Turistické nástrahy, s ktorými sa v Tatrách stretnete

Turistická sezóna je v plnom prúde a vy už teraz máte jasno, kam sa cez víkend vyberiete. Čistý vzduch, krásna príroda, príjemný relax. Turistika nie je len o tom. Nikdy neviete, čo vás na potulkách po horách môže stretnúť. Na čo si dávať pozor a ako jednotlivé turistické nástrahy zvládnuť?

1; Počasie je v Tatrách nevyspytateľné

Počasie ste si určite dopredu overili. SHMÚ ho na svojich stránkach stále aktualizuje. Slnko svieti. Na oblohe ani mráčik. Deň na turistiku ako stvorený. Kým sa dostanete do cieľa, počasie sa môže zmeniť. Z minúty na minútu. Doslova. Dvihne sa vietor, jasné nebo zakryjú mraky a je vám jasné, že sa búrke už nevyhnete. Neriskujte, aj keď je ľahká nepremokavá bunda súčasťou vašej turistickej výbavy. Pred dažďom vás ochráni, pred bleskami nie. V turistike radšej nepokračujte. Výstup si odložte na iný deň. Tatry neutečú. 

počasie v Tatrách

Počasie je v Tatrách nevyspytateľné. Mení sa doslova každú chvíľu

2; Chvíľu teplo, chvíľu zima

Slnko príjemne hreje, na stromoch sa ani lístok nepohne. Teraz. O hodinu to už nemusí byť pravda. Náhradné oblečenie a nejaká tá vrstva oblečenia naviac sa vám určite zíde. Prudké ochladenie turistiku predsa nepokazí. Po výstupe vymeňte spotené veci za suché. Nedajte zime šancu. Funkčné prádlo je vhodné do každého počasia. 

[su_note note_color=“#ddf4fb“]

NÁŠ TIPMedzi najkrajšie túry, ktoré som doteraz absolvovala, patria Jánošíkové diery a Malý Rozsutec.

[/su_note]

3; Ste si istí, že prejdete?

Trasu, na ktorú sa vyberiete si poriadne naplánujte. Ste si istí, že ňou prejdete? Nie je turistický chodník uzavretý? Na vlastnú päsť sa po ňom nevydávajte. Popadané stromy, padanie skál, neprístupný terén. Bloková pokuta nemusí byť to najhoršie, čo sa môže stať. Chodník nie je uzavretý len tak. Turistické nástrahy striehnu na každom kroku. Ich podceňovanie sa nevypláca.

4; Skalám sa v horách nevyhnete

Robia vám spoločnosť na každom kroku. Skaly. Kvalitná turistická obuv je pohodlná a stabilná. Nohu máte v bezpečí, aj keď sa skala pod vami pohne. Horšie to je so skalami, ktoré padajú z hora. Sú turistické úseky, v ktorých skaly padajú častejšie. Buďte ostražití. Nedá sa tomu zabrániť. Ste v horách. Skalám sa nedá rozkázať.

líška v tatrách

Medzi turistické nástrahy patria aj obyvatelia lesa. Buďte opatrní

5; Štvornohý spoločník

Ste v prírode. Zvieratá tu sú doma. Je dosť možné, že nejaké stretnete. Áno, je to nezabudnuteľný zážitok. Zbytočne ich neprovokujte. Zvieratá strácajú plachosť. V lokalite, ktorú sa chystáte zdolať hlásia zvýšený výskyt medveďov? Nič sa nemusí stať. Ale načo riskovať? Pozriete si ju inokedy. Líšky sa neboja. Prídu blízko. Pokojne si ich odfoťte, ale bližšie sa im nevenujte. 

Kliešte na nás striehnu už aj v Tatrách. Po návrate z turistiky sa poriadne skontrolujte. Kliešť obyčajný. Suvenír, ktorý si z turistiky priniesť nechcete.

6; Snehové polia aj v lete

Častejšie sa s nimi stretnete vo vyšších nadmorských výškach. Dobrá turistická obuv vám ich pomôže zvládnuť. Pre väčšiu bezpečnosť použite mačky, čakan alebo aspoň turistické palice. V batohu nezaberú veľa miesta a máte ich po ruke vždy, keď potrebujete. Snehové polia so správnou výbavou prekonáte. Vrátiť sa spred cieľa by bola naozaj škoda.

aj snehové polia patria turistické nástrahy

So snehom sa v Tatrách stretnete aj v lete. Nenechajte sa odradiť

7; Zotmelo sa príliš rýchlo?

Vyrazili ste zavčasu, pred zotmením ste chceli byť doma. Plán dobrý, realita je iná. Čelovka, či baterka by mala byť v batohu každého turistu aj pre takýto prípad. Aby bolo vidieť vás a aby ste videli, kam stúpate. Hmla sa v Tatrách tiež vyskytuje často. S lúčom svetla sa vám bude prekonávať lepšie.

[su_note note_color=“#ddf4fb“]

Čo skomplikovalo turistiku vám? Ako ste si s tým poradili?

[/su_note]