Stále vládne mráz (recenzia)

Konečne som sa k detektívke dopracovala. Siahla som po knihe z kategórie severské krimi. Vyhrala kniha s názvom Stále vládne mráz od Börjlindovcov. Detektívky môžem. Trochu napätia nikdy nezaškodí. Najmä v knihe. V tejto ho bol viac ako dosť. Možno preto, že vychádza z témy, o ktorej sa dnes veľa diskutuje. Utečenci. Čo ak je to všetko inak?

Stále vládne mráz je 4. dielom série (Skočný príliv, Tretí hlas, Temný úsvit), v ktorej vystupuje dvojica detektívov Tom Stilton a Olivia Rönningová. Začala som pekne od konca. Skočný príliv u nás vyšiel už v roku 2013 a Cilla a Rolf Börjlindovci si ňou hneď získali srdcia mnohých, aj slovenských, čitateľov.

Odolávala som. Keď máte kníhkupectvo plné kníh, je ťažké si vybrať. Stalo sa, že som mala rozčítaných niekoľko kníh naraz a ani jednu som nedočítala do konca. Na moju škodu. Aj v tomto prípade platí, že menej je viac. Sú to samostatné príbehy, len táto dvojica ich spája. Nevadí. Som si istá, že aj tie predchádzajúce si prečítam.

Začiatok knihy pôsobí priam romanticky. Neznámy muž a žena, ktorí si do oka padnú už na prvý pohľad. Potom vražda. Z čista jasna. Zaujímavé. Zrazu preskok na úplne iný príbeh. Čakala som, že sa budú prelínať. Čakala som dlho. Nakoniec som to vzdala. Vražda na začiatku knihy mi nedávala zmysel. Bola som zvedavá, ako sa to nakoniec vyvŕbi. Aj som mala pocit, že sa na ňu nakoniec úplne zabudlo. Úvod knihy bol trochu zdĺhavý, ale keď príbeh nabral spát, stálo to za to. Nenechajte sa odraziť. Na dobré sa oplatí počkať.

Na utečencov nemáme všetci rovnaký názor. U nás prevláda taký, že k nám prídu ľudia tmavšej farby, z ktorých nič dobré nevzíde. Je to naozaj tak?

Bude vás zaujímať: Brida (recenzia)

Čo ak tu prídu utečenci, ktorí naozaj potrebujú pomoc? Mladí. Celý život majú pred sebou. Ušli z rodnej krajiny, v ktorej ich nič dobré nečaká v nádeji, že im na druhom kontinente bude lepšie. Čo ak sa mýlili? Celý príbeh sa točí okolo osamelých detí v puberte. Nikto ich nepozná, nikto ich nehľadá, nikomu nechýbajú. Ideálna korisť. Ale len dovtedy, kým sa o ne nezačne zaujímať kriminálna polícia na čele s Mette Olsäterovou.

Nález mŕtveho chlapca uloženého v nedbanlivom hrobe nikoho nenechá chladného. Vyšetrovateľov Toma Stiltona a Oliviu Rönningovú zavedie až do Bukurešti, kde sa o nich začne zaujímať mafiánsky vodca. Pátranie ich zavedie do podzemných get, kde v katastrofálnych podmienkach nežijú len muži a ženy, ale aj deti. Je to nebezpečné, ale snaha dopátrať sa pravdy je silnejšia. Najmä, keď sú obeťami deti. Pri čítaní tejto pasáže som s napätím prevracala každú stranu. Miestami som mala pocit, že som takým nestranným pozorovateľom a bola som rada, že na mieste činu je Olívia a nie ja. Keď sa im podarilo bez problémov dostať sa na letisko a domov, aj som si vydýchla. Napätia bolo naozaj dosť. Už viem, prečo kniha nesie názov Stále vládne mráz.

otvorená kniha stále vládne mráz a šálka kávy

Začítajte sa do severskej detektívky Stále vládne mráz a vychutnajte si ju spolu so šálkou svojej obľúbenej kávy 🙂

Aj v tomto prípade platí, že nikdy nevieš koho a kde stretneš. Pri dobrovoľníkoch by si človek myslel, že im naozaj ide len o pomoc. Je to pravda, aj keď v niektorých prípadoch pomôžu len sebe. Finančne. Stačí nalákať bezbranné deti, odviezť ich na miesto určenia, zhrabnúť peniaze a viac sa ma to netýka. Premýšľať o tom, do čoho som sa to namočil, človek začne až vtedy, keď je problém. Zavraždených detí je stále viac. Nedá sa tváriť, že sa nič nedeje.

