Stále som to ja (recenzia)

Ježiško nám doplnil sériu kníh Predtým ako som Ťa poznala o Lou Clarkovej najnovšou časťou. Jedna z mála romantických kníh, ktoré môžem. Po Utiekol som z Osvienčimu sa mi žiadalo niečo ľahké a vtipné. Siahla som po nej tak nejak automaticky. A dobre som urobila. Stále som to ja stojí za to!

kniha Stále som to ja a termoska s čajom na stolíku vo vlaku
S dobrou knihou meškanie vlaku neprekáža

Príbeh z pera anglickej spisovateľky Jojo Moyesovej Stále som to ja som čítala prevažne vo vlaku. Trasa Poprad – Bratislava a späť je dlhá. Vlak meškal len pol hodiny. S dobrou knihou sa to dá prežiť. Nehorel, ani vagón sa našťastie neodpojil, ani do spevu mi nebolo.

S tým, že sa do knihy budem priblblo usmievať som počítala. Pri dialógoch a myšlienkových pochodoch hlavnej predstaviteľky Lou sa inak nedá. Okolo sediacim môže byť akurát tak ľúto, že takú vtipnú knihu po ruke nemajú.

Lou mi je sympatická už od prvej časti. Tak trošku strelená uvoľnená baba, ktorá sa na nič nehrá. Bola som zvedavá, ako sa jej v tretej knihe darí. No čo. Aj o literárnu postavu sa môže človek zaujímať. Vzbudiť dlhodobý záujem o postavu sa každému spisovateľovi nepodarí.

Nemám rada knihy na pokračovanie. Väčšinou sa prvej časti žiadna ďalšia nevyrovná. Toto je výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo, aj keď bez Williama Traynora to nie je ono. Autorka ho do príbehu zapája formou listov, ktoré písal z New Yorku svojej matke, v myšlienkach sa k nemu často vracia Lou a úplnou čerešničkou na torte je jeho podobnosť s Joshom. Vedela by som si knihu predstaviť aj bez týchto detailov, ale to je môj problém.

Vyrušovali ma časové údaje. Lou bola v New Yorku mesiac aj s cestou a niektoré veci opisovala, ako keby tam prežila pol roka. A to som z predchádzajúcej kapitoly vedela, že záchranár Sam príde o tri týždne. Nejako som sa nevedela zorientovať a nebol to jediný časový údaj, ktorý mi robil problém. Nakoniec som ich prestala sledovať.

Odhliadnuc od týchto menších nedostatkov, (minimálne pre mňa), je príbeh vystavaný pekne a číta sa dobre, ale ničím veľkým neprekvapí. Jasné, Lou prekonáva rôzne pracovné a súkromné peripetie, ale celý čas má človek pocit, že to všetko dobre dopadne. Lebo musí. Ani raz som nemala nutkanie prečítať poslednú kapitolu, aby som zistila, ako to všetko dopadne. A to ho mávam často.

Milé dámy, keď chcete zavrieť knihu s pocitom, že ste si pri nej skutočne oddýchli, Stále som to ja je správnou voľbou. Do deja vás vtiahne tak, že na ten svoj na chvíľu zabudnete a možno dva – tri krát si poviete, že Lou to zvládla, aj vy to zvládnete. Niekedy to úplne stačí.

Príjemné čítanie 🙂

Stále som to ja obal knihy
Stále som to ja (zdroj: pantarhei.sk)

Počet strán: 424
Väzba: pevná s prebalom
EAN: 9788055161808
Jazyk: slovenský
Pôvodný názov: Still Me
Dátum vydania: 16. októbra 2018
Vydavateľstvo: IKAR
Hmotnosť: 0,68 kg

Anotácia: Louisa Clarková pricestuje do New Yorku za novým životom. Je presvedčená, že jej odchod za dobrodružstvom sa dá skĺbiť so vzťahom s mužom, od ktorého ju delí celý oceán. Louisa sa zamestná v honosnom dome na Piatej avenue ako asistentka mladej manželky boháča Leonarda Gopnika. Jej úlohou je pomáhať domácej panej s každodennými povinnosťami. Ocitá sa tak v nepoznanom svete smotánky, medzi ľuďmi, ktorí radi demonštrujú svoje postavenie, snažia sa dôstojne reprezentovať svoje meno, no pritom sú neistí a nešťastní. V takomto prostredí natrafí Louisa na muža, ktorý jej bolestne pripomenie minulosť. Keď sa situácia zvrtne nečakaným smerom, Louisa si položí otázku: kto vlastne som? Nevie, čo si počať so svojím srdcom, to by najradšej žilo na dvoch miestach. Nech sa však rozhodne akokoľvek, všetko sa tým krokom zmení. 

Stále som to ja je voľným pokračovaním osudov Louisy Clarkovej, hlavnej postavy svetových bestsellerov Predtým ako som ťa poznala, ktorý sa dočkal aj filmového spracovania, a Čo bolo potom.

Potrebujete zmeniť žáner? Prečítajte si knihu Utiekol som z Osvienčimu. Minulosť nezmeníme, ale mali by sme ju poznať.