Super zdravý koláč

Dnes som piecť veru nechcela. V pláne bol očistný víkend. Veľká noc dá telu a tráveniu zabrať. Ale čo dám na stránku. Vŕtalo mi v hlave. Čo tak upiecť niečo zdravé. Ale čo? A hlavne treba také ingrediencie, ktoré máme doma. Na nákup sa mi fakt ísť nechce. Prebehla som všetky recepty, ktoré raz upečiem. Našla som super zdravý koláč s vysokým obsahom vlákniny. To je ono!

Super zdravý koláč. Alebo aj nie

Pozorne som preštudovala ingrediencie. Ovsené vločky, brusnice, ľanové semienka. Prehrabala som všetky zákutia našej špajzy. Ľanové semienka a brusnice som nenašla. No nič. Dnes nepečiem. Pri odkladaní ovsených vločiek som narazila na sáčok s ľanovými semienkami. Do kelu! Čo teraz? Fakt som sa zmierila s tým, že žiadny koláč dnes nebude. Ani brusnice nemáme. Žiadne som nenašla. Hľadala som výhovorky. Nakoniec som prekonala svoju lenivosť a povyťahovala všetko, čo bolo v recepte uvedené. Okrem tých brusníc. Niekedy naozaj treba len začať.

ingrediencie na super zdravý koláč

Super zdravý koláč a jeho ingrediencie. Máte všetko? 🙂

Tentokrát ma inšpirovala recept zo stránky mňamky-recepty. Ingrediencií je na prvý pohľad dosť. Nezľaknite sa. Nie je to také zlé. Na super zdravý koláč s vysokým obsahom vlákniny potrebujete:

Cesto

Poleva

  • 60 g tmavej čokolády
  • 1 lyžica oleja

Postup

Najskôr si na menšie kúsky nasekajte orechy a na suchej panvici ich opražte. Očistite si jablká a mrkvu a nastrúhajte ich na hrubom strúhadle. Spojte hrozienka, brusnice, ľanové semienka a ovsené vločky. Vraj ich treba mlieť. Ja nemeliem. Používam tie jemné. Mlynček na kávu máme, ale v hotovom koláči ich vôbec necítiť, tak na čo si to zbytočne komplikovať. Mlynček je v pivnici. 158 krát tam už naozaj nepôjdem.

Bude vás zaujímať: Banánový chlebík

Zmiešajte všetky suché ingrediencie. Múku, cukor, prášok do pečiva, škoricu, sódu bikarbónu a soľ. Pridajte vajcia, mlieko, jablká a mrkvu. Povie mi niekedy niekto, prečo sa to takto robí? Tento technologický postup som nedodržala. Najskôr som do misky nastrúhala jablká a mrkvu. Postupne som k nim pridala všetky ostatné ingrediencie. Zaradom. Tak, ako sú v recepte písané. Aby som na nič nezabudla. A viete čo sa stalo? Nič. Pri pátraní po ingredienciách som natrafila na mix orieškov s mandľovými lupienkami. Kto vie, ako dlho sa v špajze skrýval. Beťár jeden. Ten mix myslím. Pridala som ho do cesta. To namiesto tých brusníc. Rúra to pri 180 °C poriadne prepečie.

zdravý koláč krok za krokom

Od orieškov k skvelej zdravej pochúťke 🙂

Plech, na naše rodinné pomery malý, som vystlala papierom na pečenie a vyliala som naň cesto. Všetko naraz. Žiadne vrstvenie sa nekonalo. Len som ho stierkou rovnomerne rozotrela, aby bol koláč všade rovnako vysoký.

Všetko pripravené, koláč treba už len upiecť. Vložte ho do na 180 °C vyhriatej rúry. Pečte ho cca 40 minút. Mne koláč dosť vyrástol. Osvedčená metóda, pichnúť do cesta špáradlo, mi pošepkala, že mám koláč v rúre ešte nechať. Pre istotu. Stiahla som teplotu na 150 °C a koláč som prikryla papierom na pečenie, aby sa vrch už nepripekal. Dala som mu ešte 10 minút a dobre som urobila.

Koláč sa pečie a vy neviete, čo s voľným časom? Čítajte. Skúste knihu Brida.

V pôvodnom recepte je aj čokoládová poleva, ktorá sa robí klasickým spôsobom. Čokoládu rozpustiť vo vodnom kúpeli a pridať lyžicu oleja. Rozdiel je v tom, že sa nedáva na celý koláč, ale len lyžička čokolády na každý kúsok. Čokoládu som nerobila. Koláč som ozdobila šľahačkou. Ozdobila je asi zlé slovo. Dopriala som jej tomu kúsku dosť. Ale to len kvôli fotke 🙂

Šľahačkou vylepšený super zdravý koláč a šálka kávy

Super zdravý koláč so šľahačkou a káva. Ideálna kombinácia 😉

Dobrú chuť 🙂

Čo nás pečenie super zdravého koláča naučilo

1; Super zdravé môže byť super chutné. Prečítajte si ingrediencie ešte raz. Čo zlé ste do toho cesta pridali? Nič. Koláč musí byť dobrý

2; Nechcete zdobiť čokoládou? Nahraďte ju. Šľahačkou alebo niečim iným. Alebo koláč nezdobte. Podľa mňa mu žiadna ozdoba nechýba

3; Rúru na pečenie postupne spoznávam. Sledujem čo robí. Dnes je koláč prepečený presne tak, ako má byť.

Štedrá vianočka je tiež zdravá a chutná.

Vyskúšajte ju a v komentároch sa s nami podeľte, ako sa vám podarila a ako vám chutila. 🙂