Bude vás zaujímať: Sacherova torta, vraj originál od Carly Sacherovej 

Situácia sa pohne, až keď sa na scéne objaví Muriel a sírske dievčatko Folami, ktoré hľadá svojho brata. Nik z rodiny jej už neostal. Folami identifikuje svojho bratranca. Vyšetrovatelia predpokladajú, že majú dočinenia s jej mŕtvym bratom. Jeho ruku zdobí rovnaký náramok, ako Folami. Únosy sírskych detí a čierny obchod s ich orgánmi. To je kombinácia, čo poviete?

Folami sa rozhodla zobrať spravodlivosť do vlastných rúk. Túži nájsť brata za každých okolností. Nechá sa uniesť a odviezť priamo do jamy levovej. Policajti sú k vyriešeniu prípadu stále bližšie.

Chirurga, ktorý operoval a vyberal z detských tiel orgány a jeho asistentku Máriu našli na farme. Deti svojou ústretovosťou a starostlivosťou dokonale klamali. Keď prišli, Folami už ležala na operačnom stole. Chirurga postrelili, Márii sa podarilo utiecť. Do cesty jej pravdepodobne vošla Muriel. Narkomanka, ktorej stretnutie s Folami zmenilo život. Na farme oň prišla. Má ju na svedomí Mária. Tom sa rozhodol pomstiť ju. Nikomu o tom nepovedal, ale Máriu viac ako rok intenzívne hľadal. Našiel ju na kohútich zápasoch. Viete, kto sa stal obeťou vraždy zo začiatku knihy? Prečítajte si ju. Za chvíľku strachu a napätia určite stojí.

stále vládne mráz obálka knihy

Stále vládne mráz (zdroj: pantarhei.sk)

Autor: Rolf Börjlind, Cilla Börjlind

Počet strán: 408

Väzba: pevná s prebalom

EAN: 9788055157078

Jazyk: slovenský

ISBN: 978-80-551-5707-8

Dátum vydania: 5. decembra 2017

Vydavateľstvo: IKAR

Hmotnosť: 0,63 kg

Anotácia: Jednej noci bezdomovkyňa Muriel natrafí v centre Štokholmu na plačúce dievčatko. Volá sa Folami, a podobne ako veľa iných detí, aj ona sem prišla na vlastnú päsť, úplne sama. Muriel ju odvedie na miesto, kde sama prechodne býva. Po nebezpečnom incidente sa tam však už neodvážia zostať, preto Muriel požiada o pomoc bývalého policajta a bezdomovca Toma Stiltona.

V Smalande našli zahrabané telo zavraždeného chlapca. Komisárka Mette Olsäterová a jej tím posilnený mladou vyšetrovateľkou Oliviou Rönningovou sa rýchlo presunú na miesto hrozného nálezu, aby čím skôr vyriešili obludnú vraždu. Neďaleko nachádzajú dýku s nápisom, ktorý naznačuje, že chlapec sa stal obeťou rumunskej zločineckej organizácie.

Stilton ponúka pomoc pri vyšetrovaní. Spolu s Oliviou ho vyšlú do Bukurešti, aby zistili čo najviac o chlapcovi aj možnom vrahovi. Keď sa začnú vypytovať a zbierať informácie, prídu na šokujúcu stopu – a sami sa ocitnú v ohrození života.

Radšej niečo menej napínavé? Možno vás správne nakopne kniha Zdravie, hojnosť a zákon príťažlivosti. Za pokus to stojí 🙂