Tri Koruny (Trzy Korony) a Poľské Pieniny

Neplánované výlety sú najlepšie. Chcela som zažiť jesennú prírodu v plnej farebnej kráse. Zo strednej školy som si pamätala Pieniny a farebné listnaté stromy. Na Tri Koruny som sa vtedy nedostala. Mali sme iné záujmy. Padli aj iné turistické návrhy, ale Pieniny vyhrali. Vraj to bolo od začiatku jasné. Čo narobím. Chlapci majú šancu vybrať niečo iné. Rada sa pridám. 

Pohľad na Dunajec z Okraglice

Takáto panoramatická sa podarila mne. Viac sa na ňu nezmestilo.

Turistickú trasu som tradične neplánovala ja. Pre istotu. Bratrancom verím viac ako svojmu orientačnému zmyslu. Žiadny totiž nemám. Z domu sme vyrazili pred deviatou. Skoro na minútu presne. Vo Veľkej Lomnici sme vyzdvihli tretieho pasažiera a hor sa za Maguru. Hmla postupne redla, črtalo sa veľmi príjemné jesenné počasie. Tipovali sme tak 10 °C a asi sme neboli ďaleko od pravdy. Stretli sme kone, kravy a do cesty nám vošli ovce. Prežili to. A my tiež. 

rázcestník národný park pieniny v poľštine

Tri Koruny vpravo. Po schodoch, po schodoch…

Štart Červený Kláštor, cieľ Okraglica

Z Červeného Kláštora sme vyrazili o pol 11. Po Pieninskej lávke sme cez Dunajec prešli do Sromowiec Niźnych. Poľskou prírodou nás viedla žltá značka. Prvú som si všimla ja. Vážne. Maroš mal na papieriku napísané, ako budeme postupovať, Filip naštudoval, že nás čaká prudké stúpanie. Mal pravdu. Stúpali sme do kopca. Celý čas. Tempo sme nahodili dobré, aj keď sme fučali ako lokomotívy. Hej. Všetci traja. 

Nenechajte sa oklamať

Oddýchli sme si až v ¾ cesty. Doplnili sme tekutiny, odfotili sa a v nádeji, že to najhoršie máme za sebou sme sa vydali ďalej. Potešila nás rovinka. Pred nami sa nečrtal žiadny kopec. Zaplesali sme v duchu. Predčasne. Tri Koruny nás prekvapili ďalšími drevenými schodami. Aj tie sme zdolali. Tesne pred cieľom to predsa nevzdáme. 

značky, aby sme si na výstupe na vyhliadku nezavadzali

Značky pošepkajú, po ktorej strane sa na a z vyhliadky dostanete. Aby sme si nezavadzali

Najvyšším miestom Troch Korún je Okraglica, s nadmorskou výškou 982 m. Výhľad už teraz stál za to a to sme sa ešte nevyšplhali na vyhliadku. Pred nami sa objavili ďalšie schody. Tentoraz železné. V ich poslednej časti som ich napočítala 33. Bez nich by sme sa na vyhliadku nedostali. Pohľad, ktorý sa nám odtiaľ naskytol, naozaj stojí za to. Keby nás z vyhliadky neboli vyhodili, lebo aj ostatní sa chceli pozrieť, neboli sme tam sami, stojíme tam s otvorenými ústami hádam doteraz. 

Cesta dole z druhej strany

Pod vyhliadkou sme posedeli, občerstvili sa a dole sa vybrali inou cestičkou. Maroš naplánoval, tak sme ho nasledovali. 

Cestou dole som bola rada, že si s tými drevenými schodami dal niekto námahu. Minimálne 3 krát by som sa bez nich ocitla na zemi. Mokré lístie a blato tvoria dosť nepredvídateľný terén. Nabrali celkom slušné tempo. Gravitácia nepustí.

Pohľad z vyhliadky na troch korunách

Ale je tam dole krásne, čo poviete?

Turistika v novembri a jej (ne)výhody

Výhodou novembrovej turistiky je, že nestretnete milión ľudí a nerušene sa môžete kochať okolitou prírodou. Nevýhodou je, že po farebných listoch na stromoch už nie je ani stopy. Všetky sa váľajú na zemi a škodoradostne sa vyškierajú, že sme prišli neskoro. Vôbec nám to nevadí. Kvôli výhľadu sa tu oplatí vrátiť. Verím tomu, že sa tam s farebnými jesennými listami na budúci rok stretneme. 

Turistická sezóna tu oficiálne končí 30. októbra a v Červenom Kláštore to naozaj cítiť. Reštaurácie sa už uložili na zimný spánok. Na goralských pirohách sme si nakoniec nepochutili. Možno sme len nemali šťastie. Tour de reštaurácie Červený kláštor sme neabsolvovali. 

PS: Fotky nám vyšli krásne. Foto by Filip a Maroš. Filip má dobrý mobil, Maroš fotí aj to, čo my s Filipom nevidíme, no a ja som bola z našej trojice najfotogenickejšia, preto sa na žiadnej fotke nenachádzam.  Fotky sa mi pri sťahovaní pomiešali. Raz ich uložím pekne chronologicky. Možno. 

PS2: Ale nachádzam, ale Filip s Marošom mi nedali súhlas so zverejnením foto, tak ich tu zavesiť nemôžem. 

PS3: Žiadny súhlas som ich nepýtala. 

[su_note note_color=“#ddf4fb“]

Krásnych miest je na Slovensku veľmi veľa. Jánošíkové diery a Malý Rozsutec si vašu pozornosť tiež zaslúžia. Zdolať ich je náročnejšie, stojí to za to.

[/su_note]