Prichystajte zimné bundy na letný odpočinok

Jar pomaly klope na dvere, zimné bundy a funkčné oblečenie treba uložiť na dlhý letný spánok. Predtým, ako tak učiníme, musíme ich vyprať. Nedáme ich predsa spať špinavé. Ani tie s membránou. Práve naopak. Tým sa povenujeme o niečo intenzívnejšie. Aby sme bundu a hlavne vlastnosti, pre ktoré ste si ju kupovali nezničili. Chcete vedieť, ako na to? 

Dajte na rady odborníkov

Nič nové vám asi neprezradíme, keď vám odporučíme držať sa pokynov od výrobcov. Na visačky ich nepíšu len tak. Mnohí sú presvedčení, že funkčné veci sa neperú, aby nestratili vlastnosti, ktoré im výrobcovia vložili do vienka a ktorými ich o kúpe presvedčili. Nečistoty dokážu tomuto oblečeniu poriadne ublížiť. Upchajú mikropóry membrány a tým znížia jej priedušnosť a ostatné ochranné vlastnosti. 

Chráňte oblečenie, kým je čas

Vlastnosti, pre ktoré ste si napr. zimnú bundu kupovali (vodeodolnosť a priedušnosť membrány) zachováte dlhšie, keď sa o ňu budete dobre starať. Na trhu existujú špecializované pracie a impregnačné prostriedky, ktoré vám pomôžu strate jedinečných vlastností vášho oblečenia zabrániť.  Bude vás zaujímať: Kráľová hoľa (Nízke Tatry) Na starostlivosť o funkčné oblečenie zvoľte tekutý prací prostriedok, v ktorom ho zbavíte potu a nečistôt. Tekutý impregnačný prostriedok pomáha udržať potrebné technické parametre oblečenia a impregnant v spreji môžete aplikovať už na suché oblečenie. Ich úlohou je navrátiť bunde vodeodolnosť

Starostlivosť o softshellové oblečenie 

Softshellové veci neperte v agresívnych pracích prostriedkoch a nepoužívajte aviváž, aby ste neublížili štruktúre materiálu. Vyperte ich v automatickej práčke na programe a teplote, ktorý je uvedený na štítku alebo sa opýtajte mami. Určite bude vedieť, ako softshellové veci vyprať. V bubnovej sušičke ich nesušte. Nechajte ich voľne vyschnúť. Žehlenie si tento typ oblečenia tiež nevyžaduje. Neviem, či niekedy niekoho napadlo tieto veci čistiť chemicky alebo bieliť. Bavíme sa o oblečení s určitými vlastnosťami. Bielenie a chemické čistenie ich o ne na 100 % pripraví. 

Pranie zimnej bundy s membránou 

Kvalitnú zimnú bundu si kupujeme aj pre jej nepremokavosť a nechceme sa o ňu pripraviť. K nepremokavým bundám patria tie, ktoré majú vodný stĺpec vyšší ako 1500 mm. Je to schopnosť materiálu odolávať tlaku vody. Čím je táto schopnosť vyššia, tým je materiál voči vode odolnejší.  Súčasťou každej nepremokavej bundy je tenká vrstva polymérneho materiálu (GoreTex, Gelanots), ktorá tvorí nepremokavú membránu. Membrána je zložená z miliardy mikroskopických pórov. Je vyrobená tak, aby kvapky z vonkajšieho prostredia nepustila dnu, ale vodnú paru, ktorú vypúšťa naše telo, bez problémov pustila von. 

  • riaďte sa pokynmi uvedenými na štítku. To platí pre všetky veci, ktoré periete
  • z vreciek všetko vyberte. Nikdy neviete, na aký poklad v nich natrafíte
  • pozapínajte všetky zipsy. Aj suché
  • dajte bundu do práčky
  • z dávkovača na prášok odstráňte všetky pozostalosti prášku, ktorý používate bežne
  • do dávkovača dajte potrebné množstvo špeciálneho tekutého prípravku určeného na pranie funkčného oblečenia. Množstvo je uvedené na obale 
  • žiadna aviváž. Bunda nemá byť hebká a voňavá. Musí niečo vydržať
  • prať pri šetrnom programe, pri maximálnej teplote 40°C 

Praním sa starostlivosť o bundu s membránou nekončí. Ešte ju čaká sušenie a impregnácia. Nechajte ju voľne vyschnúť. Bude jej to trochu trvať, možno aj niekoľko dní, ale to nejako prežijete. Na radiátore a v jeho tesnej blízkosti ju nesušte. Keď to výrobca bundy dovolí, môžete ju vysušiť v sušičke. Program nastavte podľa pokynov na visačke. Do sušičky prihoďte aj loptičky na sušenie. Skracujú dobu sušenia a veci jemne vyklepú. 

Impregnácia. Ako na to? 

Bunda je suchá, na rade je impregnácia. Impregnujte ju v dobre vetrateľnej miestnosti. Impregnačný sprej pred použitím poriadne pretrepte a zo vzdialenosti cca 20 cm ho rovnomerne nastriekajte na celú bundu. Impregnáciu nechajte schnúť aspoň 24 hodín. 24 hodín to s ňou pred uložením na dlhý zimný odpočinok ešte vydržíte. Dávajte pozor. Impregnácia z menšej ako 20 cm vzdialenosti môže na bunde zanechať škvrny. A tie na nej predsa nechceme.  Zimné veci sú čisté, suché a správne ošetrené, už ich treba na tých pár mesiacov len dobre uskladniť. Vložte ich do vákuových vreciek, vysajte vzduch a odložte na miesto, ktoré máte na zimné veci určené. Do ďalšej zimy tam na vás určite počkajú.  Do bundy a nohavíc na zimu ste investovali, aby niečo vydržali. Šetrné pranie, správny výber pracieho prostriedku a bezpečné uskladnenie je lacnejšie, ako kupovanie novej výbavy na zimu, čo poviete? Prečítajte si: Stále vládne mráz (recenzia)