Vysoká (Malé Karpaty)

Jedným z mojich novoročných predsavzatí je turistika aspoň raz za mesiac. Štart som zvládla. V januári som okrem Príkry absolvovala aj niečo náročnejšie. S kamarátkou sme sa zapojili do Hikemates výzvy a chystáme sa absolvovať 7 najkrajších výhľadov na Slovensku za pol roka. Vysoká v Malých Karpatoch je úspešne za nami. Bolo to skvelé. Posúďte sami.

Vysoká o desiatej? Prečo nie

Z BA sme vyrazili pred 10. Turistický sprievodca odporúčal vyraziť skoro ráno, lebo sa skoro stmieva. Skôr sa fakt nedalo. V pokynoch bolo uvedené, že túra trvá 3,5 hodiny a prejdeme cca 12,5 km, stúpanie 732 metrov. Urobili sme viac ako 25 000 krokov. Múdra mobilná aplikácia mi ukázala a ja jej verím.

endomondo prehľad našej turistickej aktivity Vysoká Malé Karpaty
Takto sme to zvládli

Na turistiku sa treba dopredu pripraviť

Vybavili sme sa ako pravé turistky. Od termo oblečenia po kvalitnú obuv. Aj termoska s čajom bola. Pitný režim treba dodržiavať, aj keď sa smäd neprihlási. Aj rezeň nám mamka zabalila. Aby sme neumreli od hladu. Zjedli sme ho v aute, na ceste naspäť. Báli sme sa, že po dobrom obede nebudeme vládať chodiť. Jasné, že sme si trasu pozreli dopredu a mali sme aj telefón s nabitou baterkou pre každý prípad. Potrebovali sme sa na Vysokej pi kríži zvečniť. To by sme neriskovali. 🙂 🙂 🙂

Mohlo by vás zaujímať: Jánošíkove diery a Malý Rozsutec

Ťažšie, ako sa na prvý pohľad zdalo

Vydali sme sa po modrej značke. Cesta bola skvelá. Taká rovinka. Sneh nám nevadil. Vonku bolo príjemne. Postupne sa chodníčky začali dvíhať a snehu pribúdalo. Konečne. Povedala som si v duchu a asi som to prehnala. Príjemná prechádzka sa zmenila na nepoznanie.

Vysoká malé karpaty a cesta plná snehu
No dobre, nebolo snehu až po pás, ale aj tak dal zabrať 😀

Vyšliapaný chodník sa stratil. Modrú značku sme museli hľadať. Sneh ju na stromoch maskoval naozaj dobre. Čím vyššie sme stúpali, tým väčší vietor sa dvíhal. A snehu bolo tiež požehnane. Podarilo sa mi zaboriť skoro po pás. Veď v tom sa nedá kráčať! A Vysoká ani nie tak ďaleko, ako vysoko. Mala som toho snehu plné zuby. Aj na denník nádejného kysučana som si spomenula. Nie je to jednoduché s tým snehom.

Všade, kde stúpim sneh. Veľa snehu

Ja že to neprejdem? Bez fotky pri kríži odtiaľ neodídem, nech je kde chce. Teraz som frajerka. Sedím doma, v teple, snehu nikde. Mala som pocit, že ďalej sa v tom snehu už nedostanem. Prebárala som sa pri každom kroku. To človeka naštve. Zistila som, že sneh a vietor dokáže turistiku poriadne skomplikovať. Začať je ľahko, vytrvať je umenie, ale zvládli sme to. V hlave čisto a v pľúcach tiež. Foto pri kríži ako dôkaz. Prvá Hikemates výzva úspešne za nami.

Fotky pri kríži vysoká malé karpaty
Foto ako dôkaz, že sme tam naozaj boli!

Vysoká je za nami

Dole sa nám kráčalo ľahšie. Ani toho snehu zrazu nebolo tak veľa. Endorfíny robia svoje. K autu sme prišli ešte za vidna. Vypočítali sme si to výborne! Rezne chutili. Zjedli sme všetko, čo mamička nabalila. Mala by z nás radosť. Zeleninu sa mi podarilo vysypať, rezeň, našťastie, ostal.

Mohlo by vás zaujímať: Jednoduchý čokoládový cheesecake

Voňavá káva a koláčik za odmenu

Cestou domov sme si v aute vypeckovali rádio. Slovenským interpretom sme pomáhali spievať. Občas sme ich stopli. Potrebovali sme si niečo povedať. Dlho sme boli „ticho“. Chýbal nám kofeín. Chceli sme vyskúšať kaviareň, ktorú nepoznáme, ale žiadna nám nevošla do cesty. Vyhrala cafe and bar Monsters. Maca to tam pozná, ja som mala premiéru. Hodnotím prudko pozitívne. Naše športové outfity im nevadili. Slečna, ktorá nás obsluhovala bola veľmi príjemná. Koláčiky vo vitrínke opísala tak presvedčivo, že predala. Neboli sme ťažká obeť. Zaslúžili sme si. 😀

Monsters je kaviareň pre ľudí a deti. Atmosféra parádna. Program kaviarne na nasledujúci mesiac veľmi zaujímavý. Prvý krát ľutujem, že v Bratislave neviem žiť. Rada sa tu opäť vrátim. Na koláč a kávu nás nepozvali. Normálne sme si všetko zaplatili. Toto nie je reklama. Dobre sa chváli samo. A ja nemám problém s tým trochu pomôcť.

návrat z turistiky vysoká malé karpaty a posedenie pri káve
Návšteva Monsters za odmenu. Voňavá káva a vynikajúci koláč 🙂 Musím sa naučiť lepšie fotiť

PS: Maca neautorizovala, ale so všetkým, čo som vyššie napísala súhlasí. Chce so mnou absolvovať ďalších 6 výhľadov. Musí. Jedine, že by ma chcela vymeniť! Začínam sa báť. 😉

Najbližšie nás čaká Kráľova Hoľa. Ak počasie dovolí a bratranec si to nerozmyslí. Keby ste sa chceli pridať, vyrážame 17. alebo 18. februára. Stíhame to ešte tento rok. Chcete sa pridať? Píšte, telefonujte, emailujte.

Uzimení a príjemne unavení si viete predstaviť už len večer s teplým čajom a dobrým filmom? Skúste Beautiful boy.