Gerda: Príbeh veľryby (recenzia)

Keby nebolo synovcov a blížiacich sa menín, o Gerde by som sa pravdepodobne nedozvedela a bola by to škoda. Pre mňa kniha v kategórii Malý princ. Príbeh, ktorý má čo povedať každému, kto mu dá šancu. Lebo dobre vidíme iba srdcom. V tomto prípade veľrybím.

Gerda príbeh veľryby
Gerda si vás získa skvelým príbehom a krásnymi ilustráciami

Knihu som prvý krát čítala chlapcom pred spaním. Asi som sa na ňu tešila viac ako oni. Ja som mala premiéru, oni príbeh veľryby už počuli a asi nie raz. Nedala som im na výber. Pravdepodobne sme sa dohodli aj na ďalšej rozprávke. Aby bol aj vlk sýty aj ovca celá.

Príbeh plný otázok

Ilustrácie sú krásne. Adrián Macho si dal záležať a výsledok stojí za to, ale pri prvom čítaní som väčšiu pozornosť venovala textu. Napriek tomu, že chlapci príbeh už poznali, veľa sa pýtali. Miestami som mala problém odpovedať a rozmýšľala som, odkiaľ tie otázky berú. A prečo je teraz Gerda sama? A prečo pri sebe nemá mamku a tatka? A kde jej braček? Kniha, ktorá má čo povedať pri viacerých detských ťažkých chvíľach. Keď ste ochotní sa s deťmi o príbehu rozprávať.

Mohlo by vás zaujímať: Utiekol som z Osvienčimu (recenzia)

Veľryba Gerda a jej plavba

Veľryba Gerda pláva svojou vlastnou cestou a stretáva rôznych obyvateľov podmorského sveta. Na radu kosatiek sa snaží ostať sama sebou a počúvať svoj vlastný kompas. Chobotnica, ktorá napriek ôsmym chápadlám nestíha a nemá na ňu čas. Škrekot čajok jej na chvíľu pomáha zabudnúť na bolesť, ktorú nosí v srdci. Tučniaci sa jej vysmiali za to, že je veľká a nechceli sa s ňou hrať. Ľadový medveď sa stal jej spriaznenou dušou. Na konci cesty ju čakal staručký narval. Čo bolo ďalej a ako sa Gerdin príbeh skončil neprezradím.

gerda príbeh veľryby ideálna na večerné čítanie
To je moja kniha! Iba mňa s ňou odfoť! CVAK 😉

Každý z nás pláva svojim životom a stretáva kosatky, chobotnice, čajky, ľadových medveďov a narvalov. Každý z nich nám má čo povedať a zanechá v nás nejakú stopu, s ktorou sa musíme vysporiadať. Zvieratkám deti rozumejú lepšie. Prečo ju menej bolí srdce, keď počuje čajky? Kto je to spriaznená duša? No a čo, že je veľká. Ona dokáže iné veci ako tučniaci. Na správnu odpoveď prídu deti samé a lepšie si to zapamätajú.

Nie je to len o čítaní

Prečítajte si príbeh veľryby. Veľa času vám nezaberie, príjemný pocit, ktorý vo vás po prečítaní ostane vás bude sprevádzať ešte dlho. A zaručene sa usmejete stále, keď si na Gerdu spomeniete. Veľryba Gerda má svoje čaro. Zoberte v kníhkupectve knihu do ruky. Som si takmer istá, že ju späť na poličku už nepoložíte. Gerda vám to nedovolí.

Mohlo by vás zaujímať: Niečo k filmu Bohemian Rhapsody

Gerda ako inšpirácia

Chlapci zobrali knihu do školy. Mali potrebu sa pochváliť. Pani družinárka to poňala po svojom. Gerdu po prečítaní mohli odložiť a pomaly na ňu zabudnúť. Nestalo sa tak. S Gerdou prežili menšie tvorivé dielne. Každý si vytvoril tú svoju a každý v nej má vlastný príbeh. Na Gerdu sa v družine tak skoro nezabudne. Nejedna zdobí okná družiny a všetky sú krásne.

gerda príbeh veľryby Marekova kresba
Fantázii sa medze nekladú. Gerda môže vyzerať aj takto 🙂 M&M

Príjemné čítanie 🙂

Gerda príbeh veľryby obálka
Gerda: Príbeh veľryby (zdroj: pantarhei.sk)

Počet strán: 32

Väzba: tvrdá

EAN: 9788056604496

Jazyk: slovenský

Dátum vydania: 11. mája 2018

Vydavateľstvo: Albatros

Hmotnosť: 0,47 kg

Anotácia: Malá Gerda je najšťastnejšia veľryba na svete. Raz sa však prihodí niečo nečakané a Gerda zostane úplne sama. Vyberie sa teda na plavbu šírym oceánom. Cestou stretáva veľa nových kamarátov: kosatky, tučniaky, čajky a chobotnice. Prezradia jej zaujímavosti o svojom živote, ale aj o oceáne, v ktorom všetci spolu žijú. Nájde nakoniec malá Gerda nový domov?

V ponuke nájdete aj nádherný Gerda kufrík plný veľrybích prekvapení. 😉

Aj mamičky majú svoje obľúbené knihy. Stále som to ja sa medzi ne určite zaradí. 🙂