievčatá aj chlapcov, minimálny počet hráčov: 2, vhodné od 6 rokov

mariáš dvojhlavý karty

Karty Mariáš dvojhlavý

Klobúčik, hop!

Hra, ktorá urobí radosť tým najmenším. Stratégia nie je dôležitá. Stačí len zamieriť a vystreliť. Trénujete koordináciu a jemnú motoriku. Kto získa najväčší počet bodov? Hráči sa pri strieľaní klobúčikov striedajú. Každý hráč má 4 pokusy. Každý pokus klobúčikom inej farby. Trafili ste klobúčik do otvoru? Získavate body, ktoré zodpovedajú danému farebnému pruhu. Trafili ste červeným klobúčikom červený pruh? Skvelé! Vaše body sa zdvojnásobia. Vyhráva ten, kto nazbiera najviac bodov. Nezabúdajte. Stačí zamieriť a strieľať!

Spoločenská hra pre 1–10 hráčov, vhodné od 4 rokov

klobúčik hop

Detská hra Kloboučku hop! (zdroj: alza.sk)

[su_note note_color=“#ddf4fb“]

Dobrá kniha nikdy nič nepokazí! Ktorá vám práve robí spoločnosť?

[/su_note]