Skákanie cez švihadlo nepatrí len na základnú školu. Túto pomôcku na cvičenie dnes vyhľadáva stále viac ľudí. Je finančne nenáročné, pomôže vám precvičiť skoro všetky svalové partie vášho tela a spoločnosť vám môže robiť všade, kam sa pohnete. Prezradíme vám, prečo sa so švihadlom oplatí skamarátiť.
Prečo si za sparring partnera vybrať švihadlo?
Švihadlo je jednou z najlacnejších športových pomôcok, s ktorými sa na našom trhu stretnete. 10 minút skákania cez švihadlo vraj nahradí 30 minút behu a rýchlejšie vás zbaví tuku z brucha a ostatných častí tela. Neviem posúdiť. So skákaním na švihadle som práve začala.
Skákanie na švihadle so sebou prináša
- zlepšenie kondície a vytrvalosti
- posilnenie a vytvarovanie svalov
- zníženie hmotnosti
- lepšiu koordinácia
- posilnenie lakťov a zápästí
- precvičenie všetkých svalov ľudského tela (ramená, chrbát, brucho, hrudník, sedací sval, stehná, lýtka)
- posilnenie kardiovaskulárneho systému
- vyplavovanie endorfínov, čo pôsobí antidepresívne
Ako si švihadlo správne vybrať?
Najčastejšie sa stretávame so špagátovým alebo plastovým švihadlom. Čím tenšie švihadlo si vyberiete, tým ľahšie a rýchlejšie s ním budete manipulovať. Rúčka na švihadle by vám do dlane mala padnúť ako uliata. Nemá sa vám z nej šmýkať. Stúpte na stred švihadla a rúčky ťahajte hore. Keď ich dáte až do výšky ramien, dĺžka švihadla je správna. Príliš dlhé alebo krátke švihadlo vám môže narobiť problémy. Nezabudnite na kvalitnú obuv a podložku. Skákanie vyvíja tlak na členky, kolená a bedrá. Dobrá obuv a podložka pomôže nárazy a tlak tlmiť.
Zober švihadlo a skáč
Na švihadle ste skákali už ako deti. Viete presne, do čoho idete. Skákanie na švihadle vyzerá na prvý pohľad jednoducho. Zdanie klame. Zlé držanie tela môže preskoky cez švihadlo poriadne skomplikovať. Uistite sa, že máte okolo seba dostatok priestoru a počas skákania nikomu a ničomu neublížite. So švihadlom si kvalitný kardio tréning môžete dopriať aj doma. Tak poďme na to!
Skákanie cez švihadlo v praxi
Postavte sa na podložku. Stojte rovno. Uvoľnite ramená a spevnite brucho. Konce švihadla chyťte do rúk. Lakte dajte blízko k telu. Mierne ich ohnite. Pri skákaní nekývajte celými rukami. Na točenie švihadlom používajte iba zápästia. Trup zafixujte. Švihadlo dajte za členky. Kolená mierne pokrčte a pri preskoku sa snažte dopadnúť na vankúšiky chodidiel. Na päty nedopadajte. Bude to bolieť a zbytočne tým zaťažíte kĺby. Neskáčte vysoko. Stačí, keď vyskočíte len kúsok nad zem. Kĺby sa nebudú až tak namáhať.
Prečítajte si aj: Nechudnem! Kto (čo) za to môže?
Pred skákaním na švihadle sa poriadne rozhýbte. Nikam sa neponáhľajte. Nájdite si ideálne tempo. So skákaním sa musíte skamarátiť. Zatiaľ pracujte len na správnom držaní tela a koordinácii. Zvyšovanie tempa a pridávanie preskokov príde na čas neskôr. Na začiatku sa vám bude švihadlo motať, vyjdete z rytmu a občas sa potknete o vlastnú nohu. A možno aj nie. Ono sa to možno stáva iba mne.
Tipy (pre)skokov cez švihadlo
- skákanie znožmo
- skákanie znožmo do strán
- skákanie na jednej nohe
- skákanie na druhej nohe
- preskoky raz jednou a raz druhou nohou
- dvojité pretočenie švihadla cez jeden preskok
Keď chcete s pomocou švihadla schudnúť, skáčte ráno. V rytme hudby sa vám bude skákať lepšie, ale chce to tréning. Dĺžku a intenzitu tréningu prispôsobte svojim možnostiam a schopnostiam. Zvoľte takú kombináciu preskokov, aby sa vám skákalo dobre a skákanie vám prinášalo radosť. Nemáte sa pri ňom trápiť. Skákanie v intervaloch predlžujte postupne. Nemáte sa kam ponáhľať.
Skákanie cez švihadlo a ja
Kúpila som si švihadlo. Len tak. Lebo som chcela. Skákať som v blízkej dobe neplánovala. Nebola to veľká investícia a človek nikdy nevie, kedy sa mu také švihadlo zíde. Dnes som ho vytiahla. Okolnosti ma prinútili. Beh musí ísť na pár dní bokom. Google mi vykúzlil hneď niekoľko skákacích výziev na 30 dní. Vybrala som si tú (podľa mňa) najnáročnejšiu. Nebudem trocháriť. 1000 preskokov cez švihadlo v prvý deň, 10 000 v 30. Toto 5 ciferné číslo by som radšej videla na výpise svojho bankového účtu, ale aj taký počet preskokov cez švihadlo poteší. Keď to zvládnem. Skákanie je pohyb, s ktorým sa stretávame už od malička. Najčastejšie skáčeme od radosti. Som zvedavá, ako dlho mi tá radosť vydrží.
Neprehliadnite: Chudnutie a káva. Dá sa to?
Prvý deň výzvy mám (ne)úspešne za sebou. 1000 preskokov som nedala. Moje srdce nabralo vlastný rytmus a mala som pocit, že mi chce vyskočiť z hrude. V polovici som to zabalila. Na zajtra je vo výzve naplánovaných 1250 preskokov. Plánujem dať polovicu. Tak sa mi vidí, že táto 30 dňová výzva bude v mojom prípade trvať celých 60 dní, ale k 10 000 sa dopracujem. Rozhodla som sa. Ešte som len na začiatku. Kto sa pridá?
Viete o tom, že existuje aj záťažové švihadlo? Pri jeho použití cvičenie znásobíte a výsledky sa dostavia v kratšom čase. Aj také mám. Som pripravená aj na vyšší level, ale na záťažové švihadlo máme ešte čas.
zdroj: pixabay.com, vlastná tvorba